خرید تور تابستان

واکنش سخنگوی شورای نگهبان به طرح «سرا» اصلاح‌طلبان

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان گفت: نمی‌دانم سازوکار سرا چه مفهومی دارد اما تا زمانی که این سازوکارها دخالتی در وظایف نهادهای مسئول برگزاری انتخابات نداشته باشد، منع قانونی ندارد اما اگر بخواهد آثاری بر وظایف دستگاه‌های متولی داشته باشد، خلاف قانون خواهد بود که دستگاه‌های نظارتی برخورد لازم را می‌کنند.

به گزارش ایسنا عباسعلی کدخدایی امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در مجتمع فرهنگی اقامتی ولایت، اظهار کرد: در رابطه با انتخابات هیات مرکزی انتخابات شکل گرفت و اعضای هیات‌های استانی و شهرستانی در طول یک ماه گذشته تعیبن شدند. ابلاغ‌ها اعلام شد، تمام هیات‌های نظارت استانی و شهرستانی ما شکل گرفته و اعضا تعیین شد.

وی افزود: از دیروز تا فردا همایش آموزشی را در ارتباط با اعضای هیات نظارت استانی و شهرستانی در مشهد داریم که میزبان 700 نفر هستیم، در این دو روز و نیم میزبان وزیر اطلاعات، وزیر کشور، فرماندهی نیروی انتظامی، دادستان کل کشور و مقاماتی در این ردیف برای توجیه و تبیین هر کدام از دستگاه‌ها هستیم.

کدخدایی در خصوص استانی شدن و انتخابات الکترونیک، گفت: با عنایت به اینکه قانون با ایراداتی مواجه و به مجلس عودت داده شد، مجلس اقدامی انجام نداد، بنابراین استانی شدن منتفی است اما با وزارت کشور در حال کار کردن روی بحث الکترونیکی شدن هستیم که تجمیع آرا و احراز الکترونیک خواهد بود و اگر وزارت کشور در بقیه موارد آمادگی داشته باشند، آماده هستیم که برگزار شود.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: انتخابات الکترونیک یک الزام قانونی است و مجلس مصوبه‌ای دارد که باید الکترونیک باشد، این کار می‌تواند محاسنی از جمله سرعت در شمارش و دقت بیشتر داشته باشد اما مستلزم رفع اشکالات مربوط به امنیت آرا است. برای انتخابات مجلس، ریاست‌جمهوری و خبرگان حساسیت بیشتری داریم و تاکنون درخواست ما از وزارت کشور مربوط به تامین امنیت روش‌های رای‌گیری الکترونیکی بوده که اگر تضمین کنند آمادگی داریم اما اگر نشود به روش‌های قبلی برمی‌گردیم تا برای ادوار آینده به روش جامع برسیم.

وی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر تغییر نگاه شورای نگهبان برای معیار تشخیص صلاحیت‌ها برای همراهی با توصیه دولت در خصوص حضور همه سلایق در انتخابات پیش رو، ضمن تبریک سالروز آغاز به کار خبرگزاری ایسنا عنوان کرد: رئیس‌جمهور و سایر مقامات با قوانین و مقررات آشنا هستند. آنچه برای ما مهم است پاسداری از حقوق مردم و حق‌الناس است و معتقد هستیم تامین این وظیفه مهم از گذر اجرای صحیح و دقیق قوانین تامین می‌شود. راه انتخابات خوب، سالم و حضور گسترده، اجرای صحیح قوانین است که امیدواریم همه نهادها و دستگاه‌ها اجرای صحیح قوانین در امر انتخابات را مدنظر داشته باشند.

کدخدایی بیان کرد: در ارتباط با انتخابات پاسداری از حقوق و آزادی‌ها باید در مجرای قانون و از طریق اجرای صحیح قوانین صورت گیرد. شورای نگهبان و هر نهاد دیگری اگر به دنبال انتخابات صحیح، سالم، پرشور و حضور همه سلایق باشد، راهی جز اجرای قانون و مقررات ندارند، البته قوانین ممکن است اشکالاتی داشته باشد که این پیشنهاد و گلایه را از دولت و مجلس داشتیم که بعد از ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات شاهد تصویب قوانین فرعی در مجلس نبودیم. اگر قوانین اصلاح شود، مشکل قوانینی که مربوط به بررسی صلاحیت‌ها است، برطرف خواهد شد. شورای نگهبان جز اجرای قانون ‌وظیفه دیگری ندارد و وظایف نظارتی خود را بر اساس قوانین موجود اجرا می‌کند.

سخنگوی شورای نگهبان در خصوص سازوکار طرح «سرا»ی اصلاح‌طلبان، تصریح کرد: نمی‌دانم سازوکار سرا چه مفهومی دارد اما تا زمانی که این سازوکارها دخالتی در وظایف نهادهای مسئول برگزاری انتخابات نداشته باشد، منع قانونی ندارد اما اگر بخواهد آثاری بر وظایف دستگاه‌های متولی داشته باشد، خلاف قانون خواهد بود که دستگاه‌های نظارتی برخورد لازم را می‌کنند.

وی ادامه داد: فرقی نمی‌کند که تخلفات تبلیغاتی در فضای واقعی یا مجازی باشد، همکاری خوبی با قوه‌قضاییه داشتیم، دادستان کل اهتمام جدی به این مساله داشتند و قرار شد ‌موارد تخلف از طریق هیات‌های نظارت و شورای نگهبان برای قوه‌قضاییه ارسال شود و برخورد جدی و قانونی کنیم.

قانون انتخابات در حوزه تبلیغات بسیار حداقلی است

کدخدایی خاطرنشان کرد: قانون انتخابات ما در حوزه تبلیغات بسیار محدود و حداقلی است. جز تعریف اولیه از یک تبلیغات و بعد مصادیق ممنوعیت در برخی موارد، سایر موارد قانون ساکت است و باید در قوانین آینده اصلاح شود. مساله این است که فعالیت‌های یک نامزد قبل ثبت نام را جامعه به عنوان فعالیت تبلیغاتی می‌شناسد اما قانون‌ تبلیغات تلقی نمی‌کند، آیا تبلیغات است. مصادیق شرکت در مراسمات قبل انتخابات و هدایا و کمک‌ها به مردم و روستاها در قانون ‌نیامده است.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: در موقعیتی هستیم که نیاز به آرامش، وحدت جمعی و امید در مردم داریم، اینکه برخی مقامات نسبت به شورای نگهبان و قوه‌قضاییه مطالبی را مطرح می‌کنند، انتطار ما این است در جلساتی که با هم دارند مطرح شود و بی‌جهت ایجاد تردید و ناامیدی در بین مردم نشود.

وی با بیان اینکه عملکرد همه ‌نمایندگان در طول دوره نمایندگی از طریق نهادهای نظارتی و مراجع چهارگانه یا از طریق گزارشات مردمی رصد می‌شود، عنوان کرد: آنچه در خصوص نمایندگان برای ما واصل می‌شود، ‌مورد بررسی قرار می‎گیرد. ممکن است منجر به صحت گزارش و موجب عدم صلاحیت نمایندگان شود، عملکرد نمایندگان در طول چهار سال نمایندگی مورد رصد قرار می‌گیرد، اگر منجر به این شود که موجبات سلب صلاحیت نماینده را فراهم کند، شورا اقدام می‌کند. در برخی دوره‌ها نمایندگان تایید صلاحیت نشدند.

کدخدایی در خصوص بررسی پالرمو در شورای نگهبان، گفت: شورای نگهبان وظیفه خود را زمانی که مصوبه برای شورا ارسال شد، انجام داد. ایراداتی که شورا گرفته بود تامین شد و ما نسبت به نظر خود اعلام خطر کردیم. علاوه بر اینکه ما نظر می‌دهیم، مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز نظراتی دارد که باید به مجلس اعلام شود. در رابطه با پالرمو مجمع تشخیص مصلحت نظراتی داشتند که به مجلس اعلام کردیم سیر رسیدگی در مجمع ارتباطی به ما ندارد. آنچه مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کند، درست است.

دیروز یکی از احزاب اصلاح‌طلب درخواست جلسه با شورای نگهبان داشت

سخنگوی شورای نگهبان در خصوص جلسه و صحبت با اصلاح‌طلبان توسط شورای نگهبان، تصریح کرد: شورای نگهبان باشگاه سیاسی نیست که سهمی برای احزاب و گروه‌ها در نظر بگیرد، ما مجری قانون هستیم، بلکه مرجع قانونی است، بنابراین نظرات همه‌ گروه‌ها را می‌شنود. از هر دو گروه به ما مراجعاتی دارند و مطالبی را مطرح می‌کنند. جلساتی با هر دو گروه داریم. دیروز یکی از احزاب اصلاح‌طلب درخواست جلسه داشتند که قرار است برگزار شود. شورای نگهبان مانعی برای گفت‌وگو و شنیدن نظرات، پیشنهادات و انتقادات گروه‌های مختلف ندارد و آماده شنیدن نظرات است. در حد قانون این نظرات را در عملکرد خود لحاظ می‌کنیم. این گفت‌وگوها را با همه بخش‌ها و گروه‌‎ها داریم.

وی با اشاره به اینکه اظهاراتی که نمایندگان در جهت انجام وظایف نمایندگی در مجلس دارند را محل بحث قرار نمی‌دهیم، تصریح کرد: سایر فعالیت‌ها و سخنرانی‌ها در مکان‌های دیگر مورد بررسی قرار می‌گیرد. صرف انتقاد از یک نهاد، دستگاه و یا شورای نگهبان موجبات عدم صلاحیت نخواهد بود، وظیفه ما بر اساس بندهای قانون در ماده ۲۸ و ۳۰ قانون انتخابات است که باید به آن عمل کنیم.

کدخدایی گفت: ابلاغیه هیات‌های نظارت استانی صادر شده است. هر استانی ۵ نفر و هر شهرستانی ۳ عضو هیات نظارت دارد.

خبر تکمیل می‌شود…

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا