توصیه‌های بهداشتی به زائرین اربعین

سیدمهدی طباطبایی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: با توجه به شروع پیاده روی اربعین حسینی زائرین به توصیه‌های خود مراقبتی توجه نمایند تا سفری ایمن و سلامت داشته باشند.

به گزارش ایسنا، طباطبایی در بازدید از زائر سرای امام رضا خطاب به زوار گفت: اگر بیمار هستید داروی کافی برای ایام سفر تهیه و همراه خود داشته باشید و همراهان خود را از بیماری و نوع دارو هایی که مصرف می کنید مطلع نمایید و در صورت تشدید بیماری به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی مراجعه نمایید.

وی در خصوص پیشگیری و کنترل بیماری وبا گفت: ضمن راعایت اصول شتشوی دست  و صورت و مشاهده علایم گوارشی مانند دل درد، دل پیچیده و اسهال قبل از هر گونه خود درمانی به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه نمایید.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برای پیشگیری از ابتلا به هپاتیت  A گفت: با رعایت بهداشت فردی از خوردن و آشامیدن در ظروف مشترک خودداری کنید.

وی در خصوص بیماری های تنفسی گفت: برای پیشگیری از ابتلا به آنفلونزا، از روبوسی دست دادن و در آغوش گرفتن افرادی که علایم بیماری های تنفسی دارند خودداری کنند.

دکتر طباطبایی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو گفت: برای پیشگیری و ابتلا از این بیماری بدون استفاده از وسایل حفاظتی مانند دستکش و روپوش و از تماس با لاشه، احشا، خون و ترشحات دام خود داری نمایید.

دکتر طباطبایی در خصوص حیوان گزیدگی نیز گفت: در صورت حیوان گزیدگی، تماس با بزاق یا خراشیدگی با پنجه حیوانات، ابتدا محل زخم را با آب و صابون بشویید و فورا برای واکسیناسیون  هاری به نزدیکترین مرکز بهداشتی مراجعه نمایید.

دکتر طباطبایی در خصوص شرکت خانمهای باردار در پیاده روی اربعین، گفت: مسافرت برای خانمهای باردار، با تجویز پزشک یا ماما منعی ندارد، خانم های باردای که در ۵ ماه اول بارداری هستند ممکن است در معرض خطر سقط، استفراغ وخیم بارداری، لکه بینی یا خونریزی و حاملگی خارج از رحم قرار گیرند و لازم است قبل از سفر، از نبود این عوارض و خطرات مطمئن شوند

وی درخصوص حضور سالمندان  نیز گفت: لازم است سالمندان قبل از سفر از سلامت خود اطمینان حاصل کنند و با پزشک خود مشورت نمایند، سفر رفتن سالمندان به وضع سلامت و درمان آ نها، بستگی دارد مهم است که سالمندان برای مراقبتهای بهداشتی و پزشکی یک برنا مه ریزی دقیق قبل از سفر و در زمان سفر داشته باشند

وی با توصیه به رعایت اصول بهداشت محیطی گفت: باقیمانده غذا و زباله های خود را در سطل های مخصوص زباله بریزند و از ریختن زباله در کنارجاده، جوی و نهرها خودداری کنند.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن