تحلیل مشاور روحانی از شرایط وخیم روابط ایران و آمریکا

«حسام‌الدین آشنا»، مشاور رییس‌جمهور روحانی در توییتر نوشت:

«به نظر می رسد که روابط میان ایران و آمریکا رو به وخامت پیش می‌رود. دولت آمریکا با خطر فزاینده استیضاح در سنا روبرو است. هدف از حملات تجاوزکارانه،‌ منحرف کردن توجهات به مشکلات ناشی از استیضاح و جلب حمایت موقت از طریق ایراد اتهامات واهی به منظور تغییر چرخه اخبار می باشد.

‏همین وضعیت در مورد نتانیاهو در اسرائیل نیز صادق است. وی اکنون در پایان خط بوده و با خطر محاکمه بدون مصونیت در پست نخست وزیری روبرو است. مهمترین هدف نتانیاهو در طول تصدی مقامش، ایجاد جنگ بین ایران و آمریکا بوده است.

‏اولویت راهبردی آمریکا حضور در دریای چین جنوبی، به جای درگیر شدن در یک جنگ خاورمیانه‌ای است. اما دولت فعلی توجه چندانی به منافع راهبردی ندارد.آمریکا برای جنگ با ایران، از حمایت متحدانش برخوردار نیست. ولی دولت کنونی عجول است و تلاش دارد تا دستور کار اسرائیلی ها را اجرا کند.

‏تمام دغدغه اسرائیل این است که آمریکا را وارد درگیری ها و جنگ های خاورمیانه کند تا بدین وسیله موقعیت منطقه ای خود را تقویت نماید. اسرائیل جریان اخبار و روایت های سیاسی درون آمریکا را کنترل می کند. اسرائیلی ها از آن نفع می برند، در حالی که هزینه آن را آمریکا می پردازد.

‏نهایتاً جنگ ها در خاک کشورهای دیگر به وقوع می پیوندند. منطقه غرق در دود و آتش می شود، ولی آمریکا سلاح بیشتری به فروش رسانده و به طور بالقوه خود را به عنوان قهرمان در فرآیند بازسازی پس از جنگ مطرح می کند.

‏برای آمریکا احتمال تلفات و خسارات در زدوخورد وجود دارد، ولی با این وجود آمریکا روی این موضوع حساب کرده که با استفاده از قدرت خود، زیرساخت های ایران را فلج می‌کند و مردم علیه دولت قرار میگیرند.نهایتاً، آمریکایی ها این وضعیت را به عنوان حالتی برد-برد برای خودشان در نظر گرفته اند.

‏آمریکایی‌ها در صدد این هستند که اگر جنگی کوتاه و موفقت آمیز رخ دهد که طی آن اقتصاد و دولت ایران فروبپاشد، آنها به اهداف اقتصادی و ژئوپلیتیک خود، دست پیدا می‌کنند و اگر جنگ منطقه ای طولانی مدت رخ دهد ایران را متهم کرده وجمهوری اسلامی را عامل ایجاد و تداوم منازعه معرفی می‌کنند.

‏اگر دولت آمریکا موفق شود وانمود کند که مورد حمله قرار گرفته، آنگاه خواهد توانست تا بحث های انتخاباتی را به مجادله بکشد . در این حالت، مردم واکنشی احساسی نشان می دهند. در چنین وضعیتی،‌ اخبار دروغ به عنوان مبنای احساسات قرار می گیرند و نه محاسبات عقل سلیم.

‏در این حالت، صداهای پوشالی رسانه های جدید و اتاق‌های پژواک بر مبنای باورهای پیشداورانه فعال می‌شوند. طنز تلخ عصر اطلاعات این است که مردم خیلی کمتر به نتیجه گیری های عقلانی مبتنی بر اطلاعات واقعی متکی هستند، و در عوض به داشتن واکنش های غریزی و پر از تعصب رجعت می کنند.

‏تنها کشورهای مهمی که از جنگ خلیج فارس نفعی نمی‌برند چین، ژاپن و کره هستند چراکه آمریکا خود صادرکننده نفت و گاز محسوب می شود و روسیه نیز به سود سرشاری دست می یابد. این وضعیت، شکست بزرگی برای اقتصادهای آسیایی رقیب آمریکا بدنبال خواهد داشت.

‏در صورت وقوع این سناریو، اروپا هزینه بسیار سنگینی را خواهد پرداخت. این وضعیت، وقوع رکود اقتصادی قریب الوقوع را تسریع خواهد کرد، با توجه به اینکه اقتصاد جهانی از قبل هم تضعیف شده است که این وضعیت باز هم به سود اسرائیل چه در داخل آمریکا و چه در کشورهای خارجی تمام خواهد شد.

‏ساختار دفاعی و سیاست اطلاعاتی ایران، خردمندانه تر و عاقلانه تر از آن است که به بازیچه ای در این بازی نخ نما مبدل شود.ایران علیرغم تمایل عمومی و امکان عملیاتی برای واکنش‌های سخت و سریع، فعلاً خویشتنداری نشان داده و به یک سیلی در حد موشک‌باران یک پایگاه نظامی اکتفا کرده‌است‌.

‏احتیاط و درایت، مهمترین بخش دلاوری است. انتقام مانند غذایی است که باید به صورت سرد سرو شود.ایران بدنبال جلب توجه و حمایت جهانی خواهد بود تا آمریکا به عنوان دولت تروریست شناسایی شود. تقویت تاب آوری و انعطاف اقتصادی و پیوند اقتصادی و سیاسی با همسایگان هم در اولویت ملی خواهد بود.»

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن