روابط عمومی استانداری تهران: اعتراضات نشانه‌ی دموکراسی است | پایگاه خبری تحلیلی انصاف نیوز روابط عمومی استانداری تهران: اعتراضات نشانه‌ی دموکراسی است | پایگاه خبری تحلیلی انصاف نیوز

روابط عمومی استانداری تهران: اعتراضات نشانه‌ی دموکراسی است

سرپرست اداره کل روابط عمومی استانداری تهران در مورد ویدیوهای منتشر شده در فضای مجازی مربوط به اعتراضات در تهران نسبت به افزایش قیمت بنزین گفت بخشی از این ویدیوها ساختگی یا مربوط به گذشته است اما اعتراضات مردمی و مسالمت‌آمیز وجود دارند و این هم نشان از دموکراسی و آزادی است.

امین بابایی به انصاف نیوز گفت: «نوع فیلمبرداری و روشنایی روز نشان می‌دهد بخشی از این ویدیوها ساختگی است. بارندگی با یک سری چالش‌های معابر توامان شد و اختلالاتی که به دلیل کاستی عملکردی در حوزه‌ی مدیریت منطقه‌ای در حوزه‌ی شهری بوجود آمد هم مزید بر علت شد و خیلی‌ها ترافیک حاصل از این اختلالات را می‌خواهند منتسب کنند به این تظاهرات‌ها و عملکردهایی که خیلی‌ از معاندین به دنبال دامن زدن به آن هستند.

البته مطمئنا اعتراضاتی در راستای افزایش قیمت بنزین شکل گرفته اما این چیزی که دارد نمایش داده می‌شود مبنی بر این اعتراض مسالمت‌آمیز مردمی نیست، یک سری تصاویر از گذشته است که به این مسایل دامن می‌زنند تا بتوانند از آب گل‌آلود ماهی بگیرند. کسی اعتراضات عمومی را کتمان نمی‌کند؛ اعتراضاتی هست که نمادی است از دموکراسی و آزادی و مردم می‌توانند با صراحت لهجه اعتراضات خود را عنوان کنند که عنوان هم کردند حالا یا مسوولان توان رسیدگی دارند یا ادله‌ی اثباتی ارائه می‌دهند و یا راهکاری برای برون‌رفت از این وضعیت طرح می‌کنند.»

بنزین بر آتش فقر

برخی ناآرامی‌ها در شهرهای مختلف

ایسنا در ساعت ۱۷:۵۱ عصر شنبه نوشت:

در پی اعلام تصمیم شورای عالی اقتصادی سران قوا درباره نرخ جدید بنزین و سهمیه‌بندی آن تجمعاتی عمدتا بصورت مسالمت‌آمیز در برخی شهرهای کشور در انتقاد به این تصمیم انجام شد؛ البته در میان مواردی از هنجارشکنی و آسیب زدن به اموال عمومی نیز روی داد که با برخورد نیروی انتظامی مواجه شد.

به گزارش خبرنگاران ایسنا، از روز گذشته(جمعه) تجمعاتی در شهرهایی از جمله اهواز، شوشتر، دزفول، گچساران، آبادان، خرمشهر، ماهشهر،شیراز، بندرعباس، گرگان،‌ خرم‌آباد،‌ قم،‌ ایلام ، کرج، سنندج، ‌دورود، قزوین، اراک، مهدیشهر،‌ گرمسار و شاهرود در اعتراض به سهمیه‌بندی و گران شدن بنزین انجام شد که بعضا تا عصر امروز نیز ادامه داشت. در برخی شهرها از جمله اهواز، مشهد، اصفهان، شیراز و تهران این اعتراضات بعضا با شکل‌گیری ترافیک شدید و بسته شدن برخی راه‌ها نمود می‌یافت.

این اعتراضات در واکنش به تصمیم اخیر شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا انجام شده است و بیشتر شهروندان حاضر در این اعتراضات بر حق مدنی خود در بیان مشکلات معیشتی و اقتصادی تاکید داشتند،در حاشیه این اعتراضات عده‌ای نیز با برخی اقدامات باعث ایجاد بی‌نظمی، اخلال رفت‌وآمدها و در مواردی به خشونت کشیده شدن اعتراضات شدند که متاسفانه در یک مورد منجر به کشته شدن یک نفر در سیرجان شد.

سرپرست فرمانداری سیرجان در همین زمینه در گفت وگو با خبرنگار ایسنا توضیحاتی در خصوص حوادث شب گذشته در این شهرستان داد.

“محمد محمودآبادی” گفت: متاسفانه عده‌ای از این تجمع مسالمت‌امیز سوء استفاده کردند و یکسری اموال عمومی را تخریب و به برخی پمپ بنزین‌ها خسارتی وارد کرده و قصد داشتند به مخازن اصلی شرکت نفت دسترسی داشته باشند و آنها را به آتش بکشند که با مقاومت نیروهای امنیتی، انتظامی، سپاه و بسیج روبرو و عقب نشینی کردند.

سرپرست ویژه فرمانداری سیرجان ادامه داد: متاسفانه یک نفر در این ماجراها کشته شده اما هنوز دلیل کشته شدن این فرد مشخص نیست که تیر خورده یا خیر و اکنون در پزشکی قانونی شهرستان سیرجان در حال بررسی این موضوع هستیم و هر زمانی که دلیل فوت این شخص مشخص شود، اعلام خواهیم کرد ضمن آنکه باید عنوان کرد که این فرد از مردم عادی بوده است.

وی همچون دیگر مقامات رسمی در شهرهایی که شاهد این اعتراضات پراکنده بوده‌اند به مردم توصیه کرد از تجمعات غیرقانونی خودداری کنند و به اخبار فضای مجازی و اطلاعات کذبی که معمولا از مراکز معاند منتشر می‌شود توجه نکنند.

امروز در نقاط مختلف تهران هم تجمعات پراکنده‌ای انجام و بعضا با ترافیک‌ سنگین در هوای برفی همراه شد.

در شهر اهواز نیز محسن دالوند، فرمانده انتظامی این شهر اعلام کرد وضعیت تحت کنترل است و هیچکدام از مسیرها مسدود نشده است و مشکل خاصی وجود ندارد.

فرمانده انتظامی اهواز تاکید کرد که  ایجاد ترافیک از سوی خودروها و مسدود کردن خیابان‌ها اعتراض سالم نیست.

معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان شرقی نیز با اشاره به تجمعات پراکنده و محدود در اعتراض به افزایش قیمت بنزین در تبریز گفت که اوضاع در استان تحت کنترل است.

علیار راستگو افزود: حضور پلیس در جمع معترضان نیز با رویکرد پیشگیرانه و با هدف کمک به تسهیل و روان سازی ترافیک بوده است. نیروهای انتظامی در تبریز برای باز کردن گره های ترافیکی، ناگزیر از متفرق کردن شهروندان و هدایت آنان به معابر و خیابان ها شدند.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی از شهروندان درخواست کرد که هوشیاری خود را حفظ کنند تا فرصتی برای سوء استفاده معاندین نظام و کشور و بزرگنمایی و جنجال آفرینی آنان از تجمعات آرام و اعتراضی به افزایش قیمت بنزین به دست داده نشود.

در تحولی دیگر، امروز جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه با حضور اعضاء و سران سه قوه تشکیل و در آن از همه دستگاه‌ها و نهادهای کشور خواسته شد برای اجرای موفق این طرح و تحقق اهداف آن، همکاری کنند.

ایجاد عدالت اجتماعی، برخوردار شدن ۶۰ میلیون ایرانی با تأکید بر خانوارهای کم‌درآمد، مبارزه با قاچاق سوخت، کاهش رانت، مدیریت مصرف و مقاوم‌سازی اقتصاد، از جمله اهداف این طرح اعلام شده است.

معاون رئیس قوه قضائیه و دادستان کل کشور در این جلسه تأکید کردند که قوه قضائیه برای اجرای این طرح به طور کامل همکاری خواهد کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با اشاره به قانون برنامه ششم توسعه و مصوبه سران قوا، خواهان مشارکت همه دستگاه‌ها برای اجرای موفق این طرح شد.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. اِ ، ما فکر کردیم نشونه فقر و بدبختی و ظلم مضاعفه. اون عدم برخورد با اعتراضاته و پذیرش اونه که نشونه دموکراسیه. درسات را خوب نخوندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن