پوتین و مرکل: برجام باید به هر طریقی حفظ شود

آنگلا مرکل و ولادیمیر پوتین، صدر اعظم آلمان و رییس‌جمهور روسیه تاکید کردند: برجام باید به هر طریقی حفظ شود. حفظ توافق هسته‌ای هنوز هم ممکن است و باید انجام شود.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه راشا تودی، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در دیداری که روز گذشته در مسکو انجام شد بر سر این که حفظ توافق هسته‌ای «اهمیت زیادی» دارد توافق و تاکید کردند که این توافق باید به هر طریقی حفظ شود.

هر دو سران این کشورها بر خلاف تنش‌های ایجاد شده توسط آمریکا در پی اقدام این کشور در به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی، باور دارند که حفظ توافق هسته‌ای هنوز هم ممکن است و باید انجام شود.

مرکل در جمع خبرنگاران در مسکو گفت که «باید برای حفظ برجام[توافق هسته‌ای] هر کاری انجام شود» و وعده «تمام ابزارهای دیپلماتیک را برای کمک به این توافق» داد.

او افزود: این[توافق] کامل نیست اما هنوز هم یک توافق بوده و در بر گیرنده مسئولیت‌هایی برای تمام طرف‌های حاضر در آن است. ما می‌خواهیم آن را حفظ کنیم.

پوتین که توافق را دارای «اهمیتی بسیار زیاد» توصیف کرد، گفت که مسکو و برلین درباره ضرورت بازگشت تمامی طرف‌ها به توافق، اتفاق نظر دارند.

رئیس جمهور روسیه همچنین گفت: پس از آن که آمریکا از پایبندی به توفق سر باز زد، ایران هم تعلیق تعهدات خودش[در توافق] را اعلام کرد. مایلم تاکید کنم که این تعهدات، به صورت داوطلبانه از جانب ایران پذیرفته شده بودند. ایران آماده بازگشت به پایبندی کامل به توافق است.

او در ادامه ابراز امیدواری کرد که سازوکار مالی ویژه که از آن به عنوان اینستکس یاد می‌شود و برای تسهیل تجارت با ایران و دور زدن تحریم‌های آمریکا ایجاد شده بود، به زودی« آماده و اجرایی» شده و کشورهای اروپایی « وعده‌شان برای ایجاد سازوکار مستقل از تاثیر دلار را» عملی کنند.

دیدار روز گذشته مرکل و پوتین در پی آغاز گام پنجم کاهش تعهدات برجامی ایران انجام شد.

دولت جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته طی بیانیه‌ای گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات ایران در برجام را اعلام کرد که طبق آن، جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا