موضع مشترک چهار باشگاه درباره‌ی سلب میزبانی

ورزش سه نوشت: در شرایطی که کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا در یک عقب نشینی و در پاسخ به اعتراض اولیه تیم های ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا، در نامه ای پیشنهاد داد که با تغییر در جدول بازی‌ها، باشگاه های ایرانی دور رفت را در خانه حریفان برگزار کرده و در دور برگشت منتظر نظر کنفدراسیون برای برگزاری مسابقات خانگی باشند، این پیشنهاد با رای قاطع تیم‌ها و مدیران‌شان برگشت خورد.

اسماعیل خلیل زاده، محمدحسن انصاریفر و نمایندگان دو باشگاه دیگر (شهرخودرو و سپاهان) که در این جلسه حضور داشتند، تک تک، یک جمله را تکرار کردند؛ اینکه با شرایط مدنظر AFC در لیگ قهرمانان شرکت نخواهند کرد.

در عین حال با توجه به نرمش این نهاد قانونگذاری فوتبال آسیا، آنها درخواست کرده‌اند جلسه ای فوری با شیخ سلمان رییس بحرینی ای اف سی داشته باشند.

بنابر اخبار و شایعات پیشنهاد کمیته مسابقات به کمیته اجرایی مبنی بر سلب میزبانی از ایران، ناظر به موضوع خودداری داوران از سفر به تهران بوده ، ضمن اینکه دو تیم کویتی و بحرینی حاضر در پلی آف که باید به مصاف استقلال و شهرخودرو بروند نیز در شرایط فعلی حاضر به سفر به ایران نیستند. آنها موضوع سرنگونی هواپیمای اوکراینی را به اعتراضات خود الصاق کرده و خواستار تغییر در شرایط میزبانی ایران و برگزاری این بازی در کشور ثالث شده اند. این در حالیست که ایران با قوت و اتحادی کمتر دیده شده به دنبال تغییر رای این کمیته است.

در حال حاضر راهی جز مذاکره وجود ندارد اما پاسخ چهار باشگاه ایرانی به نامه دبیرکل AFC ممکن است به معنای پایان مذاکرات نیز باشد؛ چرا که کمیته مسابقات لیگ قهرمانان آسیا از نظر زمانی در مضیقه قرار دارد تا موضوع مذاکره با شیخ سلمان و سپس تصمیم گیری مجدد، ممکن است به این راحتی اتفاق نیفتد. اگرچه با پیگیری وزارت ورزش، رییس مجلس، وزیر امور خارجه و … این مساله به یک حرکت ملی تبدیل شده است.

در اینجا نامه دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا و سپس پاسخ نمایندگان ایرانی را مشاهده خواهید کرد. بعد از این جلسه سخنگوی فدراسیون در پاسخ به سوال خبرنگاران که از تبعات این تصمیم و نامه بیمناک بودند، گفت همه تمهیدات اندیشیده شده و این اقدام خسارت بار نخواهد بود.

۱- به اطلاع می رساند باشگاههای ایرانی با این استدلال که هیچ دلیل قانونی برای سلب حق میزبانی آنان وجود ندارد اعلام می کنند به هیچ عنوان میزبانی خود را به هیچ وجه به خارج از مرزهای جمهوری اسلامی ایران منتقل نمی کنند.

۲- کلیه باشگاههای ایرانی حاضر در مسابقات اعلام می کنند صرفا در شرایطی در مسابقات حاضر می شوند که کنفدراسیون به صورت رسمی اعلام کنند این باشگاهها از رقبای خود داخل سرزمین جمهوری اسلامی میزبانی می کنند.

۳- در صورت قبول شرایط فوق توسط کنفدراسیون، باشگاههای ایرانی صرفا تغییر زمان برگزاری مسابقات داخل تقویم برگزاری را می پذیرند.

۴- مدیران عامل باشگاههای ایرانی تقاضا دارند در اسرع وقت جلسه ای با رییس و دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا برگزار کنند.


*** گفتنی است؛ در نامه دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا به سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال آمده بود:

* جناب آقای ابراهیم شکوری سرپرست محترم دبیرکلی فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران

* موضوع: مسائل ایمنی و امنیتی و برنامه مسابقات لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۰ مرحله گروهی

با سلام، با عنایت به رأی اخیر کمیته مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا مورخ ۱۷ ژانویه ۲۰۲۰ که در تاریخ ۱۹ ژانویه ۲۰۲۰ توسط کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا به تصویب رسیده است موارد ذیل را اعلام می نماییم:

در حال حاضر تمهیدات لازم برای برگزاری مسابقات مرحله مقدماتی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۰ در قطر به عنوان زمین بیطرف و در تاریخ ۲۵ ژانویه ۲۰۲۰ در حال انجام است که مقرر بود در تاریخ ۲۱ ژانویه سال ۲۰۲۰ به میزبانی باشگاه های ایرانی برگزار شود.

برای مرحله آتی، در صورت صعود هر یک از باشگاههای ایرانی از مرحله پلی آف به مرحله گروهی به همراه دو باشگاه ایرانی دیگری که از پیش در مرحله گروهی حضور داشته اند، کنفدراسیون فوتبال آسیا پیشنهاد می نماید تا تغییرات ذیل در بازی های خانگی باشگاه های ایرانی با هدف ایجاد فرصت های احتمالی بازی در داخل کشور ایران صورت پذیرد:

۱- زمان بازی های خانگی باشگاه های ایرانی شرکت کننده در لیگ قهرمانان آسیا با بازی های خانگی باشگاه های رقیب جابجا خواهد شد و در کشور باشگاه های مقابل برگزار خواهد شد. به این معنا که بازی های روز یک، دو و سه در خارج از خانه برگزار خواهند شد.

۲- بخش اداری کنفدراسیون فوتبال آسیا ارزیابی خود را از وضعیت موجود تا ماه مارس ۲۰۲۰ انجام خواهد داد. تاریخ دقیق بازدید متعاقباً اعلام خواهد شد.

۳- پیشنهاد فوق شامل تصمیم کمیته مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا در مورد محل برگزاری مسابقات باشگاه های ایران و عربستان نمی گردد.

از فدراسیون شما درخواست می گردد موافقت کتبی خود را با پیشنهاد فوق الذکر تا پایان روز اداری ۲۰ ژانویه ۲۰۲۰ برای ما ارسال نماید. در صورت عدم دریافت پاسخ شما تا تاریخ ذکر شده این چنین در نظر گرفته می شوود که باشگاه های ایرانی بازی های خانگی خود را طبق برنامه مسابقات اخیر در زمین های بی طرف برگزار می نمایند. با تشکر از همکاری شما.

مشتاقانه منتظر شرکت باشگاه های شما در مسابقات هستیم.
ارادتمند داتو وینزور جان

دبیر کل کنفدراسیون فوتبال آسیا»

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن