عربستان درخواست توقف سریع جنگ را نپذیرفت

سفیر عربستان سعودی گفت که دبیرکل سازمان ملل متحد خواهان توقف سریع جنگ یمن شده است اما آنها آن را نپذیرفته اند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، عبدالله المعلمی سفیر سعودی در آمریکا در پایان نشست ۴۰ دقیقه ای نمایندگان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس با بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد درباره اوضاع یمن و نماینده جدید وی در امور یمن در شهر نیویورک به خبرگزاری فرانسه گفت: بان کی مون خواهان پایان سریع عملیات جنگی شد.
وی توقف تجاوزگری علیه یمن را به تحقق یک سری شروط منوط کرد و مدعی شد: ما همگی خواهان پایان سریع عملیات جنگی هستیم اما یک سری شروطی برای رسیدن به آن وجود دارد. این همان شروطی است که قطعنامه هفته گذشته شورای امنیت خواهان اجرای آن است.
او افزود: دبیرکل سازمان ملل و ما معتقدیم که باید (این قطعنامه) به طور کامل اجرا شود.
قطعنامه شورای امنیت “از همه طرفهای درگیر” می خواهد که در سریع ترین زمان ممکن برای دستیابی به “آتش بس سریع” مذاکره کنند.
این قطعنامه همچنین از جنبش انصارالله خواست تا از مناطق تحت کنترل خود عقب نشینی کند. جنبش انصار الله و مردم و شخصیت های یمنی قطعنامه یادشده را ظالمانه دانسته و رد کرده اند.
بان کی مون روز جمعه نیز خواستار آتش بس فوری در یمن شد.
سفیر سعودی در آمریکا در زمینه تعیین جانشین جمال بن عمر نماینده سابق سازمان ملل در امور سوریه به این سخن اکتفا کرد که این مسئله در کشورهای شورای همکاری در حال بررسی است و پاسخ به زودی داده خواهد شد.
در این زمینه، یک مسئول سازمان ملل که خواست نامش فاش نشود، گفت: دبیرکل سازمان ملل در نشست یادشده نام اسماعیل الشیخ احمد دیپلمات موریتانی را مطرح کرده است و نمایندگان شورای همکاری گفتند که این پیشنهاد را به کشورهای خود منتقل خواهند کرد.
به گفته دیپلمات ها، نام نماینده جدید سازمان ملل در امور سوریه تا اواخر هفته اعلام خواهد شد.
برخی تحلیلگران گفتند که عربستان سعودی از عملکرد جمال بن عمر به خاطر موضع نسبتاً مستقل او در سرپرستی مذاکرات ملی گروه های یمنی ناراضی بوده است.
انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن