زیباکلام: ترامپ گفت ما زدیم شما زدید تمام شد

«ایران و آمریکا مذاکره نخواهند کرد»

صادق زیباکلام گفت: ترامپ با توجه به خاطره‌ی دو درگیری نظامی آمریکا با افغانستان و عراق به جنگ با ایران اصرار ندارد. نه ما و نه آمریکایی‌ها به هیچ وجه نمی‌خواهیم که بحران از این عمیق‌تر، جدی‌تر و خطرناک‌تر باشد.

این استاد دانشگاه تهران در گفت‌وگو با انصاف نیوز درباره‌ی اولین واکنش رییس جمهور آمریکا بعد از حمله‌ی موشکی ایران به پایگاه آمریکایی‌ها در عین الاسد در عراق گفت: آنچه مسلم است آقای ترامپ به طور غیر مستقیم به ایران پیغام داد که دیگر این دور تمام شد، ضربه‌ای که ما زدیم و این ضربه‌ای که شما زدید؛ خلاصه یک جور آتش بس اعلام کرد.

زیباکلام می‌گوید: من فکر می‌کنم بیش از ترامپ خود ایرانی‌ها به این آتش بس نیاز دارند؛ حالا هرجور درگیری نظامی بخواهد باشد، چه محدود باشد و چه نامحدود. ببینید! اگر درگیری نظامی رخ دهد گزینه‌ها مشخص است. احتمالا حزب‌الله تعدادی موشک به سمت اسرائیل پرتاب می‌کند و من فرض می‌گیرم که تعدادی اسرائیلی کشته شوند. مشابه حرکتی که شب گذشته انجام شد، یک سری موشک به سمت پایگاه‌های نظامیان آمریکا در عراق پرتاب می‌کنیم. یک سری به سمت تاسیسات پالایشگاه‌ها و تاسیسات نفتی عربستان، کویت، امارات و بحرین، یعنی متحدین آمریکا موشک پرتاب می‌کنیم و حتی من فرض می‌گیرم موفق شویم یک سری تلفات به نیروهای آمریکایی در افغانستان وارد کنیم؛ این غایت کار است. یعنی چند صد نفر آمریکایی از بین می‌روند، احتمالا یکی دوتا ناو آمریکایی در خلیج فارس غرق می‌شوند، چند صد اسرائیلی توسط موشک‌هایی که حزب‌الله شلیک می‌کند کشته شوند و یک مقداری خسارت به تاسیسات نفتی کشورهای حوزه‌ی خلیج فارس وارد خواهد شد. اما معتقدم آمریکایی‌ها یک سرباز و یک تفنگدار هم وارد ایران نخواهند کرد، از ناوهایشان در خلیج فارس و پایگاهشان در قطر و غیره می‌زنند. حتی فرض می‌گیرم که سعودی‌ها و اسرائیلی‌ها هیچ عملی انجام ندهند. بنابراین ما نمی‌خواهیم علیرغم تهدیدهایی که انجام می‌شود درگیری نظامی جدی و واقعی بین ما و آمریکایی‌ها پیش بیاد. من معتقدم ترامپ هم اصراری ندارد.

زیباکلام ادامه داد: ترامپ اصراری ندارد که یک درگیری نظامی با ایران داشته باشد. برای اینکه دو درگیری نظامی در افغانستان و بعد در عراق خاطره‌ی خیلی خوبی در افکار عمومی آمریکایی‌ها نگذاشته و  آمریکایی‌ها به هیچ وجه از یک درگیری سوم استقبال نمی‌کنند. ترامپ نگران این است که درگیری نظامی و جنگ با ایران ممکن است که روی شانس انتخاباتی‌اش تاثیر بگذارد. بنابراین نه ما و نه آمریکایی‌ها به هیچ وجه نمی‌خواهیم که بحران از این عمیق‌تر، جدی‌تر و خطرناک‌تر باشد. و این دقیقا پیغامی بود که ترامپ داد.

این استاد دانشگاه ادامه داد:  من فکر می‌کنم این موجی که بعد از شهادت سردار سلیمانی در ایران به وجود آمده در روزهای آینده به تدریج آرام خواهد شد و  اوضاع به روند عادی برمی‌گردد.

زیباکلام درباره‌ی اینکه از نظر او چرا ترامپ اصراری برای جنگ با ایران ندارد؟ گفت: برای اینکه واقعا می‌خواهد با تحریم‌ها اقتصاد ایران را به زانو درآورد. کافی است به بودجه نگاه کنید که چقدر بودجه‌ی سال آینده مصیبت بار است. بنابراین اگر هیچ اتفاقی دیگری هم نیافتد، ادامه‌ی تحریم‌ها به این شکلی که ظرف یک سال گذشته بوده اقتصاد ایران را از حرکت نمی‌اندازد؟!

وی درباره‌ی خواسته‌ی ایران برای خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق گفت: قبل از اینکه ایران چنین تقاضا و اصراری بکند و یا چنین تکلیفی برای آمریکا مقرر کند، ترامپ معتقد است که هیچ دلیلی ندارد که ما وارد جنگ جدیدی در خاورمیانه شویم و او اساسا به دنبال این بوده که نیروهایش را از خاورمیانه خارج کند. ما شاهد بودیم که ترامپ علیرغم اینکه کردها و دیگران خیلی اعتراض کردند، نیروهایش را از سوریه خارج کرد. شاهدیم آمریکایی‌ها به صورت خیلی جدی با طالبان مذاکره می‌کنند که نیروهایشان را از افغانستان خارج کنند. حالا چه ایران به آمریکا بگوید از عراق بیرون برود و چه نگوید، آمریکایی‌ها به هر حال بنا دارند همانطور که از سوریه و افغانستان بیرون آمدند از عراق هم بیرون بیایند.

زیباکلام که منتقد نوع سیاست خارجه در قبال آمریکاست، درباره‌ی احتمال مذاکره‌ی ایران و آمریکا با موضوع داعش که یکی از پیشنهادهای ترامپ در کنفرانس خبری جدید بود، گفت: این دو مذاکره نخواهند کرد؛ زیرا اگر ایران و آمریکا مذاکره کنند، نظام چه طور می‌خواهد این مذاکره را برای طرفدارانش توجیه کند؟ چهل سال است که ما گفتیم باید با آمریکا فقط دشمنی کنیم، فقط باید مرگ بر آمریکا بگوییم و پرچم آمریکا را آتش بزنیم. بنابراین نمی‌توانیم بیاییم بگوییم که با آمریکا مذاکره کنیم. این آمریکا ستیزی و دشمنی کور با آمریکا که از نظر من به نفع منافع ملی ما نبوده متاسفانه همچنان باید ادامه پیدا کند!

پیشنهاد ترامپ: همکاری آمریکا و ایران برای مبارزه با داعش

رهبری: وحدتی که زیر تابوت شهید سلیمانی ایجاد شد باید محفوظ بماند

تحلیلی بر واکنش‌های متفاوت به شهادت قاسم سلیمانی

سردار صنیع خانی: اگر انتقامی باشد خود حاج قاسم می‌گیرد

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

پیام

  1. با سلام تشکر از خبرها
    برای بنده سوالی پیش اومده که چرا ایران عوض اینکه به دو الی سه پایگاه موشک بزنه چرا اطلاعات قوی نبوده که جایی که نقل مکان کردن بزنه یا هم زمان هفت پایگاه گویم انتقام حاج قاسم فقط چندتا موشک یا خروج امریکا از عراق چرا وقتی که داره میره حاج قاسم ترور بشه؟ میخام بگم محک ایران بود ؟اگه رهبر انقلاب موشک نمیزد با ابروی حاج قاسم بازی می‌شد انتظار من بعنوان یه شهروند اینه شکا که زدی حداقل طوری بزن هم خودت بالا بری هم اونایی که ترور کردن نابود بشن الان همه جا میگن خالی بود هزار بحث و اهانت به ایران و امریکا قمار باز هست مردم چی رو باور کنن عقل به چشم را یا واقعیت !کلی بگم انتظار دارم ایران درمنطقه نفوذ زیادی بکنه قدرت مطلق منطقه باشه روزی چندتا امریکایی کشته بشه نه اونقدر که جنگی رخ بده از عوامل طرفداری و جبهه های مقاومت کمک بگیرن به اسم اونا بزنن به کام ما باشه میدونم کشتن کار خوبی نیست اما در حال حاضر شخص روحانی مملک رو به فنا داده کاش این میرفت به جای حاج قاسم مردم کم گرفتاری ندارن حق مردم از منابع تشییع شده تا کی باید سختی بکشن تا کی جهان سوم بمونیم یه ذره به فک مردم باشن هیچ اتفاقی نمیفته امیدوارم کسانی که حق این مردم رو میکشن بالا از گلوی فرزندان ایران میزنن روزی تاوانشو بدن موفق باشید

  2. یعنی خاک بر سر بهترین دانشگاه ما که تو استاد علوم سیاسیش هستی. بی شرف امریکا بالاترین نیروری نظامی ما رو ترور کرده در یک کشور دیگه بعد تو میگی این جو میخوابه یه چند روز دیگر. ما دشمی کور با امریکا داریم خائن وطن فروش. امریکا ۱۰ هزار کیلومتر از مرزهاش فاصله گرفته و سرتاسر کشورهای دور ما پایگاه نظامی زده. ترسو تو بهتر بشینی سرجات و خبرهای انتقام رو از Bbc پیگیری کنی. وجود امثال شما به مراتب از امریکا برای خطرناکتر است.

  3. شما استاد دانشگاهید!واقعا خاک بر سر اون دانشگاهی که شما استادشی ! واقعا کودنی !الان این همه ضرب و تقسیم کردی فهمیدی ارزش چی از چی بالاتره شمارو اگه دوتا بزغاله کور دستت بدن نمیتونی سرنوشتشون رو تخمین بزنی نمیخواد پیشبینی برای ایران و آمریکا کنی

  4. یعنی چرند و پرندی که دهخدا گفته به کلام زیبای تو نمی رسه زیباکلام!
    هر چی پیرتر می شی جیگرتر میشی استاد!

  5. نمیدانم چرا بعضی دریک شرائط کاملا احساسی..مطالبی را بیان میکنند (حتی اگران گفته ها دریک شرایط اعتدالی درجای خود توان موردمداقه جدی گرفتن را داشته باشند)که حساسیت ها را برعلیه خودتحریک میکنند…هرچندنمیخواهم وصف روانشناسی ای را بیان کنم…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن