نامه‌ی اعتراضی جمعی از هنرمندان ایرانی درباره‌ی تهاجم ترکیه

جمعی از نویسندگان، هنرمندان و سینماگران ایرانی نامه‌ای را خطاب به هنرمندان ترکیه ای نوشتند و درخواست کردند که “ماشین جنگی اردوغان را متوقف کنید.”

به گزارش ایسنا، جمع 106 نفری از نویسندگان، اهل سینما در نامه‌ای خطاب به نویسندگان،سینماگران و هنرمندان “سرزمین دوست و همسایه ترکیه” نوشته‌اند:

«سلام

چند روز از آغاز جنگی  ویرانگر می‌گذرد. جنگی که مجامع بین المللی از وقوع آن آگاه بوده و منابع رسمی فاش کرده‌اند که اردوغان آنان را از جزییات حمله مطلع کرده است. به‌نظر می‌رسد که هدف سهم خواهی بد هنگام، از سرزمینی جنگ دیده و نیمه ویران است.
دوستان تُرک

این بدان معناست که شرارت زشتی و   سیاهی با ساز و کاری  بظاهر قانونی  در پی کسب مشروعیت است. این چهره دیپلماسی زشت کردار عصر ما است:

هجوم بی امان و سازمان یافته به مردمی بی پناه و فاقد امکانات. یک نابرابری آشکار و بی عدالتی محض. این یک نسل کشی به بهانه صلح است؛آغاز هیچ جنگی عادلانه نیست؛ فقط صلح عادلانه است. این چیزی جز هجوم وحشیانه به زندگی نیست. یک تجاوز آشکار به کودکی ،به عاشقی، به صلح  و آرامش است.

صدهزار آواره، دهها کشته و صدها مجروح آمار  اولیه این فاجعه است…

دوستان ما

دولت اردوغان فرصت این را یافت تا نظر مساعد و همراهی و سکوت همدستان را برای اغاز جنگی اشغالگرانه و خونین جلب کند، آیا ملت و نخبگان ترکیه نیز این مجال را می یابند تا از مردمان سراسر جهان، آغاز صلح و پایان جنگ را پرسش کنند؟؟ آیا ملت و نخبگان ترکیه موافق این نسل کشی و کوچ اجباری ملتی بی پناه هستند؟

آیا مردم اروپا و آسیا در برابر این تهاجم خاموش خواهند ماند؟

آنچه که امروز در خیابان‌های اکثر کشورها شاهد بودیم مخالفت جدی  با اشغالگری و توسعه طلبی افراطی است.

دوستان ترک

هم اکنون که در حال نگارش این پیام هستیم صدها تن غیرنظامی،کودک و زن و مردان سالخورده در حال جان دادن هستند و یا آواره دشت و بیابان شده‌اند…این آن چیزی است که ملت ترکیه می خواهد؟!

شما به نمایندگی از تاریخ  فرهنگ  دین و تمدن ترکیه، وظیفه مهار ماشین جنگی و توسعه طلبی جنون آمیز و مرگبار را دارید. این رسالت واقعی ما و شماست. بگذارید ترکیه نو را با اثار درخشان ادبیاتش، با موسیقی‌های دل انگیز هنرمندانش، با صدای دلنشین خوانندگانش ،با استانبول و شبهای جادویی‌اش،با معماری سحرانگیز  و مهربانی و میزبانی گرم مردمانش و با شور و زندگی که در خیابان‌هایش جاریست بیاد بیاوریم. جنگ این یادآوریهای زیبای فرهنگ و تمدن شما را به کناری می‌راند و جز کشتار و خونریزی و آوارگی میراثی بر جای نخواهد گذاشت..

دوستان

ماشین جنگی اردوغان را متوقف کنید. فاجعه‌ای رخ داده است. جنایتی هولناک و تاریخی در حال شکل گیری است.

قدرت واقعی شما هستید. صلح و آرامش و زندگی در پناه زیبایی‌ها را به منطقه برگردانید. این کار شماست. ما همراه شما هستیم….»

این نامه را بیش از 106 هنرمند نویسنده و سینماگر امضاء کرده‌اند که نام‌شان نزد ایسنا محفوظ است.

انتهای پیام

کلیک کنید
سایت دیباچه

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. سلام-مشکل جهان اینست هرکس به زعم خود حق است حقوق بشر فقط برای امریکا گزینشی نیست همه اغلب گزینشی می نگرند یک میلیون شیعه آذربایجانی توسط روس وارمنستان در قره باغ آواره وقتل عام می شوند خبری نیست -در داخل ایران چطور انصاف نیوز اغلب می گویند ولشان کنید سرما را درد می آورند بشار اسد بگذارد در کردستان آنجا رفراندم شود نتیجه راقبول نخواهد کرد ترکیه هم همینطور و….حق تعیین سرنوشت هنوز با گلوله های خارج شده از لوله توپ و تفنگ است تازمانیکه آنچه را بر خود می پسندند بر دیگران نپسندند وضع خاورمیانه همین است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا