قطع یارانه و مساله نفت

رضا صادقیان عضو بخش تحلیلی انصاف نیوز در یادداشتی درباره‌ی مساله‌ی یارانه‌های نقدی نوشت:

مساله پرداخت یارانه نقدی از روز نخست تا به امروز با حاشیه‌هایی قابل توجهی همراه بوده است. در دولت دهم از چنین سیاستی دفاع شد، چرا که با توجه به شعار احمدی‌نژاد در زمان انتخابات سال ۸۴ قرار بود پول نفت سر سفره‌های مردم برود، هر چند در همان دولت سفره مردم با توجه به نوسانات گسترده در اقتصاد کوچک شد، با این حال در دولت دهم با ناله‌های جانسوز وزیران در خصوص پرداخت یارانه نقدی روبرو نبودیم، در واقع براساس سیاست دولت وقت کارگزاران ارشد آن پذیرفته بودند بخشی از درآمدهای نفت را به صورت نقدی به حساب مردم واریز کنند. اما بعد از به دست گرفتن سکان هدایت دولت در سال ۹۲ توسط حسن روحانی دایم زمزمه قطع یارانه اقشار پُر درآمد، متوسط و… شنیده می‌شود.

طی چند روز گذشته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته است: «یارانه حدود ۱۷۰ هزار خانواده قطع خواهد شد.» کل هزینه صرفه‌جویی شده با این تعداد خانوار پس از قطع یارانه‌ آنها در مجموع ۷ میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومان خواهد شد، بی‌شک چنین رقمی با توجه به بودجه کشور و حتی مبلغ یارانه‌ها چشم‌گیر نیست. اینکه خانواده‌های برخوردار نمی‌بایست یارانه دریافت کنند، شکی نیست. چرا که قبل از آنکه ۴۵ هزار تومان به عنوان پول نفت به مردم پرداخت شود، این خانواده‌ها براساس درآمد حاصل از فعالیت اقتصادی، پیوستن به مشاغل پر درآمد و رانت‌جویی و رانت‌خوارای بر سر سفره نفت نشسته بودند. اما اینکه با های و هوی بسیار درباره قطع یارانه‌ها سخن بگویم نشانه‌های روشنی از رویکردهای یک دولت نفتی است، دولتی که ثروت کلانی در دستانش است، ولی از تهیه و اجرای بانک اطلاعاتی مرتبط با میزان درآمد شهروندان و مشاغل مختلف به صورت دقیق ناتوان است!

در واقع هم از سوی یارانه‌بگیران پول‌دار و دولت فعلی با کنش و واکنش‌های سیاست‌های نفتی روبرو هستیم، سیاست‌های که طی سال‌های طولانی در اقتصاد کشور ریشه دوانیده و هم دولت و شهروندان را به آن آلوده کرده است. یارانه‌بگیران برخوردار به دلیل آنکه همیشه بوی خوش نفت به مشامشان خورده و تاثیر آن را در زندگی گذشته و امروز خویش مشاهده کردند و مهمتر آنکه دولت نفتی را همچون کوه پول می‌نگرند برایشان طبیعی نیست که یارانه نگیرند، در زمان ثبت‌نام مجدد خانواده‌ها در سایت یارانه برخی از اقشار از جمله وکلا، پزشکان، استادهای دانشگاه، مهندسان ارشد و… در همین سایت ثبت‌نام کردند تا باز هم چیزکی از دولت نفتی بستانند. دولت نیز به دلیل آنکه خودش را مالک نفت می‌داند همچنان علاقه دارد هر مکان و زمانی که خودش تشخیص داد پول نفت را به فرد، خانواده و گروه و طیف مورد نظر پرداخت کند! رشد بی‌ضابطه افراد و جریان‌های سیاسی کوچک و بزرگ و حتی گعده‌های سیاسی دوستانه که پس از مدتی سر از کارهای اقتصادی کلان در می‌آورند، انعکاس سیاست‌های رانت‌بخشی دولت نفتی است.

قطع یارانه برخی خانوارها با توجه به خبرهای منتشر شده بیش از آنکه بنیان اقتصادی و توجیه کارشناسی داشته باشد، ریشه در رفتار دولت‌مردان دولت نفتی دارد. مدیرانی که گمان دارند با پرداخت یارانه به مردم توان اقتصادی دولت کاهش یافته و می‌توانند با جلوگیری از پرداخت نقدی کارهای بر زمین مانده دولت را به سامان کنند. دولتی که علاقه‌مند است براساس تشخیص خودش کار را به سرانجام برساند و با پیچاندن شیرهای نفت برخی را برخوردار و عده‌ای را براساس صلاحدید خودش از سرمایه ملی محروم نماید.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. دولت محترم چند برابر یارانه را کشیده روی قیمت آب و برق و گاز به علاوه مالیات بر مصرف ( به اسم ارزش افزوده ) !
    پول نفت که نیست لذا مردمی که بیش از نصف انان زیر خط فقر هستند باید جور حکومت را بکشند ، بعلاوه جور سازمانهای ریز و درشت تبلیغات اسلامی !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن