پمپئو: توافق آمریکا با طالبان ارتباطی به اعتماد ندارد

«مایک پمپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا گفت: توافق اخیر با طالبان بر مبنای اعتماد به طالبان نیست. این یک مکانیسم عمیق، پیچیده و حساب شده است که به وسیله آن ما می‌توانیم نظاره‌گر باشیم و از تمامی اعضای این توافق حساب پس بگیریم. این توافق ارتباطی به اعتماد ندارد و همه چیز به اتفاقات در افغانستان طی روزهای آینده مربوط است.

به گزارش ایسنا، مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای با شبکه سی‌بی‌اس درباره اهمیت توافق امضا شده میان آمریکا و طالبان گفت: روز امضای این توافق حقیقتا یک روز تاریخی بود. آمریکا در این جنگ طولانی در افغانستان از جان و مال خود هزینه کرد. ما پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی در افغانستان بودیم. اما دیگر زمان خروج ما از افغانستان فرا رسیده و طالبان نیز متوجه این مساله شده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به ما اجازه داد تا طی دو سال گذشته شروط صلح با طالبان را تعیین کنیم و ما نیز این کار را انجام دادیم. به همین خاطر است که طالبان برای نخستین بار اعلام کرد که اتحاد خود با القاعده را می‌شکند. آنها گفته‌اند که اجازه نخواهند داد ترور از افغانستان به دیگر نقاط جهان از جمله آمریکا رخنه کند. این توافق به این شکل یک اقدام تاریخی است و هیچ کس نباید دولت ترامپ را دست‌کم بگیرد.شما می توانید نتیجه تلاش‌های ما در زمینه مقابله با تروریسم را مشاهده کنید که یکی از موارد آن هلاکت البغدادی است. این رئیس جمهور است که متعهد به دفاع و حفاظت از مردم آمریکا شده است. ما این کار را انجام خواهیم داد. ما هر کجای دنیا با تروریسم مبارزه می‌کنیم خواه در افغانستان باشد خواه در کشورهای دیگر.

وی درباره اینکه چه چیزی معیار تجدیدنظر احتمالی دونالد ترامپ برای توقف خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان است، گفت: ما نمی‌توانیم فرضیاتی را در این باره ارائه کنیم اما یک سری تعهدات وجود دارند که طالبان آنها را درباره میزان خشونتی که ممکن است رخ دهد، مطرح کره است. ما امیدواریم طی روزهای آینده مذاکرات بین افغان‌ها نیز برگزار شود. این مذاکرات قطعا یک مذاکرات پر پیچ و خم و پر چالش است. هیچ کس نباید تصور کند که این یک گفت‌وگوی ساده و بدون مشکل است. اما این گفت‌وگو برای نخستین بار طی دو دهه گذشته میان مردم افغان صورت خواهد گرفت و الان زمان مناسب برای این کار است.  ما آماده‌ایم هر کار می‌توانیم برای تضمین امنیت آمریکا انجام دهیم. ما از همگان در افغانستان از جمله نیروهای امنیتی افغان و طالبان خواسته‌ایم تا میزان خشونت‌ها را کاهش دهند.

وی درباره زمان و مکان دیدار ترامپ با طالبان در آینده نزدیک ابراز بی‌اطلاعی کرد و تنها گفت: مطمئن هستم که ترامپ می‌خواهد مطمئن شود که همه در افغانستان درک کرده‌اند که آمریکا نسبت به تحقق این گفت‌وگو متعهد است. ما مدت طولانی در افغانستان بودیم. شما می‌توانید تلفات آمریکایی‌ها را محاسبه کنید.

پامپئو افزود:‌ این توافقات شرایطی را به منظور ایجاد فضایی برای کاهش تنش و برقراری صلح تعیین کرده‌اند. این توافق بر مبنای اعتماد به طالبان نیست. این یک مکانیسم عمیق، پیچیده و حساب شده است که به وسیله آن ما می‌توانیم نظاره‌گر باشیم و از تمامی اعضای این توافق حساب پس بگیریم. این توافق ارتباطی به اعتماد ندارد و همه چیز به اتفاقات در افغانستان طی روزهای آینده مربوط است.

وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرد: در این توافق آمده است که ما با تمامی طرفین درگیر برای ایجاد اعتماد در بین آنها  از جمله دولت کابل، غیر طالبانی‌ها و دیگران در افغانستان همکاری می‌کنیم. ما می خواهیم این یک روند جامع باشد. ما می خواهیم زنان نیز در این روند مشارکت داشته باشند. خیلی‌ها در رسانه‌ها برای جلب توجه اظهاراتی می‌کنند اما در اینجا عمل مهم است. ما قدم مهمی برای بازگرداندن سربازان آمریکایی به خانه هایشان و کاهش خطر تلفات جانی در بین نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان برداشته‌ایم و شرایطی را تعیین کرده‌ایم که مردم افغان بتوانند بر مبنای آن به یک راه‌حل صلح‌آمیز برای بحران کشورشان دست یابند.

انتهای پیام

کلیک کنید
سایت دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا