گزارش سخنرانی رضا خاتمی و اصغرزاده در دانشگاه امیرکبیر

سیدمحمدرضا خاتمی تاکید کرد که امروز نیاز داریم به نقش دانشجو و دانشگاه نگاه جدیدی داشته باشیم.
به گزارش انصاف نیوز به نقل از ایسنا، نایب رییس مجلس ششم در آیین گشایش انجمن اسلامی دانشجویان ترقی خواه دانشگاه امیر کبیر که در آمفی تئاتر این دانشگاه برگزار شد با تبریک آغاز فعالیت انجمن اسلامی دانشجویان ترقی خواه به دانشجویان و مسئولان دانشگاه امیر کبیر، به نقش دانشجویان در تحولات کشور در طول تاریخ اشاره کرد و گفت: دانشجویان پیشانی بلند تحول خواهی در کشور و خط مقد م جبهه فکری هستند که از زبان ، قدم وقلم آن‌ها خواسته های ملت بیان می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: در طول تاریخ ملت، جریان دانشجویی منشاء تحولات بسیار عظیم و مهمی بوده و توانسته است یک تنه بار همه اقشار را در طول تاریخ بر دوش بکشد. در همین راستا دانشجویان در طول تاریخ گاهی ایفا گر نقش احزاب در کشور بودند و گاهی نیز نقش رسانه ها را ایفا کردند . آن‌ها همچنین گاهی نقش جریان های زیرزمینی را ایفاکرده‌اند و هزینه های بسیاری نیز به همین خاطر پرداخته‌اند.
نائب رئیس دوره ششم مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه دانشجویان هیچ گاه نگذاشته اند شمع آزادی خواهی در کشور فراموش شود اظهار کرد: امروز در کشور با وضعیت جدیدی مواجه هستیم. امروز در کشور ما نهادهای مدنی و احزابی ایجاد شده و رشد کرده‌اند که تا حدی توانسته اند مسئولیت های مدنی خود را ایفا کنند. روزنامه‌ها و رسانه ها نیز امروز با وجود همه محدودیت‌ها توانسته‌اند نقش خود را ایفا کنند. با این وجود به نظر می رسد امروز نیاز داریم که به نقش دانشجو و دانشگاه نگاه جدیدی داشته باشیم.
خاتمی خاطرنشان کرد: اگر زمانی سیاست ورزی عملی در کنار نظریه پردازی از جمله مسئولیت های دانشگاه ها بود، امروزبه دلیل آنکه درون جامعه به اندازه کافی شاهد سیاست ورزی عملی هستیم، زمان آن رسیده است که در دانشگاه‌ها به صورت عمیق تر به مسئله سیاست ورزی بپردازیم؛ چرا که خوشبختانه یا متاسفانه جامعه ما به قدری سیاست زده شده است که راه حل همه مشکلات ما از درون سیاست می گذرد.
این فعال سیاسی اصلاح طلب اظهار کرد: امروز همه ما هنوز چشم مان به سمت انتخابات ریاست جمهوری و مجلس است و به دنبال این هستیم که آیا جامعه می تواند از این طریق یک گام به سمت جلو بردارد.
وی همچنین گفت: آنچه که ما امروز عمیقا به آن نیاز داریم ، نگاه و تحلیل عمیق از وضعیت کشور و سیاست ورزی در کشور است.
خاتمی در ادامه با تاکید بر اینکه نقش اول دانشگاه ها علم آفرینی و توسعه علمی است خاطر نشان کرد: همانگونه که در زمان هایی که هیچ نهاد مدنی در کشور وجود نداشت جامعه دانشگاهی جور آن را می کشید، امروز نیز با توجه به اینکه هنوز هم جامعه ما از جهت نظریه پردازی ضعیف است ، این انتظار از جامعه دانشجویی وجود دارد که به مسئله نظریه پردازی توجه بیشتری داشته باشد.
این فعال سیاسی اصلاح طلب همچنین تاکید کرد که تعصبات حزبی و جناحی و همچنین دعواهای سیاسی بیشتر مربوط به خارج از دانشگاه ها است .
وی با اشاره به مفهوم کرسی آزاد اندیشی گفت: کرسیهای آزاداندیشی به این معنا است که فارغ از هرگونه تعصب و هراس از هر تحت تعقیب قرارگرفتن در دانشگاه ها فضایی ایجاد شود که بتوانیم به اهداف عالیه ای که کشور به دنبال آن است دست یابیم.
خاتمی در ادامه به بیان موارد و مسائلی پرداخت که باید و تنها در دانشگاه ها به بررسی آن‌ها پرداخت و با طرح این پرسش که چرا کشورهای مسلمان و کشورهایی که نام اسلامی را به دنبال خود دارند دچار نوعی عقب افتادگی هستند اظهار کرد: خیلی ساده می توان دلیل عقب افتادگی موجود در کشورهای اسلامی را به استعمار سلطه گران و استکبار جهانی نسبت داد؛ چرا که اینها نمی گذارند کشوری رشد کند اما بیان این علل برای عقب افتادگی کشورهای مسلمان کافی است؟
نائب رئیس مجلس ششم ادامه داد: در کشور ما عده ای می گویند نفت علت عقب افتادگی کشور است.برخی دیگر نیز ایدئولوژی را مانع پیشرفت کشور می دانند و دسته دیگر با طرح نقش دین در این موضوع ، برداشت های متحجرانه از دین را عامل عقب افتادگی کشور می دانند اما آیا محل پرداختن به این امور جز در دانشگاه ها است؟
این فعال سیاسی اصلاح طلب در ادامه صحبت های خود به بیان مثال های دیگری از موضوعات قابل طرح در کرسیهای آزاد اندیشی در دانشگاه ها پرداخت.
وی ادامه داد: آیا کسی در کشور ما بررسی کرده است که ایران به لحاظ فساد و ناکارآمدی دررده چندم دنیا قرار دارد؟ مگر قرار نبود که ما نظام اسلامی باشیم که از وحی الهی برخواسته است . حال چگونه است در کشور ما معاون اول رئیس جمهور به عنوان فاسد اقتصادی به زندان می افتد؟
وی در پایان صحبت های خود با تاکید بر اینکه دانشگاه ها و کرسی های آزاد اندیشی جای طرح مسائل بسیار مهم در سطوح کلان است اظهار کرد: وظیفه دانشگاه ها در دوران جدید آسیب شناسی ، شفاف سازی عالمانه و کارشناسانه از حوادث و اتفاقات و همچنین نظریه پردازی و گفتمان سازی است. اگر در دوره جدید فضای دانشگاهی به این سمت میل پیدا کند می توانیم عمیق‌تر به مسائل کشور بپردازیم.
ابراهیم اصغرزاده:
جنبش دانشجویی خودش، خودش را نقد می‌کند
یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت که جنبش دانشجویی مانند دیده‌بان جامعه مدنی به کمک مردم می‌آید و برای طرح مطالبات مردمی نقش مهمی را بر عهده دارد.
ابراهیم اصغرزاده در مراسم گشایش انجمن اسلامی دانشجویان ترقی‌خواه دانشگاه امیرکبیر با انتقاد از عملکرد کمیته‌های انضباطی و با بیان اینن‌که «کمیته‌های انضباطی قرار بود که کمک حال دانشجویان باشد تا آن‌ها را در برابر فشار محکمه های قضایی حفظ کنند» ادامه داد: من به عنوان یک دانشجوی انقلابی شرمنده دانشجوها و خانواده‌هایی هستم که به علت فعالیت در دانشگاه از تحصیل محروم و ستاره‌دار شدند.
وی با تاکید بر این‌که «جنبش دانشجویی در طول زمان هیچ‌گاه مخالف فکر کردن نبود» ادامه داد: حق نداریم بخاطر این‌که یک دانشجو مثل ما فکر نمی‌کند او را از تحصیل محروم کنیم. این جنبش خودش، خودش را نقد می‌کند. جنبش دانشجویی که من جزو آن بودم آرمان‌گرا بود، سال‌ها بعد خودمان آن را نقد کردیم. فکر می‌کردیم پشت شعار دادن‌های‌مان بهشت است.
وی گفت: دانشجو نسبت به گذشته خویش روند انتقادی پیدا می‌کند و این روشی درست است . انتظار نداشته باشید همه دانشجوها چیزی که مسئولان می‌خواهند را بپذیرند درزمان دولت آقای احمدی‌نژاد انحلال جنبش دانشجویی شروع شد. ایشان تصور می‌کردند همه دانشجوها باید مثل ایشان فکر کنند. من امروز افتتاح این انجمن را تلویحا آشتی جنبش دانشجویی با جامعه می‌دانم.
این فعال سیاسی جنبش دانشجویی را دیده‌بان جامعه توصیف و تصریح کرد: جنبش دانشجویی مانند دیده‌بان جامعه مدنی به کمک مردم می‌آید برای طرح مطالبات مردمی نقش مهمی را بر عهده دارد. جنبش دانشجویی در سال 88 دچار فرسایش و سکوت اجباری شد، اما در سال 92 در حالی که بسیاری فعالین خسته شده بودند به کمک مردم آمد و آقای روحانی را انتخاب کرد تا کشورش با دنیا تعامل داشته باشد؛ چراکه مردم و جنبش دانشجویی از انزوا و تحریم‌های غرب خسته شده بودند. از دولتی که برای مدیریت جهانی نقشه می‌کشید، خسته بودند.
اصغرزاده با انتقاد از عملکرد تیم مذاکرات هسته‌ای در دولت گذشته ادامه داد: جنبش دانشجویی زمانی که همه خسته بودند گفت که من برانداز نیستم و قصد انحلال ندارم و پای صندوق‌های رای رفت و برنده انتخابات شد.
وی هم‌چنین با اشاره به وعده‌های رییس دولت یازدهم در دوران کاندیداتورش و هم‌چنین نتایج احتمال به نتیجه نرسیدن مذاکرات افزود: حالا تندروها از جزئیات توافق‌نامه حرف می‌زنند در حالی که آن‌ها باید به ما پاسخ دهند چه دلیلی باعث شد که پرونده ایران به شورای امنیت برود. دلواپسان از آقای روحانی باید تشکر کنند،آن‌ها آن زمانی که گفته می‌شد آن‌قدر قطعنامه بدهید تا قطعنامه‌دانتان پاره شود، باید اعتراض می‌کردید.
وی خطاب به رئیس‌جمهور و با تاکید بر ضرورت برداشته شدن تحریم‌ها اظهار کرد: علم هسته‌ای نباید عقیم شود. همچنین نباید نظارت‌های طرفین مذاکره کننده با منافع ملی‌مان در تضاد باشد. 12 سال قدرت و فرصت را از دست دادیم ولی امروز مسئولین بدانند که مردم پشت آن‌ها خواهند بود.
این فعال سیاسی با تاکید برضرورت فعالیت جنبش دانشجویی گفت: جنبش دانشجویی خواستار استقلال است. در هیچ کشوری در دنیا فعالیت دانشجویی تا این اندازه هزینه‌بردار نبوده است. جنبش دانشجویی نه قصد براندازی دارد و نه نماینده‌ای برای ارسال به مجلس دارد. فقط توقع دارد به آن‌ها احترام گذاشته شود و از آزادی آکادمیک برخوردار شود. جنبش دانشجویی می‌خواهد حقوق افراد به رسمیت شناخته شود استقلال کشور را به اسم آزادی نمی‌توان از بین برد.
انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا