«اصلاح طلبان در بلاتکلیفی تایید صلاحیت‌ها به سر می‌برند»

حجت‌الاسلام انصاری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اصلاح طلبان در ادوار مختلف و همچنین این دوره در یک بلاتکلیفی و ابهام نسبت به تایید صلاحیت‌ها به سر می‌برند.

عضو مجمع روحانیون مبارز و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت و گو با خبرنگار «تابناک» درباره دلایل حضورش در انتخابات مجلس یازدهم و ارزیابی‌اش از فضای انتخابات پیش ‌روی که اسفندماه سال جاری برگزار خواهد شد، اظهار کرد: ابتدا باید بگویم علت ثبت‌نام من در انتخابات مجلس برحسب احساس وظیفه ملی، دینی و ضرورت خدمتگزاری به کشور و جامعه است.

کاندیدا شدم تا تجربیاتم را برای بهبود امور به کار بگیرم

وی افزود: به هرحال من در حوزه قانونگذاری و مسائل مرتبط به مجلس دارای تجربیاتی هستم و بخشی از بهترین سال‌های عمرم را در این موضوع صرف کرده ام. در حقیقت سرمایه زندگی من ناشی از اعتماد مردم به رایی است که در چند دوره مجلس شورای اسلامی به من داده اند و من نیز به همین واسطه تجربه‌ای را کسب کرده ام.

عضو مجمع روحانیون مبارز تصریح کرد: احساس می‌کنم در شرایط کنونی که مردم و کشور به ویژه در حوزه مسائل اقتصادی، معیشتی و برنامه‌ریزی‌های اساسی به جهت برون رفت از مشکلات کنونی که در راس آن مسئله بیکاری جوانان، گرانی و تورم است با مشکل روبه‌رو هستند، تجربه بنده و سابقه من در حوزه‌هایی چون مجمع و مجلس مثمرثمر است و امیدوارم از این مسیر بتوانم ادای دینی را به مردم داشته باشم.

فضای انتخابات سرد است

وی با ارزیابی شرایط و حال و هوای انتخاباتی موجود در کشور ادامه داد: فضای انتخاباتی، هنوز فضای سردی است و حال و هوای انتخابات هنوز در کشور به چشم نمی‌خورد، به خصوص در دانشگاه‌ها که همیشه دانشجویان مرکز انرژی و نشاط بودند و در واقع موتور متحرک جامعه به سمت انتخابات محسوب می شدند. متاسفانه به دلایل زیادی امروز دانشگاه‌های ما دوران سرد و بی‌رمقی از لحاظ سیاسی را طی می‌کنند که در جای خودش قابل بررسی و آسیب‌شناسی است.

انصاری تاکید کرد: از طرف دیگر ابهام کلی در سطح جامعه وجود دارد. به خصوص در میان احزاب و گروه‌ها این سوال به شدت مطرح است که چشم‌انداز بررسی صلاحیت‌ها چگونه خواهد بود و امکان انجام رقابت‌های جدی تا چه حد مسیر است؟ ما – اصلاح طلبان – در ادوار گذشته این مشکل را داشتیم و این دوره هم هنوز این مشکل وجود دارد.

یک طیف سیاسی خیالش درباره بررسی صلاحیت‌ها راحت است

وی اظهار کرد: به هر حال یک طیف سیاسی – اصولگرایان – از جهت تایید صلاحیت همیشه خاطرشان جمع بوده و از ماه‌ها و گاهی هم سال‌ها قبل از انتخابات این فرصت را دارند و داشته اند که روی پیدا کردن کاندیداهای مدنظر خودشان برای حوزه‌های مختلف به خصوص کلانشهرها وارد عمل شوند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: جریان اصلاح‌طلب نوعا در ادوار مختلف و همچنان در این دوره، در یک بلاتکلیفی و ابهام نسبت به تایید صلاحیت‌ها به سر می‌برد و البته همین وضعیت موجب شده تا جمع بسیاری از کسانی که توانایی بالایی برای حضور در مجلس و نقش‌آفرینی داشتند، ترجیح بدهند اصلا وارد صحنه نشوند، چون در گذشته بارها رد صلاحیت شده اند و احساس می‌کنند بیش از این نباید چوب حراج به اعتبار سیاسی و اجتماعی‌شان بزنند.

همین الان هم برای ایجاد امید در مردم دیر است

وی در عین حال یادآوری کرد: به نظر من، فضای انتخابات اگر بخواهد فضای جلب مشارکت حداکثری مردم در نقاط مختلف کشور باشد، همین الان هم خیلی دیر شده است. پس هر چه سریع تر باید عوامل تردید، ناامیدی با اقدامات عملی نه شعارهای مبهم تبدیل به فضای امیدواری و نشاط بشود.

به گفته انصاری، به هر حال ما اعتقاد داریم که راه اصلاح کشور از انتخابات سالم، آزاد و پرشور می‌گذرد و مجلس اگر در جایگاه شایسته خودش و در ظرفیت قانون اساسی که برایش پیش‌بینی شده قرار گیرد، واقعا می‌تواند منشا اصلاحات بنیادین و تحولات اساسی در کشور باشد.

ادامه مشکلات اقتصادی، راه را برای تکرار حوادث اخیر باز می‌گذارد

وی تاکید کرد: ما در حوزه‌های اقتصادی و دیگر حوزه‌ها دچار اشکالات بزرگی هستیم که ادامه این اشکالات هر روز کشور و مردم را در مشکلات بیشتری فرو خواهد برد و خدای ناکرده باید شاهد حوادث ناگوار و تلخی از جنس آنچه چند هفته پیش رخ داد، باشیم که متاسفانه خسارات‌ مالی و جانی بسیاری برای کشور و اقتدار ما داشت و عده‌ای از هموطنانمان جان باختند و به خانواده‌های زیادی آسیب وارد شد و پس از آن هم عده‌ای بازداشت شدند.

این فعال سیاسی اصلاح طلبان عنوان کرد: اعتقاد دارم حل اساسی مشکلاتی نظیر آنچه در هفته های اخیر رخ داد، تنها با بازگرداندن روح اعتماد و امید به جامعه صورت می گیرد که امری ضروری و مهم است و لازمه این کار اصلاحات شجاعانه‌ای است که باید در مجلس انجام شود، چون مجلس مرکز قانونگذاری است و به تعبیر امام خمینی(ره) مرکز همه قدرت‌ها و قانون‌هاست.

نمایندگان یا نخواستند یا نتوانستند از اختیارات قانونی زیادشان استفاده کنند

وی گفت: مجلس دچار آسیب‌های بسیاری شده ‌و نهادهای موازی به تضعیف مجلس پرداخته اند و خود نمایندگان هم بنا به دلایل زیادی که جای توضیح آن در مقطع فعلی نیست، یا نخواستند یا نمی‌توانند وظایف بزرگی که قانون اساسی به عهده آنها گذاشته و اختیارات گسترده‌ای که دارند را اعمال کنند. متاسفانه نمایندگان دچار روزمرگی و پرداختن به جزئیات امور حوزه‌های انتخابیه شده اند و در نتیجه مشکلات بسیاری در مجلس ایجاد شده است.

انصاری ادامه داد: اگر مجلس ما، مجلس توانمند و قدرتمندی بود و قدرت قانونی خود را اعمال می‌کرد، می توانست از طریق سوال، استیضاح و بازخواست از همه مسئولان در همه رده‌ها قدرت نظارتی اش را به کار بگیرد و علی‌القاعده مجلس با این تعاریف بسیار قدرتمند از وضعیت فعلی می بود.

ایجاد فضایی برای بیان دیدگاه‌های مختلف، راه گرم کردن تنور انتخابات است

وی تصریح کرد: مسائل مختلف اقتضا می‌کند که همه ما مسئولانه در رابطه با انتخابات ورود پیدا کرده و سعی کنیم فضای انتخاباتی را به گونه‌ای پیش ببریم که مردم مجددا بتوانند انتخاب مناسبی داشته باشند. البته بخش زیادی از این موضوع به صحت عمل مسئولان اجرایی و نظارت بر انتخابات مجلس مربوط می‌شود و نقش رسانه‌ها هم در این وسط نقش کلیدی است که بتوانند فضا را باز کنند و دو ماه مانده به انتخابات فضای بیان دیده‌گاها را مطرح تا مردم را به امر انتخابات مشتاق کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، پیش بینی اش از وضعیت و شرایط انتخابات جاری را این گونه بیان کرد: بنده امیدوارم انتخاباتی رقابتی و پرشور داشته باشیم و جریان اصلاحات با همه مشکلاتی که با آن مواجه بوده در نهایت توصیه کلی دوستان ما در مجمع روحانیون مبارز، شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان و به خصوص شخص آقای خاتمی را برای حضور هرچه بهتر در انتخابات بپذیرنند.

چهره‌ها ردصلاحیت شوند، شاید اصلاح‌طلبان از ورود به انتخابات خودداری کنند

وی خاطرنشان کرد: این روند منوط به این است که افرادی باشند که صحنه رقابت را گرم کنند، چون عدم تایید صلاحیت چهره‌های مورد وثوق مردم سبب شکل‌گیری یک مسابقه ناعادلانه‌ای شده و منجر می‌شود تا احزاب و جریانات سیاسی از جمله اصلاح‌طلبان از ورود به عرصه انتخابات خودداری کنند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. بسیاری ازمعتدلین اصولگرا هم رغبتی ندارند بهرحال درچنان شرایطی هستیم که کمترکسی ریسک رفتن به مجلس را میپذیرد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا