در پرهزینه‌ترین تشکل دانشجویی کشور چه می‌گذرد؟

«جریان احمدی نژاد از تحویل کانون توحید لندن امتناع می‌کنند»

یادداشت رسیده به انصاف نیوز درباره‌ی وضعیت انجمن اسلامی دانشجویان شهر لندن و دخالت‌هایی در آن، نشان می‌دهد که کانون توحید لندن به شورای مرکزی جدید تحویل نمی‌شود و نهادهایی با مداخله آن را همچنان در اختیار جریان وابسته به احمدی نژاد نگه داشته‌اند.

متن کامل این یادداشت در پی می‌آید:

برخلاف معمول که کمتر هیاهویی در فضای رسانه‌ای کشور از اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان به گوش می‌رسد، مدتی است که اخبار مربوط به انجمن اسلامی دانشجویان شهر لندن در رسانه‌های داخلی دست به دست می‌شود. اخباری که حکایت از بدحالی و حاکمیت چندگانه در این مجموعه دانشجویی دارد.

برای فعالین دانشجویی داخل کشور اسباب تعجب خواهد بود که بدانند کسانی بیرون یک مجموعه دانشجویی می‌توانند برای امورات کوچک و حداقلی آن تصمیم‌گیری کنند. هیچ مجموعه‌ی دانشجویی داخل کشور نمی‌توان یافت که در تصمیم‌سازی‌های کوچکی مانند برگزاری انتخابات از بیرون از مجموعه بر آن اعمال نظر شود.

البته به مانند بسیاری از نهادهای کشور که مطابق قانون مستقل هستند و از جایی بیرون از آن امکان اعمال نظر بر آنها وجود ندارد، اساسنامه‌ی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا نیز به گونه‌ای نگاشته شده که امکان نفوذ نظر بیرونی را به نهادی نمی‌دهد. اما باز به مانند بسیاری از نهادهای کشور، اشخاص حقیقی و حقوقی مختلفی این حق را برای خود محترم می‌شمارند که به بهانه‌های مختلف در امور این مجموعه‌ی دانشجویی دخالت کنند.

بی مبنا نیست که در تمام این سال‌ها این مجموعه تا این اندازه به ناکارآمدی افتاده و هزینه‌های ارزی فراوانی که در آن صرف می‌شود بازتاب بسیار اندکی دارد.

انتخابات اخیر مجموعه‌ی لندن خود گواهی است بر این دخالت‌های چندگانه. در حالیکه انتخابات به تایید این نهاد دانشجویی رسیده، امکان جابجایی مجموعه‌ی کانون توحید به شورای منتخب جدید هنوز فراهم نشده است. مجموعه‌ای که به همت مرحوم منتظری پیش از انقلاب شکل گرفته و ساختمان آن خریداری شده تا محفلی باشد برای دانشجویان پیشرو. تریبونی برای مرحوم شریعتی و بسیاری از چهره‌های سرشناس مبارز.

اما برخلاف نتیجه‌ی انتخاباتی که برای انتقال مسالمت‌آمیز شورای هدایت‌کننده‌ی این مجموعه درنظر گرفته شده، دخالت‌های بیرونی مانع از این اتفاق شده است. دخالت‌هایی که برخلاف اساسنامه در صدد حمایت و ابقای وابستگان جریان نزدیک به محمود احمدی‌نژاد در انجمن اسلامی دانشجویان شهر لندن است. باقی‌ماندگان مجموعه‌های دانشجویی وابسته به جریانی که سال‌ها است تریبون کانون توحید را تبدیل به مکانی برای بازتاب نظریات خود کرده‌اند و حالا با حمایت بیرونی از تحویل کانون توحید امتناع می‌کنند. آنها با حذف پسوند «اسلامی» از انتهای نام انجمن اسلامی دانشجویان، همان خط ایرانی گرایی را پی گرفته‌اند که در داخل مرزها هم از زبان وابستگان احمدی‌نژاد به گوش می‌رسد و جای تعجب است که چطور نهادهای بیرونی با حمایت از این مجموعه‌ی واپسگرا به بقای افرادی غیراخلاقی، بدون تقیدات دینی، و خطرناک در مجموعه‌ی انجمن اسلامی کمک می‌کنند.

گویا حاکمیت چندگانه در بن استخوان تمامی نهادهای مردمی و دولتی ایران نفوذ کرده است و امکان تغییرات کارآمد را از آن گرفته است. تغییراتی که مجموعه‌های دانشجویی با کنار هم جمع شدن و انتخابات هر ساله شورای مرکزی امید تحقق آن را دارند غافل از اینکه تصمیمات حتی برای یک نهاد برون‌مرزی دانشجویی در جایی بیرون از آن گرفته می‌شود. و این جز مرگ استقلال نهادهای دانشجویی چه می‌تواند باشد؟

انتهای پیام

نوشته های مشابه

پیام

  1. متاسفانه اینها همه اش زیر نظر نماینده رهبری هست و مسئول این همه اتفاقات ایشون می باشد. شخص شخیص آقای جواد اژه ای و ذره ای هم برایشان اهمیت ندارد. حیف که فقط از این همه تشکیلات نشست سالیانه اش را به رخ ملت میکشند تا بتوانند جلوی آن سید مظلوم کارنانه خویش را سفید نگاه دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا