گزارش شورای ملی آمریکاییان ایرانی‌تبار درباره دیپلماسی ایران

شورای ملی امریکاییان ایرانی تبار در گزارشی که روز جمعه انتشار یافت تاکید کرد که قدرتهای جهانی پذیرفته اند دیپلماسی در قبال ایران امری ضروری است و موفقیت این دیپلماسی ثابت شده است.

به گزارش ایرنا، این درحالی است که عربستان سعودی بنا بر این گزارش، ساز مخالف زده و رهبری گروهی از کشورهایی را به عهده گرفته که از موضع خود مبنی بر این که یا هیچ چیز یا همه چیز کوتاه نمی آیند .

در این راستا ، عربستان با سلسله توجیهات خیال پردازانه اش سعی دارد امریکا را به دلیل مناقشه سعودی ها و ایران مورد ملامت قرار دهد.

در ادامه گزارش آمده است که این توجیهات عربستان، ادعاهای پوچی بیش نیست . ریاض باید مسئولیت اقداماتش را در این زمینه بپذیرد.

هرچند که عربستان واشنگتن را عامل ترکتازی ایران در خاورمیانه دانسته است ولی یک نگاه گذرا نشان می دهد که نه تنها خیانتی در کار نبوده بلکه نگرانی های ریاض بی پایه و اساس بود.

در گزارش، استدلال سعودی ها دو قطبی عنوان شده و آمده است که ریاض در وهله اول در مورد برنامه هسته ای ایران گفته است که واشنگتن باید سرمار را قطع و ایران را برای جلوگیری از تولیدسلاح های اتمی بمباران کند. اما اکنون که توافق هسته ای حاصل شده چنین استدلال می کند که این توافق باعث خواهد شد تا به تلاش هایش برای سلطه بر منطقه ادامه دهد.

دولت اوباما در موضعی قرار گرفت که هرکاری می کرد مورد لعن و دشنام ریاض قرار داشت و سرانجام تصمیم گرفت راه درست را درپیش گیرد و آن اولویت بخشیدن به منافع امریکاییان بود.

پس از آن که سعودی ها علنا توافق هسته ای را همزمان با استفاده از لابی هایشان در تلاش برای ناکام گذاشتن این توافق پذیرفتند،بازهم بهانه کردند که ایران ‘ رفتار تهاجمی ‘ در منطقه در پیش گرفته و گمان می رود که واشنگتن زمینه این کار را فراهم کرده باشد.

اما برخلاف تصور ریاض ، این سعودی ها نه ایرانیان بودند که از لطف امریکا برای ‘ رفتار تهاجمی ‘ خود در منطقه برخوردار شدند. در این راستا ، جوبایدن معاون رئیس جمهوری امریکا علنا اظهار کرد که عربستان سعودی در حال کمک مالی و تسلیحاتی به گروههایی چون القاعده و جبهه النصره در سوریه است.

با وجود آن که در یک گزارش سازمان ملل در مورد یمن گفته شده است که عربستان سعودی عمدا اهداف غیر نظامی را هدف حملات گسترده و نظام یافته قرار می دهد و به مردم گرسنگی می دهد و آنها را هنگام فرار با تیراندازی از بالگرد هدف گلوله قرار می دهد، بازهم امریکا با نادیده گرفتن نگرانی هایی که در مورد ارتکاب جنایات جنگی از سوی عربستان در یمن وجود دارد، به ارسال سلاح ، اطلاعات جاسوسی و تدارکات به این کشور ادامه می دهد.

در این گزارش تاکید شده است که تهران حدود سه سال بود که برای کاهش تنش هایش با عربستان مایل به مذاکره بود و واشنگتن نیز مشوق چنین مذاکراتی بود اما ریاض تا این تاریخ با آن مخالفت کرده است .

در گزارش منتشر شده از سوی شورای ملی امریکائیان ایرانی تبار آمده است عربستان سعودی از این پس به جای فرافکنی باید مسئولیت اقداماتی را که انجام می دهد به عهده گیرد و گناه اتفاقاتی که در منطقه رخ می دهد به گردن دیگران نیندازد.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن