وزیر خبر داد: تحویل ۱۳۸ فروند هواپیما از سالجاری میلادی

وزیر راه و شهرسازی گفت: ۱۳۸ فروند هواپیما برای نوسازی کل صنعت هوانوردی از سال جاری میلادی (۲۰۱۶) از سوی فرانسه به ایران تحویل داده می شود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، عباس آخوندی در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس برای ارائه گزارشی در مورد قراردادهای منعقد شده با فرانسه در مورد حمل و نقل هوایی که در سفر اخیر رئیس جمهوری به فرانسه انجام گرفت، افزود: تحویل این هواپیماها از سال جاری به کشورمان آغاز می شود و در طول ۸ سال به صورت اجاره به شرط تملیک در اختیار ما قرار می گیرد.
وزیر راه و شهرسازی گفت: مهمترین اقدام صورت گرفته این وزارت خانه انعقاد دو قرارداد بزرگ برای نوسازی ناوگان هوانوردی ایران بود به طوری که در یکی از قراردادها با شرکت ایرباس ۱۱۸ فروند هواپیما به صورت اجاره به شرط تملیک با اعتباری حدود ۵/۱۰میلیارد دلار برای ایران خریداری شد.
آخوندی افزود: ۴۵ هواپیما خریداری شده از شرکت ایرباس ای ۳۲۰، ۴۵ هواپیمای دیگر ای ۳۳۰، ۱۶ فروند ای ۳۵۰ و ۱۲ فروند نیز ای ۳۸۰ است که این هواپیماها برای برد متوسط و قاره پیما استفاده می شود.
وی ادامه داد: همچنین قراردادی با شرکت ATR برای خرید ۲۰ هواپیمای جت ملخی با ظرفیت ۷۰ نفر منعقد شده است که از جهت تعداد صندلی، میزان قرارداد مربوطه بیش از کل صندلی های پروازی موجود در ایران است و با این قرارداد ظرفیت ناوگان هوایی ایران به بیش از دو برابر افزایش می یابد.
وزیر راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: در رابطه با نحوه تحویل هواپیماها براساس قرارداد منعقد شده قرار است که از سال جاری (۲۰۱۶ میلادی) تحویل هواپیماهای ایرباس آغاز شده و به مدت ۸ سال به تدریج به ایران عرضه شود. همچنین هواپیماهای ATR در مدت ۳ سال به ایران تحویل داده می شود.
آخوندی ادامه داد: قراردادهای منعقد شده میان ایران و فرانسه به صورت اجاره به شرط تملیک بوده و منابع اولیه اعتباری توسط خود شرکت ایرباس و شرکت ATR به میزان ۱۵ درصد تأمین شده است؛ از طرف دیگر برای خرید هواپیماها هیچ تضمینی از بانک مرکزی و دولت جمهوری اسلامی دریافت نشده و تضمین بازگشت منابع اعتباری همان عملکرد هواپیماها است و دولت هیچ تضمین رسمی نداده است.
وی تاکید کرد: انعقاد قرارداد میان ایران و فرانسه برای خرید هواپیماهای مسافربری یک اتفاق بی نظیر و بی سابقه در تاریخ مالی ایران است، در کنار بحث خرید هواپیما، ۳ یادداشت تفاهم میان ایران و فرانسه امضا شد که اولین یادداشت در رابطه با توسعه فرودگاه امام خمینی(ره) و ساخت یک ترمینال سریع ظرف مدت یک سال با منابع سرمایه گذار بود.
آخوندی ادامه داد: البته همزمان یک ترمینال با عنوان ترمینال سلام در حال ساخت است که تا پاییز سال آینده به بهره برداری می رسد و به تبع آن ترمینال موجود فرودگاه امام خمینی(ره) از فعالیت خارج شده تا بازسازی و نوسازی شود؛ از طرفی دیگر در شرایط کنونی ظرفیت استاندارد فرودگاه امام ۶ میلیون بوده که هم اکنون سالانه حدود ۸ میلیون مسافر تردد دارند که براساس برنامه های صورت گرفته با نوسازی ترمینال اصلی ظرفیت آن به ۱۲ میلیون مسافر می رسد.
وی افزود: همزمان با ساخت این ترمینال ها قرار است که ترمینال ایرانشهر در فرودگاه امام(ره) با ظرفیت ۳۰ میلیون مسافر ساخته شود که با ساخت ۴۰ ماهه آن، ظرفیت فرودگاه امام به ۴۵ میلیون مسافر در سال می رسد. همچنین همزمان با این مسئله یک یادداشت تفاهم برای نوسازی فرودگاه مشهد برای افزایش ۵/۴ میلیون نفری منعقد شده است.
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: همچنین یادداشت تفاهمی برای توسعه فرودگاه اصفهان تنظیم شده تا با توجه به زیرساخت های گردشگری اصفهان این فرودگاه به یک فرودگاه بین المللی و گردشگری تبدیل شود؛ همچنین قرار است ۴ فرودگاه بین المللی دیگر در تبریز، بوشهر، اهواز و شیراز ساخته شود؛ از این رو ما امیدواریم با مجموعه قراردادها بتوانیم ۷ فرودگاه بین المللی را در ایران بسازیم.
آخوندی گفت: یکی دیگر از اقدامات و برنامه ها نوسازی کل سیستم ناوبری ایران است زیرا ایران دارای یک کریدور طبیعی بوده اما از سال ۸۳ تا کنون سیستم ناوبری بازسازی نشده و براساس برنامه ریزی های صورت گرفته این موضوع با اعتباری حدود ۲۵۰ میلیون یورو انجام می شود.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/4DvTV

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن