واکنش گوترش به تاخیر صدور ویزای آمریکا برای مقامات روسیه

«آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل بار دیگر نگرانی خود را از بابت تاخیر در صدور ویزا برای روسیه و سایر کشورها از سوی آمریکا ابراز داشت.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل پس از آنکه روسیه، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل را به این متهم کرد که چشمانش را روی حقایق بسته، گفت: چندین ماه است که دبیرکل و شورای حقوقی سازمان ملل نگرانی و موضع قانونی سازمان را به نمایندگان ارشد کشور میزبان یعنی آمریکا اعلام می‌کنند. گوترش و تیم او از نزدیک اوضاع را تحت نظر دارند.

مسکو می‌گوید، واشنگتن به عمد از صدور ویزا برای مقامات روس که به مقر سازمان ملل در نیویورک می‌روند، امتناع می‌کند؛ اقدامی که روسیه گفته باعث بدتر شدن روابط دو کشور می‌شود.

وزارت خارجه روسیه روز چهارشنبه گوترش را به بی‌اعتنایی در خصوص تاخیر در صدور ویزا برای مقام‌های روس متهم کرد.

گزارش اخیر کمیته سازمان ملل در امور آمریکا به عنوان کشور میزبان سازمان ملل به این مساله اشاره دارد که سایر کشورها چون کره شمالی، ایران، چین، سوریه و کوبا هم از بابت تاخیر در صدور ویزا برای مقام‌های کشورهایشان شکایت دارند.

بر اساس این گزارش، آمریکا گفته که مسؤولیت‌های این تاخیر را به عنوان کشور میزبان سازمان ملل می‌پذیرد اما اضافه کرده که واشنگتن این حق را برای خود محفوظ نگه می‌دارد تا از ورود و صدور ویزا برای افرادی در موارد محدود و معین جلوگیری به عمل آورد مثلا در صورتیکه شواهد واضح و قانع کننده‌ای وجود داشته باشند مبنی بر اینکه مسافرت فرد به کشور میزبان در وهله نخست برای مقاصد خارج از محدوده مشاغل سازمان ملل متحد بوده و امنیت ملی کشور میزبان را زیر سوال می‌برد.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن