تولید ۲ داروی جدید برای نخستین‌بار در ایران توسط داروپخش

در آستانه مراسم رونمایی از ۳۰ محصول تیپیکو اعلام شد

مدیر تحقیق و توسعه شرکت کارخانجات تولیدی داروپخش از تولید دو داروی جدید در این شرکت برای اولین بار در ایران خبر داد و گفت که این داروها در سال‌جاری وارد بازار شده‌اند.

به گزارش روابط عمومی شرکت کارخانجات تولیدی داروپخش، دکتر محمدعلی دانش با اشاره به معرفی محصولات جدید این شرکت در مراسم رونمایی از ۳۰داروی جدید شرکت سرمایه‌گذاری دارویی تامین (تیپیکو) که روز چهارشنبه برگزار می‌شود؛ گفت: از این ۳۰قلم دارو که برای نخستین‌بار در کشور تولید شده، دو دارو از محصولات شرکت کارخانجات تولیدی داروپخش است.

وی درباره این داروها توضیح‌ داد: داروی نخست، ساشه «لاکتولوز» است که برای اولین‌بار در کشور تولید می‌شود. این دارو پیش از این، به شکل شربت در کشور عرضه می‌شد که چون به‌صورت محلول غلیظ وارد کشور می‌‌شد؛ تولید آن به شکل پودر، در کاهش حجم واردات و مشکلات آن در شرایط کنونی کشور بسیار موثر خواهد بود. همچنین، راحتی حمل برای مصرف‌کنندگان را به دنبال خواهد داشت.

دانش با اشاره به اینکه «این دارو علاوه بر ملیّن بودن برای پیشگیری و درمان انسفالوپاتی کبدی (طیف وسیعی از اختلالات سیستم عصبی به دنبال آسیب‌های شدید کبدی) استفاده می‌شود»، یادآور شد: نمونه خارجی داروی لاکتولوز هم پیش از این در کشور، به شکل پودر عرضه نشده بود.

مدیر تحقیق و توسعه شرکت کارخانجات تولیدی داروپخش از محلول «آیودیکسانول» به‌عنوان دومین دارویی نام برد که برای اولین‌بار در کشور توسط این شرکت در سال گذشته تولید شده است و امسال علاوه بر حجم قبلی (۵۰میلی‌لیتر) با حجم ۱۰۰ میلی‌لیتر و غلظت‌های موردنیاز پزشکان (۳۲۰mg/ml, 260mg/ml) نیز وارد بازار خواهد شد.

به گفته وی، محلول آیودیکسانول داروپخش که با نام تجاری «ویزودیکس» (visodix) به بازار عرضه شده؛ برای آنژیوکاردیوگرافی (ارزیابی شریان های کرونر و بطن چپ)، آنژیوگرافی، آئوروتوگرافی (برای ارزیابی آئورت)، آرتریوگرافی (برای ارزیابی عروق محیطی، انشعاب عروق بزرگ احشائی، ضایعات شریانی مغزی)، ونوگرافی (ارزیابی سیستم وریدی محیطی) به‌کار می‌رود.

دانش اضافه کرد: این دارو همچنین برای اوروگرافی دفعی (ارزیابی فعالیت کلیه)، مقطع‌نگاری کامپیوتری مغز و بدن نیز پاسخگوی نیاز کشور در این بخش حساس خواهد بود.

مدیر تحقیق و توسعه شرکت کارخانجات تولیدی داروپخش مدت زمان توسعه تا تولید صنعتی هر داروی جدید را حدود دو سال اعلام کرد و گفت: در این مدت، ۱۶۵نوع فعالیت مختلف به‌صورت تیمی و توسط واحدهای مختلف کارخانه صورت می‌گیرد.

وی توضیح داد: پس از تحقیقات اولیه و انتخاب محصول، مطالعات پیش‌فرمولاسیون، طراحی فرمولاسیون و بسته‌بندی، ساخت آزمایشی و پایداری محصول، SCALE UP و کلیه تست‌های کنترل کیفی، جمع‌آوری مدارک در قالب CTD و صدور پروانه پس از تایید سازمان غذاودارو و تعیین قیمت انجام می‌گیرد تا نهایتا، دارو وارد بازار شود.

محصولات جدید داروپخش در راه است

وی همچنین از وجود محصولات متنوع و جدیدی در حوزه بیماری‌های قلبی- عروقی و دیابت و… در اشکال دارویی جدید در پایپلاین شرکت کارخانجات داروپخش خبر داد که برخی از آنها برای اولین‌بار در ایران تولید و در سال آینده وارد بازار خواهد شد.

گفتنی است، شرکت سرمایه‌گذاری دارویی تامین (تیپیکو)، چهارشنبه (۱۱دی‌ماه) در مراسمی به عرضه بیش از ۱۰۰قلم داروی جدید شرکت‌های تابعه خود خواهد پرداخت که در این میان، ۳۰قلم آن برای نخستین‌بار در کشور تولید می‌شود.

تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران در حوزه‌های مختلف به‌ویژه در بخش‌های بانکی، بیمه و حمل‌ونقل در ماه‌های اخیر، تاثیر خود را بر بخش دارویی نیز گذاشته است و علیرغم آنکه آمریکا ادعا می‌کند دارو و کالاهای حیاتی جزء موارد تحریم نیست؛ اما عملا دشواری‌های زیادی در تامین دارو و مواد اولیه تولید آن برای کشور و شرکت‌های دارویی بوجود آمده است.

با این حال، مجموعه تیپیکو، به‌عنوان بزرگترین هلدینگ دارویی کشور، و کارخانجات تولیدی داروپخش، به‌عنوان بزرگترین کارخانه دارویی کشور، با افزایش تلاش و برنامه‌ریزی خود در جهت تامین نیازهای کشور و تولید محصولات استراتژیک و حیاتی گام برمی‌دارند که رونمایی از ۳۰داروی جدید، نماد بارز نتیجه‌بخش بودن این اقدامات است.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن