شگفت‌انگیزترین کلیسای ارمنستان در دل غار

رپورتاژآگهی تور ارمنستان

در ارمنستان نزدیک به بیش از ۴ هزار کلیسا وجود دارد. کلیساهایی که قدمتشان به هزاران سال پیش باز می گردد و کلیساهایی که در کنار ظاهر زیبا، رازهای عجیبی هم درباره‌شان وجود دارد. کلیسای گغارد جزء مهم ترین و قدیمی ترین کلیساهای ارمنستان است که در میان مردمش هم از ارزش بسیار بالایی برخوردار است.

گغارد، شگفت انگیز ترین کلیسای ارمنستان

صومعه گغارد مجموعه ای از کلیساهایی است که توسط شنت گریگور روشنگر در دل کوه ساخته شده و قدمتشان به قرن ۱۰ تا ۱۳ میلادی برمی‌گردد و در فهرست میراث جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده. گغارد به معنای نیزه است. داستان این نام از این قرار است هنگامی که عیس مسیح را به صلیب کشیدند، یک سرباز رومی نیزه رو در داخل بدن عیسی مسیح فرو کرد و این نیزه تا مدت ها در این کلیسا نگهداری می‌شد هرچند امروزه در موزه کلیسای اچمیادزین قرار دارد.

تاریخچه صومعه گغارد از جاهای دیدنی ارمنستان

در میان کلیساهای واقع در صومعه گغارد، کلیسای سنت گریگوری با قدمتی از قرن ۷، قدیمی ترین کلیسای مجموعه است که خارج از مجموعه و در کنار دیوارهای مجموعه قرار دارد. همچنین جالب ترین معماری کلیسا در صومعه گغارد هم کلیسای ویرجین دارد که قدمتش به قرن ۱۳ میلادی بازگشته و ساختمانی به شکل صلیب می باشد که ۴ ستون هم دارد.

در اواسط قرن ۱۳ میلادی، خانواده شاهزاده‌های پروشنینی در این مجموعه زندگی می کردند لذا برایشان دو کلیسای بزرگ به همراه گنبد خانوادگی در داخل غار ساختند و جالب است بدانید کت شلواری که آن ها بر تن می‌کردند هم بر روی سنگ های داخل کلیسا تراشیده شده است. شاید برایتان جالب باشد کت و شلوار آن ها یک عقاب با بال های باز، دو شیر به زنجیر کشیده شده و یک گوساله با پاهای بسته است.

مجموعه کلیساهای گغارد در دو بازه زمانی ساخته شده اند. بخش بیرونی کلیسا که جزء املاک خاندان زاکاریان، یکی از ثروتمندترین خاندان ارمنستان ساخته شده بود یک بار توسط اعراب مورد حمله قرار گرفت هرچند بازسازی شد. اما در سال ۱۲۱۵ میلادی خاندان پروشیان این ملک را از زاکاریان می خرند و بخش درونی کلیسا را میسازند.

چگونه به بازدید از شگفت انگیز ترین کلیسای ارمنستان برویم

صومعه گغارد معروف به شگفت انگیز ترین کلیسای ارمنستان در استان کوتایک قرار دارد. فاصله کلیسای گغارد تا شهر ایروان که پایتخت و توریستی ترین شهر ارمنستان است ۳۵ کیلومتر می باشد. گردشگران تور ارمنستان lahzeakhar در سفر به ارمنستان اگر قصد بازدید از معبد گارنی را دارند خوب است بدانند صومعه گغارد در فاصله ۶ کیلومتری از معبد گارنی قرار دارد. به دلیل اینکه کلیسای گغارد در دل کوه قرار دارد، گردشگران تور ارمنستان لحظه آخر برای بازدید از کلیسا می بایست مسیر کوهنوردی را طی کنند که صفای خود را دارد. اما هنگامی که به کلیسا می‌رسید، با یکی از زیباترین و بهترین چشم اندازهای طبیعت روبرو می شوید، کوه ها و جنگل ها در یک طرف، رودخانه هم در طرف دیگر صومعه قرار دارد.

صومعه گغارد یکی از مستحکم ترین کلیساهای ساخته شده در جهان است که با وجود حملات مختلف همچنان پابرجا باقیمانده اما هیچ بنایی نمی تواند در مقابل عوامل طبیعی دوام بیاورد لذا بخش هایی از کلیسا توسط زلزله های متعدد از بین رفته است.

در سفر به ارمنستان کجا اقامت کنیم تا فاصله کمی تا صومعه گغارد داشته باشد و بتوانیم علاوه بر کلیسا، از چشم انداز زیبای طبیعت هم لذت ببریم؟ هتل هایی مانند دابل تری هیلتون، ایبیس، وسترن پلاس، گرند هتل، ماریوت هتل و سوئیت اوپرا هتل‌هایی هستند که نسبت به اکثر هتل های ارمنستان، فاصله کمتری تا صومعه گغارد، شگفت انگیزترین کلیسای ارمنستان دارند. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن