تشریح پیشنهاد پزشکیان: باید ستاد جنگ داشته باشیم | پایگاه خبری تحلیلی انصاف نیوز تشریح پیشنهاد پزشکیان: باید ستاد جنگ داشته باشیم | پایگاه خبری تحلیلی انصاف نیوز

تشریح پیشنهاد پزشکیان: باید ستاد جنگ داشته باشیم

«در این شرایط یکی باید بالاخره کار را بِبُرَد»

مسعود پزشکیان نایب رییس مجلس دیدگاه خود درباره‌ی ضرورت تشکیل ستاد جنگ در پایتخت و مراکز استان‌ها را تشریح کرد. او معتقد است که این ستاد مانند زمان جنگ عراق با دستور رهبری می‌تواند تشکیل شود تا خسارت‌های ناشی از تحریم‌ها را کاهش دهد.

دکتر پزشکیان در گفت‌وگو با خبرنگار انصاف نیوز درباره‌ی آنچه به عنوان پیشنهاد ایجاد «قائم مقام اجرایی رهبری» در جلسه‌ی هیات رییسه‌ی مجلی از او نقل شده بود، گفت:

«من اصلا اینطوری مطرح نکردم. مساله خیلی روشن است. از دو سال و نیم پیش اعلام کردم و به این معتقد بودم که ترامپ علیه ایران جنگ اقتصادی راه انداخته است. مقام معظم رهبری هم خودشان فرموده‌اند که جنگ فقط توپ و تفنگ نیست. خود ایشان فرمودند که ما در جنگ اقتصادی هستیم و موضوع اقتصاد مقاومتی را هم که مطرح کردند یک روش برای مقابله با همین است.

بنده معتقدم مثل زمان جنگ که یک ستاد جنگ بود و در آن همه بودند؛ یعنی نماینده‌ی رهبری بود، نماینده‌ی مجلس و دولت و همه بودند. هر تصمیمی در ستاد جنگ گرفته می‌شد، تمام ارگان‌ها موظف به هماهنگی و همکاری بودند و نمی‌بایست غیر از آن حرفی بزند؛ مجلس، دولت، قوه قضاییه، نیروهای مسلح. الان ما یک چنین ستاد جنگی نداریم. در هر استانی آن ستاد جنگ شعبه داشت، در هر محلی یک مسجدی، ستاد شعبه داشت. در نتیجه در آنجا نیروهای مورد نیاز را آماده و اعزام می‌کردند و یا پشتیبانی را کمک می‌کردند.

الان در رابطه با این جنگی که خیلی بدتر از جنگ ایران و عراق است و یک وضعیت اقتصادی است که همه را تحت تاثیر قرار داده و صدمه می‌رساند، طبیعتا باید یک ستادی با اختیارات درست شود که بتواند تصمیم بگیرد و همه در آن جهت هماهنگ شوند و بتوانند جوابگوی مشکلات باشند؛ نه اینکه نماینده‌ی مجلس از پشت تریبون یک جایی را نقد کند، صداوسیما یک جای دیگر را، نیروهای مسلح یا قوه قضاییه هم یکی دیگر را. آن می‌خواهد کار کند این می‌گیرد، آن یکی زندان می‌کند، آن دیگری فحش می‌دهد!

خب در جنگ اقتصادی باید یک صدای واحدی بیرون بیاید و همه دست به دست هم بدهند و اگر قرار است برخورد شود از آن ستاد بیرون بیاید که دیگر دولت کاری نکند که قوه قضاییه در مقابلش بکند؛ این چیزی است که ما متاسفانه الان در کشور کم داریم. اگر ما در جنگیم باید ستاد جنگ داشته باشیم. اگر بناست داشته باشیم، ساختارش در آن زمان که حضرت امام بودند معلوم بود؛ بالاخره از طرف حضرت امام یک نماینده وجود داشت که تحت عنوان قائم مقام یا هر اسمی دیگر. ولی هر حرفی که از آن ستاد درمی‌آمد دیگر همه مجبور بودند که اطاعت کنند و هماهنگ باشند و ساز مخالف نزنند. ما الان این را در کشور کم داریم و تا یک چنین وضعیتی وجود دارد یکی می‌گوید «ما می‌خواستیم کاری کنیم ولی فلانی نگذاشت»، فلانی هم گردن بهمانی می‌اندازد.

ما حالت جنگی به خودمان نگرفته‌ایم علی رغم اینکه جنگ فعلی به نظر من از جنگ ایران و عراق به مراتب بدتر است ولی خبری از آن ستاد جنگ نیست. آن ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی هم که آقای مهندس جهانگیری مسوول آن است، من هم در آن هستم اما آن ستاد هیچ اختیاری ندارد. بارها هم به ایشان گفتم دستور بده اگر اجرا نکردند برو خدمت مقام معظم رهبری و بگو آقا من فرمانده نیستم، اینها گوش نمی‌دهند، اختیاراتم اینقدر است. بالاخره نمی‌شود که یکی فرمانده باشد اما کسی گوش به حرفش ندهد. حتما در خود دولت هم باید هماهنگی کند. اما هماهنگی کردن که فرماندهی نیست. فرماندهی، «تصمیم‌گیری، دستور و اطاعت» است. اینطوری می‌توان مملکت را اداره کرد وگرنه با توصیه که آن را هم گوش ندهند، نمی‌توان جنگ را اداره کرد. این چیزی است که جایش الان خالی است».

حتی جلسات سران قوا فرماندهی ندارد

پزشکیان در پاسخ به این که آیا یعنی از نظر او جلسات سران قوا هم که الان مدت‌هاست وجود دارد به همین دلیل تاثیر لازم را ندارد، پاسخ داد:

«در آن هم فرماندهی نیست، با هم توصیه می‌کنند. ولی اگر یکی نظرش مخالف باشد دیگر کار انجام نمی‌گیرد. در صورتی که به نظر من نباید اینطوری باشد. در این شرایط یکی باید بالاخره کار را بِبُرَد. نَبُرَد هم در نتیجه در آن جلسات اگر خوششان بیاید هماهنگ می‌شوند و اگر خوششان نیاید هماهنگ نمی‌شوند ولی جنگ جایی نیست که یکی خوشش بیاید و یکی بدش بیاید. باید هماهنگی قاطعی وجود داشته باشد و همه هم از آن دفاع کنند خوب یا بد. زمان جنگ یک وقتی تصمیم می‌گرفتند و عملیات می‌کردند، تازه یکی اشتباه می‌کرد و آن عملیات لو می‌رفت و تعدادی شهید می‌شدند. ولی کسی نمی‌آمد بگوید که اینها خلاف کردند و بچه‌ی مردم را به کشتن دادند؛ همه تصمیم گرفته بودند و روی آن می‌ایستادند. ولی الان هر کسی که می‌خواهد تصمیمی بگیرد آن یکی دنبال این است که برایش پرونده سازی کند که حتما تو بی عرضه بودی که اینطوری شد. بالاخره در جنگ آدم بعضی وقت‌ها و یک جاهایی می‌برد و یک جاهایی می‌بازد. باید هم برد را بپذیریم و هم باخت را. ولی بالاخره باید تصمیم بگیریم. قرار نیست اگر یک جایی هم باختیم یک عده بلند شوند و بگویند که شما بی‌عرضه بودید. تصمیم بگیرند و همه اطاعت کنند، اگر باختند هم همه پشتیبانی کنند؛ برد هم مال همه است و باخت هم مال همه است».

مسعود پزشکیان در دولت خاتمی وزیر بهداشت بود. او در مجلس هشتم، نهم و مجلس فعلی (دهم) نماینده‌ی مردم تبریز در مجلس بوده است. او از ابتدای مجلس فعلی نایب رییس اول است.

پزشکیان در پاسخ به این پرسش انصاف نیوز که آیا با کسی در این باره مشورت کرده است، گفت:

«من نظرم را بارها گفته‌ام. در دو سال و نیم اخیر به رسانه‌ها گفته‌ام، در هیات رییسه‌ی مجلس هم گفتم، در جلسه‌ی اقتصاد مقاومتی هم گفتم، هر جا فرصت شده گفته‌ام. یعنی این چیز خیلی روشنی است. جنگ فرمانده می‌خواهد. فرمانده وقتی تصمیم گرفت دیگران باید اطاعت کنند. نمی‌شود که تو بجنگی ولی فرمانده نداشته باشی. این چیز روشنی است. والله در تئوری می‌گویند بله درست است. اما در عمل همراهی نیست».

رییس‌جمهور حسن روحانی، شش ماه پیش یعنی در اردیبهشت ماه ۹۸ در جمع علما و شخصیت‌های حوزوی از لزوم احیای شورای‌عالی پشتیبانی جنگ گفته بود:

حسن روحانی رییس جمهور«در دوران جنگ تحمیلی در مقطعی که با مشکل مواجه شدیم، شورای‌عالی پشتیبانی جنگ ایجاد شد و همه اختیارات در دست این شورا بود. حتی مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه نیز در تصمیم‌گیری آن شورا دخالتی نداشتند و امروز هم در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم. لذا همانگونه که در جنگ ۸ ساله اختیارات ویژه‌ای را از امام راحل گرفته و توانستیم جنگ را اداره کنیم و حتی موفقیت‌های بسیاری را به دست آوردیم امروز هم به چنین اختیاراتی نیاز داریم. برای اینکه بتوانیم به اهداف بلند خود دست پیدا کنیم و مشکلات کمتر شود همه باید متحد و همنوا باشیم و همه باید احساس کنیم که در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم و یکدیگر را یاری کنیم».

 جنگ برد و باخت دارد

پزشکیان درباره‌ی مشابهت پیشنهاد او با موضع چند ماه پیش رییس جمهور روحانی، با اشاره به برخی تحلیل‌ها واکنش‌ها به پیشنهاد خودش در روزهای اخیر گفت:

«مثل زمان حضرت امام باید ستاد جنگ تشکیل بدهند و در ستاد جنگ هر تصمیمی گرفته شد همه در آن تبعیت کنند. این اصلا ربطی به «قائم مقام رهبر» و یک سری از حرف‌های بی‌ربطی که کسانی گفته‌اند ندارد. بالاخره جنگ است؛ وضعیت جنگی هم همان ساختار را دارد و فکر نمی‌کنم که مقام معظم رهبری هم آن ساختار جنگی را نپذیرد. به نظر من اگر می‌خواهیم در جنگ کنونی موفق باشیم باید ستاد فرماندهی داشته باشیم. الان نماینده در پشت تریبون به دولت فحش می‌دهد! صداوسیما می‌گوید آن یکی بی‌عرضه است. آن یکی در قوه قضاییه می‌گوید اینها فلان کرده‌اند. اصلا رییس قوه قضاییه مسوول بشود، فرقی نمی‌کند؛ بالاخره یکی باشد. هر کسی را که مسوول این کار بگذارند احتمال این که ما بعضی جاها شکست بخوریم وجود دارد. جنگ برد و باخت دارد. آدم بعضی وقت‌ها می‌برد و بعضی وقت‌ها می‌بازد. باید بپذیریم که وقتی در جنگیم بعضی جاها ممکن است ببازیم. قرار نیست اگر یک جایی باختیم به همدیگر فحش بدهیم. ما تلاشمان را می‌کنیم، ممکن است جاهایی زور دشمن بیشتر باشد و برنده شود. اگر برنده شد قرار نیست که یک نماینده به فلان وزیر، وزیر خارجه، به دولت بد و بیراه بگوید که شما خائن هستید و جاسوسید و این حرف‌ها. این آن انسجام ما را به هم می‌زند».

اینطوری جنگ را اداره نمی‌کنند

این عضو فراکسیون امید مجلس در پاسخ به این که «بعضی می‌گویند پیشنهاد تشکیل ستاد جنگ باعث تضعیف جایگاه دولت و دیگر نهادها می‌شود»، گفت: 

«در ستادی مثل ستاد جنگ، تصمیمی گرفته می‌شود که دیگر تکلیف دولت روشن است و فردا کسانی نخواهند گفت که تو بی عرضه بودی. مثلا اگر در مورد ارز و دلار تصمیمی گرفتند، اگر هر خرابکاری هم پیش آمد، نمی‌گفتند که دولت دزدید! عقل مملکت همین است؛ جمع شوند یک تصمیم بگیرند و همه اطاعت کنند و هر مشکلی هم که پیش آمد کسی حق نداشته باشد که بگوید کی بود کی بود من نبودم فلان کس بود!

تا تصمیمی نگرفتی که هیچ. وقتی تصمیمی گرفتی، اگه خوب شد که می‌گویند «بله خوبه». اما اگر یک ذره خراب شد شروع می‌کنند به بد و بیراه گفتن! اینطوری جنگ را اداره نمی‌کنند. همه با وحدت جلو می‌روند؛ می‌پذیرند که بعضی جاها شکست خواهند خورد و بعضی جاها پیروز خواهند شد. این طوری نیست که همیشه ما برنده شویم، بعضی جاها دشمن برنده می‌شود ولی ما هم باید تلاش کنیم که برنده شویم. این خیلی بد است که یک کسانی را به جنگ بفرستیم، بعد به جای پشتیبانی جنگ، هر جایی که مشکلی پیش آمد به آنها فحش بدهیم. این انسجام و وحدت داخل کشور را به‌هم می‌زند».

پزشکیان در مورد عبارت «قائم مقام» که در برخی اظهارات و رسانه‌ها برای پیشنهاد او منعکس شده، گفت:

«من از چنین واژه‌ای استفاده نکردم. گفتم ستاد جنگ. همان کاری را که حضرت امام در زمان جنگ کرد و مقام معظم رهبری هم در آن زمان از طرف امام در ستاد جنگ مسوول بودند. آن زمان وقتی یک تصمیم می‌گرفتند، کسی نمی‌گفت که «بی‌خود کردند، اینطوری نمی‌شد اونطوری می‌شد». بیایید عقل‌ها را روی هم بریزید، یکی تصمیم نهایی را بگیرد، بقیه اطاعت کنند».

هر چقدر تاخیر کنیم دشمن برنده‌تر است

پزشکیان در مورد زمان پیشنهادی‌اش برای اجرای چنین کاری به انصاف نیوز گفت:

«من از دو سال و نیم پیش این را می‌گفتم. هر چقدر هم تاخیر کنیم دشمن برنده‌تر است. ستاد جنگ نه تنها در مرکز، بلکه باید در تمام استان‌ها مشابه داشته باشد، امام جمعه، استاندار، قوه قضاییه، همه مداخله داشته باشند، کمک کنند که کارخانه نخوابد، کمک کنند که آنهایی که صدمه دیدند ضربه‌ی بیشتر نبینند و مشکلاتشان حل شود. یعنی باید یک گروهی لحظه به لحظه رصد کنند تا هر کسی از این تحریم ضربه خورد، سیستم کمک کند که تاثیر ضربه را کاهش دهد».

نایب رییس مجلس در پاسخ به این که تشکیل چنین ستادی آیا نیاز به قانونی دارد؟ گفت:

«نه، ستاد جنگ که قانون جدا نمی‌خواهد. جنگ فرماندهی آن با مقام معظم رهبری است. اگر بپذیریم که جنگ است، باقی آن حل است».

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. این ستادها همانقدر موفق خواهند بود که ستاد بهینه سازی مصرف سوخت و ستاد مبارزه با قاچاق و ارز و کالا و ده ها ستاد دیگر

    هرچند برای مردم توفیقی نخواهد داشت ولی برای عده ای دکان و دستکی که فراهم می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن