برای شرکت در نظرسنجی، کلیک کنید

FATF استراماچونی را فراری داده است؟!

ناصر  در روزنامه‌ی سازندگی نوشت: از روز شنبه که آندره آ استراماچونی سرمربی استقلال، تیمش را تمرین نداد و برگزاری تمرین را به دستیارانش سپرد مشخص بود که قرار است اتفاقاتی بیفتد. اوضاع در روز یکشنبه بدتر هم شد. نه استراماچونی و نه دستیارانش به تمرین نرفتند و استقلالی‌ها یک روز قبل از بازی با پیکان، بدون سرمربی و به صورت دورهمی تمرین کردند. به نظر می‌رسید مرد ایتالیایی عاصی شده و قصد دارد باشگاه را برای حل مشکلات مالی خودش تحت فشار بگذارد. اما هیچکس فکر نمی‌کرد برنامه‌ای که «استرا» در سر دارد فسخ یکطرفه باشد. اما عصر یکشنبه خبر فسخ آمد و مثل یک بمب، فضای مجازی و البته خبرگزاری‌ها و سایت‌ها را به هم ریخت! خبری که سرآغاز یک روز پرحادثه و پرخبر بود آن هم درست روزی که استقلال باید با پیکان بازی می‌کرد.

واکنش مدیران باشگاه استقلال به این اتفاق همان واکنش همیشگی مدیران ایرانی در لحظات بحرانی بود. آنها تصمیم گرفتند با هم و در معیت بازیکنان تیم، به محل سکونت سرمربی بروند تا با خواهش و تمنا از او بخواهند به کارش برگردد. این اتفاق یک بار در پرسپولیس افتاده بود. زمانی که پرسپولیس با هدایت علی دایی ۵ بازی پشت سر هم را باخت دایی به صورت شفاهی استعفا داد. همان شب حبیب کاشانی مدیر عامل وقت پرسپولیس با همه بازیکنان به منزل دایی رفت و در اتفاقی که شبیه فیلمهای هندی بود از دایی خواست به پرسپولیس برگردد. این کار اتفاقا جواب هم داد و دایی برگشت. اما درباره استراماچونی جواب نداد. مدیران باشگاه استقلال یادشان رفته بود که او ایتالیایی و کاملا حرفه‌ای است و با این روش‌های غیر‌حرفه‌ای تصمیمش را تغییر نمی‌دهد. استراماچونی اصلا درب خانه‌اش را به روی استقلالی‌ها باز نکرد تا با آنها رودررو نشود. البته گفته می‌شود او یکشنبه در منزل خودش نبوده که بخواهد در را باز کند. طرفداران استقلال امیدوار بودند مربی محبوب‌شان به خاطر آنها گذشت کند و به باشگاه برای حل مشکلات مالی فرصت بدهد. اما صبح دیروز امید آنها هم به باد رفت. چرا که خبر رسید استراماچونی ساعت ۰۵:۳۰ بامداد با پرواز شماره ۸۷۹ ترکیش ایرلاین راهی ترکیه شده تا از آنجا به میلان برود. البته یکی از دستیاران استرا عمر دانسی به دلایلی نتوانست مجوز خروج از کشور را بگیرد. تصاویر حضور استراماچونی در هواپیما که منتشر شد خون هواداران استقلال به جوش آمد.

شورش در سعادت‌آباد!

برخی طرفداران استقلال قبلا در اعتراض به موضوعاتی کم اهمیت‌تر راه ساختمان باشگاه را در پیش می‌گرفتند تا با تجمع و شعار دادن به اتفاقات ناخوشایند حول و حوش تیم‌شان اعتراض کنند. قابل پیش بینی بود که این بار هم این اتفاق بیفتد. هواداران استقلال در دسته‌های چندتایی راهی سعادت آباد شدند. کمی قبل از ظهر تعداد آنها به حدود ۵۰۰ نفر رسید که بسیار قابل توجه بود. آرام آرام شعارها شروع شد. مخاطب شعارها و اعتراضات هواداران استقلال، امیر حسین فتحی مدیر عامل باشگاه، مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان و البته بقیه مدیران باشگاه بودند. حتی جواد زرینچه سرپرست باشگاه از آتش خشم هواداران در امان نماند. مدیران باشگاه که از حضور هواداران معترض و عصبانی در مقابل ساختمان باشگاه باخبر شده بودند هیچ کدام به سعادت آباد نرفتند. تنها کسی که راهی ساختمان باشگاه شد هادی مباشری معاون اجرایی باشگاه بود. او هم در حین عبور از میان هواداران و در راه ورود به ساختمان باشگاه مورد ضرب و شتم قرار گرفت اما به هر زحمتی بود وارد باشگاه شد. طبق معمول مواقع بحرانی خبری از امیر حسین فتحی نبود. در همین حین خبر استعفای او در برخی رسانه‌ها منتشر شد که البته مثل همیشه شایعه بود و فتحی ماند تا مثل همیشه و حتی پرقدرت‌تر از قبل!‌ به کارش در باشگاه ادامه بدهد. تعداد نسبتا زیادی از هواداران استقلال در سال‌های اخیر به این نتیجه رسیده‌اند که وزارت ورزش عمدا مدیران ضعیف را بالای سر این باشگاه می‌گذارد تا استقلال به قدرت نرسد. اتفاق اخیر سوءظن آنها به وزارت ورزش را بیشتر از قبل هم کرده است. چرا که استقلال هفته گذشته بعد از سال‌ها توانست به صدر جدول لیگ برتر برسد. اما درست چند روز بعد از رسیدن استقلال به صدر جدول اتفاقات طوری پیش رفت که منجر به فسخ یکطرفه قرارداد توسط استراماچونی شد.

FATF؛ معضل تازه فوتبال ایران

اما چه چیزی باعث شده سرمربی استقلال دست به این حرکت بزند؟ سایت‌ها و روزنامه‌های ایتالیایی در این باره چیزهایی نوشته‌اند که درست به نظر می‌رسند. حساب‌های بانکی استراماچونی در ایتالیا مسدود شده و این مسئله عصبانیت شدید استرا را به دنبال داشته. تا آنجا که او تصمیم به فسخ قرارداد گرفته است. بر اساس اطلاعیه باشگاه استقلال، واریز پول از حسابی غیر‌از حساب ارزی باشگاه باعث شده که حساب‌های بانکی استراماچونی در ایتالیا بلوکه شود و به همین دلیل این مربی ایتالیایی قراردادش را فسخ کرد. در اروپا قوانین نظارتی و ضدپول‌شویی سخت‌گیرانه‌ای وجود دارد و وقتی منشأ نقل ‌و انتقالات نامشخص و متغیر باشد، صاحب حساب می‌تواند متهم به پولشویی شود. فدراسیون و باشگاه‌ها به دلیل تحریم‌ها و دشوار بودن نقل و انتقالات بانکی و البته ناآگاهی مدیران‌شان، بدون اینکه منشأ پول را شفاف مشخص کنند، دستمزد مربی را از طریق صرافی‌ها و اشخاص ثالث به حساب مربی واریز می‌کنند و این برای مربی مشکل‌زا می‌شود. این دقیقا همان اتفاقی است که برای استرا افتاده است. پلیس ایتالیا به واریز پول به صورت نامنظم، با مبالغ متفاوت و البته از مبادی متعدد به حساب استراماچونی مشکوک شده و حساب او را بسته است. اگر بخواهیم به یک نام مشخص برای مشکلی که برای استراماچونی به وجود آمده اشاره کنیم باید از FATF نام ببریم. نام ایران مدتی است در لیست سیاه این سازمان قرار گرفته. این در حالیست که ایران مدتی است با مشکل تحریم بانکی هم مواجه است. اگر نام ایران در لیست سیاه FATF قرار نداشت این مشکل برای استراماچونی به وجود نمی‌آمد و حسابش در ایتالیا بسته نمی‌شد. اما آنچه مشخص است این است که این مشکل فقط به استراماچونی مربوط نبوده. قبل از او کارلوس کی‌روش سالها با این مشکل دست و پنجه نرم کرد و در نهایت فیفا پول این مربی را از محل درآمدهای فدراسیون فوتبال از جام جهانی پرداخت کرد. برانکو ایوانکوویچ هم در سال آخر حضورش در پرسپولیس همین گرفتاری را داشت و در نهایت به همین دلیل قرارداد سال آخرش با پرسپولیس را فسخ و این تیم را ترک کرد. مارک ویلموتس هم همین مسئله را بهانه کرد و قراردادش با فدراسیون را به صورت یک طرفه فسخ کرد. این مسئله تبدیل به یک مشکل جدی برای ورزش ایران و یه خصوص فوتبال شده و احتمالا به زودی دامن دیگر مربیان خارجی مثل گابریل کالدرون را هم خواهد گرفت.

وزارت ورزش: استراماچونی عجله کرد!

وزارت ورزش که در این سال‌ها به تضعیف استقلال متهم بوده از همان شب که خبر فسخ قرارداد استراماچونی را شنید وارد عمل شد. ابتدا مدیران باشگاه استقلال احضار شدند تا جریان را برای مدیران وزارت توضیح بدهند تا شاید راه حلی برای آن پیدا شود. روز گذشته مازیار ناظمی مدیر کل روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان در این باره گفت: «آقای وزیر از شب گذشته تماس‌های متعددی با مسئولان وزارت خارجه از جمله دکتر عراقچی و همین‌طور سفیر ایتالیا در ایران داشته است و امیدواریم به زودی با پیگیری آقای جوزپه پرونه سفیر ایتالیا از بازگشت استراماچونی و ادامه تعهدات ایشان و همراهی با تیم استقلال تهران خبرهای خوبی بشنویم. با پیگیری و دستورات وزیر ورزش و جوانان با رفع موانع تحمیلی ناشی از تحریم‌ها، حقوق معوقه سرمربی ایتالیایی تیم استقلال از مسیر سیستم بانکی کشور به سرعت در اختیار او قرار می‌گیرد.» عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه هم با تائید این خبر گفت: «به نظرم آقای استراماچونی عجله کرد. با کمک سفارت‌های ایران در ایتالیا و آقای پرونه سفیر ایتالیا در تهران به زودی پرداخت و مطالبات مالی معوقه ایشان یه حسابش خواهد رفت.»

فرهاد مجیدی؛ جانشین احتمالی استرا

روز گذشته اسماعیل خلیل‌زاده، رئیس هیئت مدیره باشگاه استقلال درباره این که تصمیم باشگاه در صورت برنگشتن استراماچونی چیست گفت: «در صورتی که آقای استراماچونی نیاید، مربی بزرگی که همه دوستش دارند به استقلال می‌آید.» در جمله خلیل زاده دو کد وجود دارد. اولی «مربی بزرگ» و دومی «همه استقلالی‌ها دوستش دارند». به نظر می‌رسد تنها کسی که شامل این دو کد می‌شود فرهاد مجیدی است. البته در این که همه استقلالی‌ها او را دوست دارند شکی نیست اما توصیف «مربی بزرگ» برای او کمی زود است و به نظر می‌رسد برای راضی کردن او به بازگشت به استقلال استفاده شده. چرا که او در اواخر فصل گذشته سرمربی استقلال بود و در ابتدای فصل به شکل ناراحت کننده‌ای از این تیم رفت. مدیران باشگاه این احتمال را می‌دهند که او به خاطر آن اتفاقات هنوز دلخور است و برای همین می‌خواهند با این تعریف و تمجیدها از مجیدی دل او را به دست بیاورند. جالب این که مجیدی همین چند روز پیش در پستی در اینستاگرامش از استراماچونی تعریف کرده بود. حالا او تبدیل به گزینه اول جانشینی استراماچونی تبدیل شده است.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن