عضو «حقوقدان» شورای نگهبان: شورای نگهبان ناظر بی‌طرف است

عضو «حقوقدان» شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان یک ناظر بی طرف و یک داور ملی است و از شکست یا پیروزی جریان‌های سیاسی خوشحال یا ناراحت نمی‌شود.

به گزارش ایسنا، هادی طحان نظیف در برنامه تلویزیونی متن و حاشیه شبکه سه سیما گفت: قانون برای داوطلبان انتخابات مجلس شرایطی را مشخص کرده و در فرایند بررسی صلاحیت‌ها هم دستگاه ها و نهادهای مختلفی این شرایط را بررسی می‌کنند.

وی ادامه داد: شورای نگهبان یک ناظر بی طرف و یک داور ملی است و از شکست یا پیروزی جریان‌های سیاسی خوشحال یا ناراحت نمی‌شود.

طحان نظیف افزود: احزاب سراغ افراد پاکدست و مسئولیت‌پذیر بروند زیرا معمولا احزاب در انتخابات یک لیستی می‌دهند و بعد از انتخابات بعضا مسئولیت‌پذیر نیستند. احزاب باید سراغ افراد کارآمد و با برنامه رفته و آنها را به مردم معرفی کنند.

وی تاکید کرد: در بررسی صلاحیت‌های این دوره داوطلبان دو تابعیتی هم بودند که شورای نگهبان آنها را رد صلاحیت کرد.

این عضو حقوقدان شورای نگهبان در تعریف تایید صلاحیت گفت:   اگر کسی شرایط قانونی را داشته باشد، تایید می‌شود و اگر کسی شرایط قانونی را نداشته باشد، قطعا رد صلاحیت خواهد شد. قانون از ما خواسته که صلاحیت افراد را احراز کنیم و اگر نتوانیم صلاحیت قانونی را احراز کنیم، عدم احراز برای او می‌زنیم و این وظیفه اوست که صلاحیت خودش را به ما احراز کند و خودش را به ما بشناسد.

وی ادامه داد: هئیت‌های اجرایی گویا فرصت کافی را در بررسی صلاحیت نداشته‌اند و احتمالا این مستنداتی که در اختیار ما بوده، در اختیار هیات‌های اجرایی نبوده و شاید همین موضوع منجر به تفاوت نظرات میان هیات اجرایی و هیات مرکزی شده است.

طحان نظیف تصریح کرد: متوسط ثبت نام برای ۳۰۰ کرسی در کشورهای مختلف اروپایی یا همسایه خودمان، ۲۵۰۰، ۳۰۰۰  یا ۴۰۰۰ نفر است ولی ما ۱۶ هزار نفر در این دوره ثبت نامی داشتیم. البته نفس ثبت نام خوب است اما ثبت نام‌ها باید چارچوب و منطقی داشته باشند و این یک اشکال قانونی است.

خبر تکمیل می‌شود…

دیباچه

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. جناب حقوق خوانده ……ماهم میدانیم که بی طرفید…حداقل از سال88 اینرافهمیده ایم…ازهمان زمان که رویاهای صادقه اعضامحترم بیان میشد…..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا