برای شرکت در نظرسنجی، کلیک کنید

اردوغان: «معامله قرن» کاملا غیرقابل قبول است

«رجب طیب اردوغان»، رییس‌جمهور آمریکا گفت: طرح «معامله قرن» کاملا غیرقابل قبول است. بیت‌المقدس برای مسلمانان مقدس است. طرحی که بیت‌المقدس را به اسرائیل می‌دهد کاملا غیرقابل قبول است. این طرح حقوق فلسطینینان را نادیده گرفته و هدفش مشروعیت بخشی به اشغالگری اسرائیل است.

به گزارش ایسنا، اردوغان در واکنش به طرح ترامپ برای فلسطین موسوم به معامله قرن گفت: قبلا هم به آقای ترامپ گفتم که اگر شما این متن را برای ما بفرستید، ما محتویات آن را بررسی می‌کنیم و گام‌ها و رویکردهایی را مطابق آن در نظر می‌گیریم. یک نشست وزرای خارجه برگزار خواهد شد و وزیر امور خارجه ما هم در آن شرکت می‌کند.

اردوغان گفت این طرح کاملا غیرقابل قبول است. بیت‌المقدس برای مسلمانان مقدس است. طرحی که بیت‌المقدس را به اسرائیل می‌دهد کاملا غیرقابل قبول است. این طرح حقوق فلسطینینان را نادیده گرفته و هدفش مشروعیت بخشی به اشغالگری اسرائیل است.

به گفته اردوغان، طرح صلح ترامپ “کاملا غیر قابل قبول” است.

براساس گزارش سی‌ان‌ان ترک، رئیس‌جمهوری ترکیه افزود: قدس برای مسلمانان مقدس است. واگذاری قدس به اسرائیل کاملا غیر قابل قبول است. این طرح حقوق فلسطینیان را نادیده می‌گیرد و هدفش مشروعیت‌ بخشیدن به اشغالگری اسرائیل است. این طرح در راستای برقراری صلح یا ارائه راهکار نیست.

او همچنین درباره تحولات ادلب سوریه گفت: گفت‌وگوها و توافق‌هایی با روسیه هم در سوچی و هم آستانه بوده است. اگر روسیه به این توافق‌ها وفادار است، ما هم پایبند خواهیم بود. اما در حال حاضر، متاسفانه، روسیه به این توافق‌ها عمل نمی‌کند.

شبکه ان‌ تی‌ وی هم به نقل از اردوغان گزارش داد: در روزهای اخیر، حملات طرف دولت [سوریه] که به حمایت روسیه متکی است، افزایش یافته است. در حال حاضر، روسیه طبق توافق‌های حاصل در آستانه و سوچی، تعهدات خود را انجام نمی‌دهد. صبر ما در حال پایان یافتن است و ما به روسیه گفتیم که اگر بمباران متوقف نشود، کاری را انجام خواهیم داد که فکر می‌کنیم لازم است.

اردوغان همچنین از مناقشه کشورش با آمریکا بر سر مشارکت آنکارا در برنامه جنگنده‌های اف-۳۵ تحت نظر آمریکا سخن گفت. او تاکید کرد که آمریکا یا باید اف-‌۳۵ به ترکیه تحویل دهد یا پول آن را پس بدهد.

سال گذشته، آمریکا تحویل اف-۳۵ به ترکیه را ممنوع کرد. این اتفاق پس از تصمیم آنکارا به خرید سامانه‌های دفاع هوایی اس-۴۰۰ از روسیه اتخاذ شد. واشنگتن مدعی شد که سامانه‌های روسیه با سیستم کشورهای عضو ناتو مطابقت ندارد و تهدیدی برای فناوری نسل پنجم جنگنده‌های اف-۳۵ است.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن