«توبیخ کتبی با درج در پرونده»

«توبیخ کتبی با درج در پرونده»؛ این حکم یک استاد دانشگاه تریبت‌مدرس به دلیل «ارتکاب اعمال خلاف اخلاق عمومی و هتک حیثیت و شؤون شغلی» است.

این دانشجو چند روز پیش با انصاف نیوز تماس گرفت و به سرنوشت ماجرایی اشاره کرد که اولین بار در انصاف نیوز خبر آن منتشر شده بود.

بیشتر بخوانید: «بی‌تربیتی مدرس در دانشگاه تربیت مدرس»

بیشتر بخوانید: استاد دانشگاه تربیت مدرس، ضرب و شتم دانشجوی دختر را تکذیب کرد


توییت‌ها

او چندی پیش در دو توییت نوشته بود:

«از دانشجوهایی که پیگیر مساله هستن و این چند روز از من حمایت کردن تشکر می‌کنم. من از طریق روال قانونی و اصولی پیگیر مسائل هستم و مسوولین تا الان به خوبی همکاری کردند، خواهش می‌کنم به مسائل دامن نزنید و اوضاع رو پیچیده نکنید و اجازه بدید در جو آروم مسائل پیگیری شن. من هیچ جا و با هیچ کس در مورد این موضوع صحبت نکردم و فعلا هم این کار رو انجام نمیدم، در حال حاضر هر خبری از زبان من مطرح شه کذبه و من مسوولیتی در قبالش ندارم».

«همونطور که خبرگزاری‌ها اعلام کردن حکم صادر شده “توبیخ کتبی با درج در پرونده” ست، طبق قانون و پرونده موجود این حکم حداقل حکمیه که کمیته انتظامی میتونست صادر کنه. توییت قبل من کاملا با اختیار خودم بود و هیچکس من رو مجبور به نوشتنش نکرد، با اینکه دانشگاه تلاشی برای احقاق حق من نکرده و حتی اجازه اعتراض به رای رو هم به من ندادن، من به خاطر دانشگاه به سکوت خودم ادامه میدم و فعلا از طریق وزارت علوم پیگیر حقم خواهم بود، امیدوارم از مسئولین در وزارت علوم جواب خوبی بگیرم».

گزارش شهروند

سایت روزنامه‌ی شهروند در گزارشی با تیتر «توبیخ کتبی با درج در پرونده» در این باره نوشت:

حکم استاد دانشگاه تریبت‌مدرس به دلیل «ارتکاب اعمال خلاف اخلاق عمومی و هتک حیثیت و شؤون شغلی» صادر شد.

براساس اطلاعات رسیده حکم پرونده «برخورد فیزیکی» استاد گروه کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس با یک دانشجوی دختر این دانشگاه از سوی هیات انتظامی اعضای هیات علمی صادر شد و این عضو هیات‌ علمی دانشگاه به «توبیخ کتبی با درج در پرونده» محکوم شد. براساس مقررات انتظامی اعضای هیات‌علمی دانشگاه‌ها، «ارتکاب اعمال خلاف اخلاق عمومی که موجب هتک حیثیت و شؤون شغلی» باشد از جمله موارد ارجاع پرونده اعضای هیات‌علمی به کمیته انتظامی اساتید است که با استناد به همین به همین ماده برای این استاد گروه کشاورزی پرونده‌ای تشکیل شد.

ماجرا به اواخر تیر امسال و برخورد فیزیکی این استاد با یکی از دانشجویان دختر دانشگاه برمی‌گردد که البته تاکنون روایت‌های مختلفی از این ماجرا از زبان‌ طرف‌های درگیر منتشر شده است. همان روزهای ‏اول شورای صنفی دانشجویان کشور درباره این موضوع نوشت: «دختر دانشجویی به همراه دوستش ‏به خاطر پیگیری علت دیرکردن سرویس دانشگاه به دفتر حراست دانشکده کشاورزی این دانشگاه ‏که در جاده کرج قرار دارد، مراجعه می‌کند‎.‎‏ یکی از اساتید گروه قارچ‌شناسی دانشگاه در دفتر ‏حراست حضور داشته است. این استاد دفتر حراست را به قصد برخورد با این دانشجو ترک می‌کند، ‏ولی در این بین دوست دانشجو را که همراهش بود در ایستگاه اتوبوس مورد خشونت و اهانت کلامی ‏قرار می‌دهد‎.‎‏»

آن‌طور که شورای صنفی دانشجویان کشور نوشته است: «این دانشجو شروع به ثبت ‏فیلم توسط گوشی موبایل می‎کند که استاد با مشاهده عکس‌العمل او، به او یورش می‎برد و گردن ‏دانشجو را گرفته و به ضرب و شتم او می‌پردازد‎.‎‏ درنهایت یکی از دانشجویان، این استاد را از ‏دانشجو جدا کرده و استاد مذکور تا خوابگاه دختران، این دانشجو را تعقیب می‌کند، ولی حراست از ‏ورود او به خوابگاه دختران ممانعت می‌کند‎.‎‏» این البته یک بخش روایت است و «ابراهیم محمدی ‏گل تپه» استاد گروه قارچ‌شناسی دانشکده کشاورزی هم روایت دیگری دارد. او پیش از این به ‏انصاف‌نیوز گفته بود: «اگر بخواهم این موضوع را رسانه‌ای کنم برای آن دانشجو که دختر خانم است، ‏خیلی بد می‌شود. مسأله خانوادگی است. او مثل دختر من است و من هم معلم هستم. من حتی خبر ‏را نخوانده‌ام، فضای مجازی برای من مهم نیست. شبکه‌های اجتماعی این ور آب و آن ور آب ‏می‌خواهند جو را متشنج کنند، اصلا چنین چیزی نیست؛ من یک استاد دانشگاه هستم، در دفتر ‏حراست چه کاری دارم؟»‏

محمدی گل‌تپه البته پیشن از این به شهروندآنلاین گفته بود ماجرا «الکی بوده و مورد خاصی ‏نبوده است.» او همچین درباره دلیل اصل ماجرا و روایت‌های منتشرشده هم گفته بود: ‏‏«موارد زیادی مطرح شده، این موارد نیست، هیچ‌کدام از این موارد نیست.»

علاوه‌براین، پیش از «محمدتقی احمدی» رئیس دانشگاه تربیت مدرس در گفت‌و‌گو با «شهروند» از احتمال صدور حکم این استاد تا اواسط مرداد گفته‌بود که البته این اتفاق رخ نداد و به نظر می‌آید پرونده این موضوع در نیمه دوم شهریور به مرحله صدور حکم رسید. او ‏دراین‌باره به «شهروند» گفته‌بود: «خیلی بحث بزرگ و خاصی نیست. ممکن است از این اتفاق‌ها بین ‏دانشجو و استاد بیفتد و معمولا هم رخ می‌دهد. استاد هم تخلفی کرده و الان پرونده‌اش به کمیته ‏تخلفات ارجاع شده است.»

براساس گفته‌های تعدادی از دانشجویان دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت‌مدرس به خبرنگار «شهروندآنلاین» در روزهای گذشته و با آغار سال تحصیلی جدید این استاد گروه کشاورزی هم در دانشگاه حاضر شده و فعالیت‌های خود را به شکلی عادی ادامه می‌دهد. واکنش‌ها با این حکم و در بین دانشجویان هم متفاوت بوده‌است؛ گروهی از دانشجویان رفتار دانشگاه و کمیته انتظامات هیات علمی را تحسین می‌کنند و می‌گویند که انتظار نداشتند مدیران دانشگاه موضوع را به طور جدی بررسی کنند. در سمت دیگر اما بعضی دانشجویان حکم صادرشده را قاطع نمی‌دانند و می‌گویند انتظار حکم انفصال از خدمت دست‌کم به‌صورت موقت برای این استاد دانشگاه داشتند.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن