بیانیه هواپیمایی ماهان در مورد پروازهای چین

روابط عمومی شرکت هواپیمایی ماهان، باتوجه به مسائل مطرح شده در مورد پروازهای چین این شرکت، مواردی را برای روشنگری اعلام کرد.

در این اطلاعیه آمده است: نظر به اینکه براساس مصوبه روز یکشنبه مورخ ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ برابر با ۲ فوریه ۲۰۲۰ هیات‌دولت، این شرکت طبق مجوزهای صادره توسط سازمان هواپیمایی کشوری ایران مجاز به انجام پروازهای باری به مقصد چین شده، از آن تاریخ تا کنون دو پرواز باری به مقصد پکن و دو پرواز باری به مقصد شانگهای انجام داده که محموله آن بار صنایع کشور و کمک‌های بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران به چین بابت کنترل بحران ویروس کرونا بوده است.

در این مدت براساس مصوبه هیات‌دولت و مجوز سازمان هواپیمایی کشوری ایران چهار پرواز مسافری از تاریخ ۱۲ بهمن تا ۱۶ بهمن برابر اول فوریه تا پنجم فوریه ۲۰۲۰ به مقاصد پکن، شانگهای، گوانگجو و شنزن انجام شده برای انتقال مسافران چینی این شرکت حاضر در ایران و سایر کشورها و ایرانی‌های حاضر در چین با نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رعایت دستورالعمل‌های مربوط است. همچنین یک پرواز به مقصد ووهان در تاریخ ۴ فوریه برابر با ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ برای انتقال دانشجویان ایرانی براساس درخواست دولت جمهوری اسلامی ایران انجام گرفته است. درحال‌حاضر این شرکت پرواز برنامه‌ای مسافربری به مقصد چین ندارد و برقراری احتمالی مجدد پروازهای مذکور مبتنی بر مجوز سازمان هواپیمایی کشوری اطلاع‌رسانی خواهد شد. از این‌رو در توقف پروازهای مورد بحث هیچ‌گونه تاخیری صورت نگرفته است.

در این مدت پروازهای ترانزیت به‌دلیل منع سفر اتباع چین توسط دولت چین از مبدأ شهرهای چین نیز متوقف شده است. مسافران ایرانی و چینی‌های منتقل شده به ایران و چین تا تاریخ ۵ فوریه ۲۰۲۰ قبل از بروز بحران شیوع ویروس کرونا بلیت‌های ماهان را در اختیار داشتند که باید به مقاصد خود انتقال پیدا می‌کردند که با توجه به مصوبه هیات‌دولت این امر صورت گرفت و خارج از این چارچوب انتقال مسافری صورت نگرفته است.

تمامی دستورالعمل‌های بهداشتی اعلام شده از سوی سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت گندزدایی از بار و هواپیما و نحوه رفتار خدمه پروازی قبل، حین و پس از پرواز براساس بالاترین استانداردهای ابلاغی و با نظارت وزارت مذکور انجام گرفته و می‌گیرد.

در این اطلاعیه آمده است: ترانزیت مسافران چینی در پروازهای این شرکت در تاریخ مذکور، جهت انتقال مسافران ترانزیت این شرکت از سایر کشورها در مسیر برگشت به چین بوده است نه بالعکس.

یادآوری می‌شود که هم‌اکنون شرکت‌های هواپیمایی شرق آسیا شامل مالزی ایرلاین، سنگاپور و سریلانکا ایرلاین پروازهای روزانه مسافری خود را به پکن، شرکت‌های آنا و ایژیانا به دو شهر پکن و گوانگجو و شرکت ایروفلوت پروازهای خود را به سه شهر پکن، گوانگجو و شانگهای دایر نگه داشته است. شرکت‎های امارات و اتحاد از خاورمیانه پروازهای روزانه خود را به پکن متوقف کرده‌اند و هواپیمای قطری اقلام بشردوستانه به چین حمل می‌کند. همچنین مستحضر می‎سازد که شرکت‌های مختلف آغاز مجدد برنامه پروازی خود را از اول مارس اعلام کرده‌اند. به‌رغم اینکه هواپیمایی ماهان هیچ مسافری را از چین و به چین حمل نمی‌کند اما ایرلاین‌های متعدد اروپایی و آسیایی همچنان به چین پرواز دارند.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن