قدمت زیارت اربعین

حجت‌الاسلام هادی سروش، مدرس حوزه علمیه در یادداشتی تلگرامی درباره‌ی قدمت زیارت اربعین نوشت:

📌ابوریحان بیرونی دانشمند بزرگ قرن چهارم هجری قمری است . یعنی بیش از هزار سال از زیست او میگذرد.

📌ایشان در کتاب معروفش بنام “آثار الباقیه /۵۴۸ ” دربارهء قدمت زیارت امام حسین (ع) در روز اربعین می‌گوید:

«مراسم اربعین از مدتی پس از شهادت شاه شهیدان امام حسین(ع) و آزادی اهل بیت ، توسط اهل بیت معظم آن حضرت انجام شده است. آنان چهل نفر بودند که پس از مراجعت از شام قبرش را زیارت کردند.»

📌 و ادامه می‌دهد:
«در روز بیستم آن ماه صفر سر [ مقدس] حسین (ع) را به بدنش ملحق کردند و در همانجا دفن نمودند».

👈پ.ن :
🔺گمانم این است ؛ در زمانی که شهید استاد مطهری درباره اربعین سیدالشهداء (ع) و حضور و یا عدم حضورِ اهلبیت حضرت (ع) در کربلا بررسی میفرمودند، این اثر بدست مبارک شان نرسیده بوده .

🔺تردید نیست که استاد آیت الله مطهری (ره) یک پژوهشگر دینیِ بی نظیر است .
هر پژوهشگری ، پژوهشش بر اساس تاریخِ مورخین است. و در صورتیکه دست به منبع تاریخی پیدا نکند ، اظهار نظرِ پژوهشی وی ، مبتنی بر امور عرفی و طبیعی بر اساس دریافت خودش خواهد بود.
و واضح است که این مسئله در پژوهش ها متعارف بوده و نقطه ضعف نخواهد بود.

🔸️نکته مهم ؛
یکی از امور که باعث شده حضور اهلبیت را در اربعین بعید – و نه محال – بشمارند ؛ فاصله بین شام و کربلا و نیز جدا بودن راه شام به مدینه و شام به کربلا .

🔺غیر کتاب تحقیقی مرحوم آیت الله قاضی طباطبائی درباره اربعین که بر این باور است اهلبیت در روز اربعین به کربلا وارد شدند.

🔺اخیرا فضلاءحوزه علمیه قم در این مسئله ، با کمک نقشه هایی که از راه های قدیم در دست رس بوده ، تحقیقاتی نموده اند که بجاست اهل تحقیق به آن مراجعه بفرمایند.

🔺نکته مهمی که در این موضوع داریم این است که از میان علمائی که قائل اند در روز اربعین اهلبیت وارد کربلا شدند “شیخ بهائی” است .
و این بزرگ مرد ، بسیار شخصیت دقیق النظری است ، و چون بر راه ها و فاصله ها و اوقات شبانه روز ، و نیز ریاضیات بسیار زِبر دست بوده ، میتواند شاهد خوبی در این موضوع باشد.

🔺و البته مرحوم محقق بزرگ سید محسن امین عاملی ، صاحب کتاب مهمِ “اعیان الشیعه” ، ساکن دمشق بوده و در این موضوع “تجربه شخصی” دارد که قابل دقت است .
او در پایان کتاب “لواعج الاشجان” که در مقتل امام حسین است، نوشته :
《شتری از عشیره بنی عقیل شامی کرایه نمودم و شخصی از آنها را نیز به عنوان راهنما گرفته و خودم با او بطرف کربلا همسفر شدم . من درکمتر از “۱۰ روز” از دمشق به کربلا رسیدم.》
این تجربه شخصی میتواند سختی “استبعاد” را سهل کند.

✅بگذریم ؛
به باور این قلم مهمترین مسئله در اربعین “زیارت اربعین” است که از حضرت صادق (ع) صادر گشته است .

و اهمیت وصول جابر به کربلا و نیز اهلبیت امام حسین مسئله بعدی است .

اما اگر در موضوع ورود اهلبیت (ع) سخنی تقدیم داشتم ، بدین جهت بود ؛
اولا ، پرسش های متعدد از طرف دوستان در این موضوع ، به بنده رسید.
وثانیا ، در فضای مجازی ، مستند و دلیل “راهپیمائی اربعین” را ورود اهلبیت به کربلا دانسته و آن را منکر شده اند تا بتوانند زیر آب این حرکت بزرگ ارادتمندان حضرت اباعبدالله (ع) را بزنند !
درحالیکه “پیاده روی” برای نیل به زیارت امام حسین ، مستند به روایات متعدد است ، و در خصوص اربعین تشرف به زیارت حضرت (ع) و یا از راه دور “زیارت اربعین” خواندن ، مستند به روایت معتبره ای از امام صادق (ع) است.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه