آزادی دو زندانی امنیتی کرد پس از ۲۵ سال

دو زندانی امنیتی کُرد به نام‌های محمد نظری و عثمان مصطفی پور که به جرم اقدامات مسلحانه در زندان بودند در جریان عفو گسترده‌ی اخیر، آزاد شدند.

به گزارش کُرد پرس، عفو زندانیان امنیتی برای اولین بار است که در جمهوری اسلامی اتفاق می‌افتد و این دو زندانی کُرد که به جرم اقدامات مسلحانه در زندان بودند، جزو ۳۲ نفر زندانی امنیتی در کشور هستند که به پیشنهاد ابراهیم رییسی مورد موافقت عفو از سوی رهبری قرار گرفته‌اند.

عصر دیروز این دو از زندان‌های اورمیه آزاد و به دامن خانواده‌های خود بازگشتند.

خبرگزاری فارس در این باره نوشته است که براساس اطلاعات به دست آمده عثمان مصطفی پور در شهریور ماه سال ٧٠ در منطقه‌ «ترگور» ارومیه بازداشت شد. براساس آنچه در برخی منابع آمده است عثمان مصطفی پور ابتدا به اتهام معاونت در قتل، نخست به اعدام محکوم شد اما این حکم در سال ۷۹ به ۱۰ سال حبس تقلیل یافت. وی در همان سال، در پرونده دوم خود به اتهام همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون کُرد به ۲۵ سال [منبعی دیگر: ۳۵ سال] حبس تعزیری محکوم شد.

اما دیگر زندانی آزاد شده محمد نظری است. این فرد در نهم خرداد ماه سال ۱۳۷۳ در شهرستان بوکان دستگیر شد. این فرد ابتدا از سوی شعبه رسیدگی کننده به اعدام محکوم شده بود اما با یک درجه تخفیف مجازات وی به حبس ابد تقلیل یافت.

فارس نوشت: «در آستانه ۱۷ ربیع الاول و همزمان با میلاد با سعادت پیامبر مکرم اسلام آیت الله رئیسی رئیس قوه قضاییه در نامه‌ای به محضر مقام معظم رهبری لیستی بیش از ۳۵۰۰ نفره از محکومان را به جهت استفاده از عفو و تخفیف در مجازات ارائه کرد. تفاوت مهم این لیست با سایر عفوهای صورت گرفته در مناسبت‌های گوناگون از دو جنبه بود ابتدا اینکه عدد بالایی از محکومان برای بهره‌مندی از تخفیف در مجازات در این لیست نامشان گنجانده شده بود و دوم اینکه در بین این افراد ۳۲ محکوم جرایم سیاسی و امنیتی نیز به چشم می‌خوردند».

انتهای پیام

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن