بیانیه شورای امنیت درباره حمله ترکیه به شمال سوریه | پایگاه خبری تحلیلی انصاف نیوز بیانیه شورای امنیت درباره حمله ترکیه به شمال سوریه | پایگاه خبری تحلیلی انصاف نیوز

بیانیه شورای امنیت درباره حمله ترکیه به شمال سوریه

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد بنا به درخواست آمریکا بیانیه‌ای را مورد بررسی قرار دادند که از ترکیه می‌خواهد راهکار دیپلماتیک را به جای عملیات نظامی در شمال سوریه در پیش بگیرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، این اقدامی که وجهه نمادین دارد، پس از آن صورت می‌گیرد که اروپایی‌ها در جلسه فوق العاده شورای امنیت در صبح روز پنج شنبه نتوانستند تمامی اعضای این شورا را به تصویب بیانیه‌ای جهت ابراز نگرانی عمیق و درخواست از ترکیه برای توقف حمله به شمال سوریه سوق دهند.

سفیر روسیه در سازمان ملل نیز این مساله را بعید ندانست که با اجماع نظر در شورای امنیت با متن ویرایش‌شده‌ای موافقت شود.

وی با اشاره به حضور غیرقانونی آمریکا، فرانسه و انگلیس در سوریه گفت: این متن باید جوانب دیگر بحران سوریه و نه فقط عملیات ترکیه را مد نظر قرار دهد.

متنی که واشنگتن آن را در روز پنج شنبه پیشنهاد داده بود، عبارت “نگرانی عمیق” را تکرار کرده اما از درخواست جهت توقف حمله ترکیه امتناع می‌کند. این بیانیه از آنکارا می‌خواهد تا برای محقق کردن اهداف خود، از کانال‌های دیپلماتیک و نه نظامی عبور کند.

این متن همچنین خواهان حفاظت از غیرنظامیان شده و بر این مساله تاکید می‌کند که هرگونه بازگشت آوارگان باید به صورت داوطلبانه باشد.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن