نگاهی به جدیدترین گزارش آژانس انرژی اتمی درباره ایران

ایسنا نوشت: مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جدیدترین گزارش خود به ارایه جزییات فعالیت‌های هسته‌ای ایران در چارچوب برجام و نیز اقدامات و فعالیت‌های از پیش اعلام شده ایران در چارچوب تصمیم‌ کشور برای کاهش تعهدات برجامی‌اش پرداخته است.

یکی از نکات انتقادی و قابل توجه در گزارش اخیر که بعد از چهار سال شاهد این نوع ادبیات و مطالب در گزارش‌های آژانس درباره ایران هستیم، اشاره مدیرکل موقت به یک موضوع پادمانی مورد بحث میان ایران و آژانس است مبنی بر این‌که “آژانس ذرات اورانیوم طبیعی ساخت بشر در مکانی که توسط ایران به آژانس اظهار نشده بود، شناسایی کرده است.”

آژانس در حالی خواستار تعامل ایران در این مورد شده است که مذاکرات و رایزنی‌ها و رفت‌ و آمدهای متعدد در سطوح مختلف در این باره انجام شده و اسناد و اطلاعات در چارچوب مقررات پادمانی در اختیار آنها قرار گرفته است.

مساله دیگر قابل توجه در این بخش از گزارش مدیرکل این است که در نشست ویژه شورای حکام که پنجشنبه هفته گذشته برگزار شد علاوه بر بررسی گزارش مربوط به یک موضوع پادمانی که به نظر این موضوع، مورد فوق باشد، مساله برخورد ایران با یک بازرس زن آژانس که مشکوک به حمل “مواد خطرناک” بوده و دستگاه‌های آشکارساز مستقر در سایت نطنز نسبت به این بازرس در مکان‌های مختلف هشدار داده‌اند در این نشست بررسی شد و گزارش ایران به طور مبسوط نیز ارایه شد، اما ظاهرا آژانس علاقه‌ای نداشته است که به این مساله‌ در گزارش فصلی خود اشاره کند!

یک بازرس زن آژانس که گفته می‌شود تابعیت آسیایی داشته است هنگام ورود به سایت نطنز با دستگاه‌های هشداردهنده مواجه می‌شود که هشدار وجود مواد خطرناک را می‌دهد. سپس وی وارد سرویس بهداشتی می‌شود و بعد از خروج وی دستگاه‌ها دیگر نسبت به وی هشدار نمی‌دهند اما با بررسی سرویس بهداشتی دستگاه مجدد هشدار می‌دهد که حاکی از تخلیه یا دفع این مواد در سرویس بهداشتی است. این موضوع هم‌چنان میان ایران و آژانس مورد بحث و بررسی است.

کاظم غریب‌آبادی نماینده ایران در آژانس در واکنش به این بخش از گزارش آژانس در مورد مکانی در ایران، گفته است: از همان ابتدا و از زمانی که آژانس، ایران را مطلع کرد که برخی سوالات در مورد یک مکان خاص دارد، ایران موافقت کرد وارد یک تعامل مثبت با آژانس برای شفاف‌کردن وضعیت و رسیدگی به سوالات مرتبط شود. ایران با نشان‌ دادن نهایت همکاری و شفافیت، متعاقبا دسترسی لازم را برای آژانس فراهم کرد.

وی ادامه داد: همان‌گونه که توسط مقامات آژانس نیز در موقعیت‌های مختلف تأکید شد، تعامل بی