«مطرب» را هم دلواپس‌ها فحش می‌دهند و هم نخبگان

/ «چه فیلمی ببینیم» هفته با تاجیک /

«مطرب» مصطفی کیایی از دیروز روی پرده‎ی سینماها رفت، در حالیکه قرار بود این فیلم از هفته‎ی گذشته اکران شود. عوامل این فیلم دلیل تاخیر یک هفته‌ای را مشکلات فنی اعلام کردند. با توجه به تیزرهای تبلیغاتی و موضوع این فیلم، به نظر می‌رسد بار دیگر مخاطبان عامه پسند سینمای ایران استقبال قابل توجهی از آخرین اثر کیایی بکنند. محمد تاجیک خبرنگار باسابقه‌ی سینما در «چه فیلمی ببینیم» چهار فیلم را به مخاطبان پرده‌ی نقره‌ای پیشنهاد می‌دهد. او معتقد است فیلم زغال در گروه «هنروتجربه» برای مخاطبان جدی سینما گزینه‌ی بسیار مناسبی است و همچنین مطرب را برای مخاطبان سینمای سرگرم‌کننده توصیه می‌کند.

این خبرنگار درباره‌ی فیلم‌های پیشنهادی خودش به انصاف نیوز گفت: «فیلم «زغال» ساخته‌ی ابراهیم منصف در «هنروتجربه» اکران شده و پرفروش‌ترین فیلم این گروه است. این فیلم بسیار خوش‌ساخت و کار اولی است. برخی از منتقدین این فیلم را دوست داشته‌اند و به قول آقای کریم نیکونظر منتقد سینما، در میان فیلم‌های در حال اکران، زغال فیلم خوبی است و در این برهوت بیابان این فیلم خیلی است. کسانی که به سینمای جدی و متفکرانه علاقه‌دارند، گزینه‌ی خوبی است.

نمایی از فیلم زغال

مستند «زنانی با گوشواره‎‌های باروتی» درباره‌ی حضور خبرنگاری زن در میان کودکان و زنان اسرای داعشی است. این مستند جذاب است و جزو پرفروش‌ترین‌های گروه هنروتجربه است. این اثر، مستندی تفکربرانگیز است.»

او در ادامه درباره‌ی سینمای بدنه توضیح داد: «انشاءالله مشکلات فیلم خانه‌پدری حل بشود. معتقدم فیلمی خوب است که وقتی از سینما بیرون آمدی، ساعت‌ها به آن فیلم فکر کنی و خانه‌‌پدری فیلمی است که آدم را سال‌ها به فکر وامی‌دارد. فیلم عیاری بسیار تفکربرانگیز و درگیر‌کننده است و به نظرم یکی از بهترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران است. نمی‌دانم مشکل دلواپسان با این فیلم چیست؟ اما شرط می‌بندم همین دلواپسان دو سه سال دیگر فیلم خانه‌‌پدری را ببینند با خود می‌گویند این فیلم چه مشکلی داشته است. گذرزمان مسایل تابو را حل می‌کند. فیلم‌های «نوبت عاشقی»، «شب‌های زاینده‌رود» آقای مخلمباف هم در دهه‌ی ۷۰ با جنجال‌هایی روبرو شد. اکنون این فیلم‌ها را کسی ببیند، می‌بیند این فیلم‌ها چیزی ندارند.

فیلم «مطرب» از دیروز اکران شد. به نظرم برای مخاطبانی که سینمای مصطفی کیایی را دوست دارند، فیلمی مناسب است. دلواپسان نیز به این فیلم فحش داده‌اند و مخاطبانی که طنز پایین‌تر از «اجاره‌نشین‌ها» را قبول ندارند به این فیلم فحش خواهند داد. این فیلم مثل «نهنگ عنبر» و «هزارپا» برای مخاطب عام ساخته شده و کسانی که برای تفریح به سینما می‌روند، فیلمی مناسب است. مطرب نسبت به کار قبلی پرویز پرستویی «تهران لس‌آنجلس» کاری بهتر است. این فیلم نگاهی تلخ درباره‌ی هنرمندانی دارد که در ایران بوده‌اند و حالا ممنوع‌الکار شده‌اند. کیایی خوب بلد است در سینمای بدنه داستان تعریف کند و فیلم سرگرم‌کننده بسازد. این فیلم از آن فیلم‌هایی است که هر لحظه امکان دارد، آن را از اکران بردارند. توصیه می‌کنم قبل از اینکه جلو اکران فیلم را بگیرند مطرب را ببینند، شاید این فیلم را برندارند.»

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا