واکنش منفی روسیه به احتمال بررسی خروج ایران از NPT

معاون وزیر امور خارجه روسیه به اظهارات وزیر امور خارجه کشورمان مبنی بر در دستورکار قرار گرفتن خروج از NPT در صورت مطرح کردن برنامه هسته‌ای ایران در شورای امنیتی سازمان ملل، واکنش نشان داد و‌ گفت: به ایران راجع به اقدامات حساب نشده بر حسب حفظ تعهدات جمهوری اسلامی ایران در معاهده NPT هشدار می‌دهیم.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری اردوپوینت، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک و در واکنش به اظهارات محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان مبنی بر در دستورکار قرار گرفتن خروج ایران از معاهده NPT در صورت مطرح کردن موضوع برنامه هسته‌ای ایران در شورای امنیت سازمان ملل، گفت: ما به ایران راجع به اقدامات حساب نشده بر حسب حفظ تعهدات جمهوری اسلامی ایران در معاهده NPT هشدار می‌دهیم. ما بر این باوریم که دلیلی برای مطرح کردن چنین مسئله‌ای وجود ندارد.

او علاوه بر این اظهار کرد: ما از ایران می‌خواهیم که به تعهداتش نسبت به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در توافق پادمانی و تعهداتش در پروتکل الحاقی پایبند باشد. همکاران ایرانی از موضع ما به خوبی باخبر هستند.

وزیر امور خارجه کشورمان در پی فعال شدن مکانیسم حل اختلاف از جانب تروئیکای اروپا و ادعاهای آن‌ها مبنی بر عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای، گفت: اظهارات اروپایی‌ها هیچ وجه قانونی ندارد لذا ما از بلاوجه بودن اقدام اروپایی‌ها استفاده می‌کنیم. اگر اروپایی‌ها اقدام دیگری انجام دهند،طبق نامه رئیس‌جمهور در اردیبهشت ۱۳۹۷، موضوع خروج ایران از NPT  مطرح می‌شود.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا