آشنا: «خروج» بزرگ‌تر از آن است که به رییس‌جمهور بپردازد

«حسام‌الدین آشنا»، مشاور فرهنگی رییس‌جمهور درباره اشاره فیلم «خروج» حاتمی‌کیا به او و رئیس جمهور گفت: فیلم خروج بزرگ‌تر از آن است که به رئیس‌جمهور یا مشاور رئیس جمهور پردازد. لایه های عمیق و قوی در این فیلم است که سال های آینده باید بیشتر درباره آنها صحبت کرد. فیلم خروج، ماحصل مشترک فیلم های قبلی حاتمی‌کیا است

به گزارش ایسنا حسام‌الدین آشنا که در نشست خبری فیلم “خورشید” ساخته مجید مجیدی حضور پیدا کرد، در حاشیه این نشست در جمع خبرنگاران گفت: جشنواره امسال فجر تنوع موضوعی و مسائلی که به آن پرداخته به عنوان یکی از جلوه‌های سینمایی ایران قابل توجه است. این دوره جشنواره حال و هوای ایران امروز ما را روایت می‌کند، امیدها و ناامیدی‌ها، نگرانی‌ها و دغدغه‌ها و خستگی ها و افسردگی ها همه در این سینما دیده می شود. تنوع زبانی، تنوع قومی، تنوع دیدگاه‌هایی که در این سینما دیده می‌شود به نسبت سالهای قبل نشانه پیشرفت جدی است. دغدغه‌هایی که در این سینما دیده می شود مثل فیلم خورشید مجله مجیدی به مسئله‌ای اشاره کرده که ذهن همه ما را درگیر کرده است.

وی افزود: با دیدن اینگونه‌ آثار احساس می‌کنید دیگر یک کارگردان هنرمند وجود ندارد بلکه یک کنشگر اجتماعی فعال وجود دارد. مجید مجیدی امروز ما در پایان جلسه نقد و بررسی فیلم نشان می‌دهد یک کنشگر اجتماعی فعال است و برای بخشش یک نوجوان که اشتباهی کرده است دست خواهش و تمنا دراز کرده. فیلم های دیگری که در این جشنواره دیدیم علیرغم قوت و ضعف های آن ها، دغدغه‌های اجتماعی پررنگی را به تصویر کشید.

آشنا درباره اشاره فیلم خروج حاتمی‌کیا به او و رئیس جمهور گفت: فیلم خروج بزرگ‌تر از آن است که به رئیس‌جمهور یا مشاور رئیس جمهور پردازد. لایه های عمیق و قوی در این فیلم است که سال های آینده باید بیشتر درباره آنها صحبت کرد. فیلم خروج، ماحصل مشترک فیلم های قبلی حاتمی‌کیا است

مشاور رییس جمهور با بیان اینکه “امیدوارم در دوره های بعدی ریاست جمهوری نیز این امکان برای فیلمسازان وجود داشته باشد که بتوانند دولت‌ها را نقد کنند، گفت: ادبیات نقد دولت‌ها باید جا بیفتد و راه نقد دولت‌ها بسته نشود.

او درباره نقش هنرمندان در بیان نقدها توضیح داد: من مخاطب هیچ فیلمی را سیاستمداران و قدرتمندان نمی‌دانم. مخاطب فیلم ها مردم هستند و وقتی آگاهی عمومی بالا می‌رود مطالبه‌گری افزایش می‌یابد و برای همه سیاستورزان تعامل با مردمی که آگاه‌تر، توانمندتر و مطالبه‌گر تر هستند سخت می‌شود. اگر تابوی نقد قدرت در سینما بشکند حتماً در جامعه اتفاقات خوبی افتاد.

وی در پاسخ به سوالی درباره تهدید به ممنوع الکاری هنرمندانی که اقدام به تحریم جشنواره کرده بودند توسط برخی نمایندگان مجلس، گفت: پایان این دوره مجلس نزدیک است. ظاهراً عمر سیاست ورزان کمتر از عمر ماندگاری هنرمندان است.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا