باز هم علی‌اکبر صالحی و قرهالعین

عبدالله شهبازی، تاریخ‌پژوه در یادداشتی تلگرامی با عنوان «باز هم علی‌اکبر صالحی و قرهالعین» نوشت:

در ایام دهه فجر (۱۳ بهمن ۱۳۹۸) شبکه خبر به پخش یا بازپخش برنامه‌ای دست زد درباره ملا محمدتقی برغانی (شهید ثالث) که ویدئوی کامل ان را در پُست قبل منتشر کردم. در این برنامه دو تن از اعضای خاندان صالحی، آقای علی‌اکبر صالحی (معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی) و آقای محمد حسنین صالحی، و دو کارشناس، آقایان مهدی نورمحمدی و سید مهدی حائری قزوینی، سخن گفتند.

خاندان صالحی از نسل ملا محمد صالح، برادر ملا محمدتقی برغانی قزوینی (شهید ثالث)، است. تبارنامه علی‌اکبر صالحی به شرح زیر است:‌ محمد صالح، محمدحسن، علینقی، حسن، احمد، علی‌اکبر. طاهره قرهالعین دختر ملا محمد صالح برغانی و همسر پسرعمویش ملا محمد برغانی (پسر شهید ثالث) بود و به این ترتیب «عمه بزرگ» اعضای کنونی خاندان صالحی قزوین بشمار می‌رود.

قرهالعین از چهره‌های سرشناس اولیه بابیه بود. او در پی خنثی شدن طرح بابیان برای قتل ناصرالدین شاه در شکارگاه نیاوران (۲۸ شوال ۱۲۶۸ ق./ ۱۵ اوت ۱۸۵۲ م.)، بهمراه گروهی دیگر از بابیان متهم به تروریسم، اعدام شد.

در مستند فوق، برخی ادعاها از منظر تاریخی بسیار عجیب بود. آقای علی‌اکبر صالحی، برخلاف مستندات تاریخی متقن، از بیخ و بن منکر انتساب قرهالعین به بابیه و حتی به شیخیه شد ولی آقای محمد حسنین صالحی گفت: «خودم کم کم به این باور رسیدم که شاید خود قرهالعین هم بابیه را قبول کرده. شاید خیلی حرف سنگینی باشد من بیایم بگویم. شاید تا حدی این را [بابی‌گری را] پذیرفت تا قیام کند علیه ارتجاع و علیه ظلم حکومت آن زمان.» در این گفته، تأثیرپذیری آقای محمد حسنین صالحی از تبلیغات بابیان و بهائیان مشهود است که می‌کوشند بابی‌گری را جنبشی علیه استبداد قاجاریه جلوه دهند.

ادعاهای نادرست آقای علی‌اکبر صالحی را می‌توان ناشی از تعلق شدید او به مشهورترین فرزند ملا صالح قزوینی، قرهالعین، دانست، که لابد او را فخر خاندان خود می‌دانند، ولی سخنان آقای حائری قزوینی، که در کسوت کارشناس و با عنوان «آیت‌الله» در برنامه حضور داشت، بکلی ناموجه است. آقای حائری قزوینی مدعی شد که انتساب قرهالعین به بابیه «معلوم نیست» و نقش او در قتل شهید ثالث «غیرروشن» است و درباره آن «نمی‌توان بطور قطعی نظر داد» و بدینسان برای ادعاهای بی‌پایه آقای علی‌اکبر صالحی پشتوانه فراهم آورد.

سال‌ها پیش، در ۱۲ فروردین ۱۳۹۰/ اول آوریل ۲۰۱۱، در وبسایتم مقاله‌ای منتشر کردم درباره آقای علی‌اکبر صالحی که آن زمان وزیر امور خارجه دولت آقای محمود احمدی‌نژاد بود. در این مقاله فرضیه اجرای سناریویی شبیه به مدل پوتین- مدودوف در روسیه را در ایران مطرح کردم با این گمان که صالحی نامزد انتخابات ریاست جمهوری آتی (۱۳۹۲) خواهد بود. در پیوست این مقاله،‌ بر اساس برخی قرائن، درباره تعلق علی‌اکبر صالحی به قرهالعین نوشتم.

مقاله فوق در آن زمان بازتاب گسترده داشت. در یکی از تندترین حملات، مرا به «بی‌اخلاقی» و «ضربه به ارکان نظام» متهم کردند و نوشتند: «این بی اخلاقی و اتهام بزرگی که نسبت به علی‌اکبر صالحی وارد شده است، هیچ جای شبهه‌ای را باقی نمی‌گذارد که عده‌ای در صدد ضربه به ارکان نظام برآمده‌اند و راه ورود خود به این عرصه را از صالحی آغاز نموده‌اند. در یکی از استدلال‌های عجیب این به اصطلاح مورخ به پیام تسلیت علی‌اکبر صالحی برای شهید مجید شهریاری اشاره شده که در آن نوشته است: “دکتر علی‌اکبر صالحی در پیام خویش به مناسبت ترور و شهادت دکتر مجید شهریاری تعبیر قرهالعین را در مورد او به کار برد. این تعبیر از سوی هر کس بود می‌توانست تصادفی تلقی شود ولی از سوی یک عضو خاندان قرهالعین قطعاً تصادفی نیست و بیانگر تعلق عاطفی دکتر صالحی به عمه بزرگ خویش است.” در این مطلب گفته شده که قره‌العین عمه بزرگ دکترعلی‌اکبر صالحی بشمار می‌رود که از اعضای فرقه بهائیت می‌باشد که دارای جایگاه بالایی بوده است. از آنجایی که سوابق خانوادگی علی‌اکبر صالحی بر همگان روشن است و وی حتی در روز رأی اعتماد در مجلس نیز خود را به صورت کامل برای همگان معرفی کرده است، سودجویان انقلاب دست به شایعه‌ای چنین بزرگ و دور از اخلاق زده‌اند.» (وبسایت تابناک بنقل از وبسایت فردا، ۱۵ فروردین ۱۳۹۰)

با پخش سخنان صریح آقای علی‌اکبر صالحی در دفاع از قرهالعین، اینک روشن شد که مطالب آن زمان من «اتهام» نبود و نظرم درباره تعلق او به «عمه بزرگ» دقیق و صائب بوده است.

درباره وابستگی قرهالعین به بابیه و نقش او در خشونت‌ها و اقدامات تروریستی آن زمان، که سرانجام به اعدام وی انجامید، مستندات تاریخی فراوان است. در اینجا از اطاله کلام پرهیز می‌کنم. قضاوت نهایی من درباره شخصیت قرهالعین همان است که آقای مجید تفرشی در برنامه پرگار بی‌بی‌سی فارسی، مورخ ۲۶ خرداد ۱۳۹۷/ ۱۶ ژوئن ۲۰۱۸، بیان کرد و قرهالعین را پیش‌نمونه تاریخی زنان داعشی امروز خواند. آن زمان یادداشتی در کانالم منتشر کردم و نوشتم:

«برنامه [پرگار بی‌بی‌سی فارسی] بگونه‌ای ترتیب یافته بود که تصویر اسطوره‌ای “پیشگام حقوق زنان ایرانی” از قرهالعین به مخاطب بی‌اطلاع القا شود ولی صراحت لهجه آقای تفرشی برنامه را، از منظر اهداف تهیه‌کنندگان آن، بکلی نابود کرد.

آقای تفرشی به درستی تصریح کرد که قرهالعین را نه به دلیل عقایدش بلکه به دلیل مشارکت در شورش‌های مسلحانه بابیان و ترور نافرجام ناصرالدین شاه اعدام کردند و نمونه امروزین او،‌ زنی که به خانواده و حتی به سه یا چهار فرزند خردسالش پشت می‌کند و به فرقه دینی تروریستی خشن و بی‌رحم و متعصب می‌پیوندد، زنان داعشی است.» (بی‌بی‌سی فارسی و قرهالعین: اسطوره زن متجدد یا نماد «تروریسم داعشی» در عصر ناصری؟ کانال تلگرامی عبدالله شهبازی، ۲۸ خرداد ۱۳۹۷/ ۱۸ ژوئن ۲۰۱۸)

انتهای پیام

نوشته های مشابه

پیام

 1. نویسنده ای که در دفاع از دکتر صالحی مکرر در مکرر توده ای بودن آقای شبهازی برخ ایشان می کشد کاری مذمت آمیزتر را مرتکب شده است. در حالیکه شایسته بود با دلیل ادعاهای آیشان را ابطال می نمود. شهبازی هر چه که بوده، معمولا مستند و مدلل و معقول می نویسد و تحلیل های وزینی ارائه می کند به فرموده مولی الموحدین علی علیه السلام انظر الی ما قال، ولاتنظر الی من قال. اگر حرفی برای رد ادعای شیخی بودن و بابی بودن قره العین داشتند باید ارائه می کردند و مستندات تاریخی اش را عرضه می نمودند..والا سکوت لازم بود.

  2
  2
 2. بنده اخیرا از این ماجرا مطلع شدم. بعنوان یک روحانی که کارم تحقیق و پژوهش است طاهره قره العین را زنی فاسد و منحرف میدانم و ماجرای کشف حجاب او در واقعه بدشت و همجواری شدیدش در سفر با اقایان احباب! و شراکتش در قتل عمو و پدر شوهرش جناب شهید ثالث از مسلمات تاریخ است. اما اینکه صالحی بعنوان نسل و دودمان ان زن بیاید و اینگونه بگوید جای تاسف که چه عرض کنم جای شیون و زاری دارد. د تاسف بارتر این لجام گسیختگی است که هیچکس از این افراد بازخواست و توضیح نمیخواهد.

  3
  4
 3. من نه به جناب صالحی ارادت دارم نه به آیین عمه اش و ن حتا به شهید ثالث و مابقی اما به نظر من بیان این موضوعات کوبیدن صالحی است و لاغیر چرا که همانقدر که او به فاطمه عمه بزرگ وابسته است همانقدر هم به شهید ثالث عمو بزرگ بستگی دارد پس چرا دائما بهایی بودن عمه اش را به رخ او می کشند و از اجتهاد پدر بزرگش در فقه شیعی و عموی بزرگش حرفی نمیزنند؟

  5
  6

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا