«محمود خیامی»، اسطوره صنعت خودروسازی ایران

کانال مجله کارخانه‌دار نوشت:

‍ «محمود خیامی»، اسطوره صنعت خودروسازی ایران درگذشت.

محمود برادر کوچکتر احمد خیامی، بنیان گذاران شرکت ایران ناسیونال و یا ایران خودروی فعلی هستند.

برادران خیامی به همراه پدرشان، کار را از شاگردی و ماشین شویی در یک گاراژ قدیمی در مشهد شروع کردند و به مدد پشتکار و روحیه خستگی ناپذیر خود، در فرایندی پر از پیچ و خم، تبدیل به بزرگترین خودروسازان ایران و خاورمیانه در زمینه ساخت سواری و اتوبوس شدند.

کار خیامی‌ها با تاسیس شرکت ایران ناسیونال در دهه ۱۳۴۰ شمسی شروع شد و بعدها در حوزه‌های دیگری سرمایه گذاری و ورود کردند که از آن جمله می‌توان به تاسیس بیمه آسیا، مبلیران، فروشگاه کوروش، کارخانه برجیستون، پیستون‌سازی ایران، ایدم تبریز و بانک صنعت و معدن اشاره کرد.

شرکت ایران ناسیوال در بعد از انقلاب با حدود ۱۰ هزار کارگر و ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه مصادره شد و به شرکت ایران خودرو تغییر نام یافت. برادران خیامی که در اواسط دهه ۵۰ بواسطه برخی اختلافات از هم جدا شده بودند به خارج از کشور مهاجرت کردند.

احمد خیامی از حوزه صنعت خارج شد و بواسطه بیماری درگذشت اما برادرش محمود، نمایندگی فروش مرسدس بنز را در انگلستان و آمریکا از آن خود کرد. خیامی ها نزدیک به یکصد مرکز خیریه و مدرسه در کشور ایجاد کرده اند.

بخشی از رنج و تلاش خیامی ها در کتاب«پیکان سرنوشت ما» نوشته احمد خیامی درج شده است. مجله «کارخانه دار» ضمن تسلیت در گذشت محمود خیامی به جامعه کارآفرینان و صنعتگران ایرانی، در روزهای آتی مطالب بیشتری در خصوص برادران خیامی منتشر خواهد کرد.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن