روزنامه آلمانی: غرب به سلیمانی در مبارزه با داعش نیاز دارد

یک روزنامه آلمانی با اشاره به قدرت، نفوذ و تدبیر بالای سردار قاسم سلیمانی نوشت: غرب به این استراتژیست تاپ ایرانی در مبارزه با داعش نیاز دارد.
به گزارش تسنیم، روزنامه “هندلز بلات” آلمان در مطلبی نوشت: غرب به استراتژیست تاپ ایرانی قاسم سلیمانی در مبارزه علیه داعش نیاز دارد.
نویسنده در ادامه با اشاره به افزایش قدرت این ژنرال ایرانی نوشت: ظهور وی در عموم بسیار نادر است. کلمات و حرکات وی به‌دقت انتخاب می‌شود. معمولاً زانوزده در مسجد و در ردیف دوم دیده می‌شود. در مراسم تشییع جنازه یکی از نیروهای خود اشک از چشمانش سرازیر بود. قاسم سلیمانی، ژنرال ایرانی مردی نیست که زیاد حرف بزند. البته همان سخنان کمی هم که می‌گوید به‌ندرت تأثیر خود را از دست می‌دهد.
نویسنده در ادامه به یکی از جملات تأثیر گذار سردار قاسم سلیمانی که در ماه فوریه ایراد شده بود اشاره کرد که اظهار داشته بود: تروریست‌های داعش به پایان زندگی خود نزدیک می‌شوند.
حدود دو هفته پیش نیروهای عراقی همراه با کردها و نیروهای تحت فرماندهی ژنرال سلیمانی شهر مهم و استراتژیک تکریت عراق را که به‌عنوان شهری شکست خورده مطرح بود دوباره از دست تروریست‌های داعش آزاد کردند. این مرد (قاسم سلیمانی) چنین امری را ممکن و میسر ساخت.
در ادامه این مطلب آمده است: سلیمانی که در تصاویر بسیار تأثیرگذارتر از خود واقعی به نظر می‌رسد شاخص و چهره مبارزه علیه این شبه‌نظامیان تروریست در خاک عراق است. اما این تنها یکی از چهره‌های بسیار زیادی است که او دارد.
نویسنده در ادامه به زندگی‌نامه کوتاه سردار سلیمانی اشاره کرده نوشت: از سال 1988 وی فرماندهی نیروی نظامی قدس را به‌عهده دارد. این روزنامه آلمانی در ادامه با اشاره به اینکه ژنرال سلیمانی نه تنها در جبهه مبارزه با داعش و در طرف آمریکا مبارزه می‌کند بلکه همچنین در جبهه اسد و به‌صورت غیرمستقیم علیه غرب نیز مبارزه می‌کند، نوشت: بنابراین آمریکایی‌ها تحریم‌هایی را علیه وی صادر کرده‌اند.
البته آمریکایی‌ها با اینکه مدتها در این باره بلند و آشکار سخن نگفته‌اند، اما کمکهای سلیمانی علیه داعش را با کمال میل می‌پذیرند. البته به‌صورت رسمی به‌ندرت کسی سلیمانی را بین نیروهای عراقی دیده است.
این در حالی است که برخی کشورهای منطقه حمایت‌های ایران از دولت عراق در مبارزه با داعش را با نگرانی بررسی می‌کنند. اخیراً وزیر امور خارجه عربستان درباره حمایت‌های ایران در مبارزه با داعش در شهر تکریت ابراز نگرانی کرده و گفته است که ایران آنجا است تا امور عراق را عهده‌دار شود.
نویسنده در بخش دیگری از این مطلب نوشت: سلیمانی دست راست آیت الله خامنه‌ای در ایران است و از این کشور در بسیاری جبهه‌ها دفاع می‌کند. ژنرال سلیمانی مظهر و اسطوره بزرگترین ترسها برای قدرت‌های بزرگ عرب حاشیه خلیج فارس است.
نویسنده در ادامه به ترس کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس به‌ویژه عربستان سعودی از نفوذ بالای ایران در سوریه، عراق، لیبی و یمن و افزایش نفوذ منطقه‌ای آن در سایه مذاکرات هسته‌ای و نگرانی آل سعود درباره از دست دادن هژمونی خود در منطقه در چنین شرایطی اشاره کرده در ادامه نوشت: همچنین مناسبات ایران با قدرت منطقه‌ای دوم غیرعرب یعنی ترکیه نیز متشنج است و آنکارا از تلاش‌های اخیر تهران برای غلبه بر منطقه انتقاد کرده است. این نگرانی مشترک ترکیه و عربستان و دیگر کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس است.
“هندلز بلات” در بخش دیگری از این مطلب سردار سلیمانی را به‌عنوان یک متفکر نظامی که از اعتماد رهبری و مقامات ارشد سیاسی در ایران برخوردار است، نامیده نوشت: رهبری ایران به‌خلاف بسیاری از مردان بانفوذ در ایران دست سلیمانی را برای انجام عملیات‌ها باز گذاشته است.
برخی نظامیان عراقی و سیاستمدارانی که وی را دیده‌اند به نیویورکر توضیح داده‌اند زمانی که سلیمانی وارد اتاقی می‌شود همه نگاه‌ها به‌سمت او می‌چرخد و همچنین زمانی که وی به‌ندرت سخن می‌گوید. سردار سلیمانی اکثراً در پس‌زمینه و حاشیه باقی مانده و تنها دقیق نگاه می‌کند.
یکی از افسران سابق سازمان سیا در بغداد درباره سلیمانی اظهار داشته است که او می‌تواند بین سیاستمداران حرکت و ترس در دل آنها ایجاد کند. وی سلیمانی را به‌عنوان بانفوذترین استراتژیست در خاورمیانه عنوان کرده است.
“مئیر داگان”، رئیس سابق موساد نیز درباره سلیمانی گفته است: او گزینه‌ای است که من وی را هوشمند می‌نامم.
نویسنده در ادامه از موفقیت‌های بالای سردار سلیمانی در ارتش ایران و صعود و پیشرفت سریع وی نوشت و تصریح کرد: قدرت وی تنها در میدان نبرد نیست بلکه در تدارکات و شبکه گسترده‌ای از سازمان‌هایی است که سلیمانی را به ایران وابسته کرده است.
انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا