فرصتی تازه برای اصلاحات

افشین علا، شاعر و‌ نامزد انتخابات مجلس در یادداشتی تلگرامی با عنوان «فرصتی تازه برای اصلاحات» نوشت:

راه یابی بی دردسر فهرست اصولگرایان به مجلس، در غیاب حضور اکثریت مردم، نشان داد که اصلاح طلبان نه از جناح رقیب، که از حامیان بی شمار اما ناامید خود شکست خورده اند.

ضمن احترام به رأی اقلیت و قهر اکثریت مردم، لازم است یادآوری کنم اگر احزاب اصلاح طلب با همین فهرست ناگزیر به میدان نمی آمدند، قطعا جریان رقیب، اصلاح طلبان را متهم می کرد که انتخابات را تحریم کرده اند و سودای اپوزیسیون شدن و خروج از نظام را دارند. اما ائتلاف احزاب اصلاح طلب با وجود آگاهی از قهر اکثریت رأی دهندگان، با دست خالی و حتی بدون حمایت سران اصلاحات، تن به خطر داد و وارد عرصه ای نابرابر شد.

از طرفی شورای عالی ضمن اعتراض به حق در خصوص گستردگی دامنه ی ردصلاحیت ها و عدم امکان ارائه ی فهرستی مطلوب، دست احزاب را برای نحوه ی حضور باز گذاشت و حاضر نشد انتخابات را که نمادی -هرچند آسیب دیده- برای مردم سالاری در نظام اسلامی است، تحریم کند.

البته این تلاش ها اکثریت مردم را برای حضور در انتخابات قانع نکرد و جناح رقیب توانست با آراء اقلیت محترم به پیروزی برسد. اما اصلاح طلبان ثابت کردند که نه تنها عرصه را ترک نگفتند، که از تمام توان برای برگزاری انتخاباتی پرشور و رقابتی مایه گذاشتند. همان چیزی که دقیقا مورد تأکید رهبر انقلاب بود.

اکنون، هم شورای محترم نگهبان با رد صلاحیت چهره های شاخص اصلاحات نشان داد که نیازی به حضور آنان نمی بیند، هم مردم تهران با نپذیرفتن دعوت اصلاح طلبان و تقدیم مجلسی یکدست به جناح رقیب، بار مسئولیت را از دوش آنان برداشته اند. پس فرصت خوبی است برای آن که جریان اصلاحات با فراغت و آسودگی خیال ناشی از عمل به وظیفه، به ترمیم خلاء ها و تصحیح خطاهای خود بپردازد.

زیبنده است چهره های اصلاح طلب نیز با وجود اختلاف نظر در خصوص نحوه ی شرکت در انتخاباتی که گذشت، به جای طعن و کنایه زدن به یکدیگر، به ترسیم افق های تازه ای در سپهر سیاست آفت زده ی ایران بیندیشند. هم به خاطر ایران عزیز، هم ملتی که نشان داد از اصلاحات نیز ناامید شده است.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن