«مجلس یازدهم شبیه مجلس هفتم است»

عضو حزب اعتماد ملی گفت: هرگاه در مجلسی اصولگرایان اکثریت کرسی ها را در اختیار داشتند اتفاقات ناگواری رخ داده، مثلا در مجلس چهارم نظارت استصوابی به تصویب رسید اگرچه شورای نگهبان از قبل چنین تفسیری داشت اما آن مجلس نظارت استصوابی را به تصویب رساند و حالا حربه ای شده که در اختیار آن مجموعه است. یا مجلس هفتم هم همینگونه بود. از این جهت من مجلس یازدهم را مشابه مجلس هفتم می دانم. در آن مجلس هم به محض اینکه آمدند و مستقر شدند و شرایط قانون گذاری برایشان فراهم شد، در اولین کار ماده ۴ قانون برنامه ۵ ساله چهارم را که در مجلس ششم برای هدفمند کردن یارانه ها و افزایش قیمت حامل های انرژی، حذف کردند که براساس آن قرار بود سالانه ۱۰ درصد افزایش قیمت حامل های انرژی را داشته باشیم، و این همه گرفتاری بر سر قیمت بنزین به دلیل همان تصمیمی بود که اصولگرایان در مجلس هفتم گرفتند.

محمدرضا خباز، نماینده ادوار مجلس و استاندار سابق  سمنان در گفتگو با خبرآنلاین درخصوص وضعیت اصلاح‌طلبان حاضر در مجلس یازدهم و احتمال تشکیل یک اقلیت قوی، گفت: مسئله حضور اقلیت و اکثریت در مجلس موضوعی طبیعی است یعنی در همه ادوار این اتفاق افتاده، یک گروه سیاسی گاهی اقلیت بودند و گاهی اکثریت، گاهی اقلیتِ ضعیف و گاهی اقلیت موثر. خوشبختانه این شرایط ادامه دارد و اکنون هم وجود دارد.

اقلیت ۱۶ نفره اصلاح طلبان در مجلس یازدهم چطور موثر باشد؟

وی افزود: منتها تعداد اقلیت اصلاح‌طلب در مجلس یازدهم در حد ۱۶ نفر است و اقلیت ۱۶ نفری موثر نخواهد بود مگراینکه با مستقلین یک فراکسیون تشکیل دهند. مستقلین مجلس یازدهم هم حدود ۵۰ نفر هستند و می توانند جمعی ۶۰ نفره تشکیل دهند هرچند چون تاکنون به طریق حزبی وارد مجلس نشدیم این مجموعه هم کارکرد ثابتی نخواهد داشت.

برخی اسما فراکسیون امیدی و رسما در اختیار اصولگرایان بودند

این فعال سیاسی اصلاح طلب تصریح کرد: در مجلس دهم هم ۱۱۰ نفر فراکسیون امید را تشکیل دادند اما موقع رای دادن ها تعدادشان کاهش پیدا می کرد و برخی فقط اسما فراکسیون امیدی بودند اما رسما در اختیار اصولگرایان بودند دلیل به وجود آمدن این شرایط هم این است که ما در کشور حزب موثر نداریم، حزبی که بتواند نقش ایفا کند و اعضای حزب بر منویات حزبی خود پافشاری کنند.

خباز در ادامه تاکید کرد: به این ترتیب چون افراد اینگونه وارد مجلس نمی شوند طبیعتا در بحث های حزبی هم بر آن آرمان های حزبی خود پایبند و استوار نیستند؛ حالا هم احتمال اثرگذاری این مجموعه ۶۰ نفره در مجلس یازدهم بسیار کم است و فقط ممکن است در برخی موارد بالانس کننده باشند.

مجلس یازدهم مشابه مجلس هفتم است

وی افزود:  مسئله این است که هرگاه در مجلسی اصولگرایان اکثریت کرسی ها را در اختیار داشتند اتفاقات ناگواری رخ داده، مثلا در مجلس چهارم نظارت استصوابی به تصویب رسید اگرچه شورای نگهبان از قبل چنین تفسیری داشت اما آن مجلس نظارت استصوابی را به تصویب رساند و حالا حربه ای شده که در اختیار آن مجموعه است. یا مجلس هفتم هم همینگونه بود.

این نماینده ادوار مجلس خاطر نشان کرد: از این جهت من مجلس یازدهم را مشابه مجلس هفتم می دانم. در آن مجلس هم به محض اینکه آمدند و مستقر شدند و شرایط قانون گذاری برایشان فراهم شد، در اولین کار ماده ۴ قانون برنامه ۵ ساله چهارم را که در مجلس ششم برای هدفمند کردن یارانه ها و افزایش قیمت حامل های انرژی، حذف کردند که براساس آن قرار بود سالانه ۱۰ درصد افزایش قیمت حامل های انرژی را داشته باشیم، و این همه گرفتاری بر سر قیمت بنزین به دلیل همان تصمیمی بود که اصولگرایان در مجلس هفتم گرفتند.

تندروهای مجلس یازدهم حاضرند قیصریه‌ای را به دستمالی بفروشند

استاندار سابق سمنان ادامه داد: برخی افراد بسیار تندرو در مجلس یازدهم هم حضور دارند که حتی حاضرند قیصریه ای را به دستمالی بفروشند بنابراین من نگران تصمیمات تند آنها هستم چون اگر این تصمیمات تند گرفته شود دودش به چشم ملت خواهد رفت.

مستقلین و اصلاح طلبان فراکسیون واحد تشکیل دهند

عضو شاخص حزب اعتماد ملی درخصوص کارکرد همراهی اصلاح طلبان و مستقلین در مجلس یازدهم، گفت: اگر این تعداد اقلیت ضعیفِ اصلاح طلب با مستقلین یک فراکسیون تشکیل دهند و هدفشان این باشد که جلوی تصمیمات و قوانین تند گرفته شود، موثر خواهند بود و اگر خدایی نکرده قرار شد اتفاقی همچون مثال های بالا بیفتد آبستراکسیون کنند و از مجلس خارج شوند تا آنها زمینه تصویب قوانینِ تند و علیه جامعه را فراهم نکنند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در پاسخ به این پرسش که آیا در این راستا می توان از اختلافات درونی اصولگرایان استفاده کرد یا خیر؟، اظهار کرد: بله می توان اما بیشتر از آن نمی توان انتظار داشت چون مجلس آتی شرایط خاص خود را دارد.

برخی تندروهای قبل از انتخابات شمشیر را برای دولت از رو بستند

نماینده ادوار مجلس تصریح کرد: عده ای از آقایان از قبل از انتخابات شمشیر را هم از رو بستند و گفتند می خواهیم رئیس جمهور را استیضاح کنیم. بنابراین این تندروها در مجلس یازدهم حضور دارند و عرصه برای جولان باز است و قطعا مجلس و دولت را به حال خود نمی گذارند. در حالی که می دانند رهبر انقلاب وقتی پای منافع ملی کشور پیش باشد اجازه نمی دهند آنها به اهدافشان برسند اما می خواهند رهبری این هزینه را بدهند. آنها حاضرند تا این حد پیش بروند.

اگر مستقلین و اصلاح طلبان ریاست چند کمیسیون را در اختیار گیرند…

خباز با بیان اینکه «مجلس یازدهم، مجلس سختی خواهد بود»، افزود: اگر این مجموعه اصلاح طلب و مستقل تلاش کنند دو یا سه کمیسیون را در اختیار بگیرند می توانند موثرتر باشند. در مجلس ششم اکثریت در اختیار اصلاح طلبان بود اما اقلیت اصولگرا، کمیسیون اقتصادی را در دست گرفتند. الان هم اگر این جمع تصمیم بگیرند و قبل از ورود به مجلس یکدیگر را شناسایی کنند و وقتی می خواهد فرم ها را تنظیم کنند با هماهنگی با یکدیگر چند کمیسیون را در دست بگیرند خوب است؛ اینگونه حداقل دولت و مملکت در آن حوزه ها ضربه نمی خورند. رئیس و هییت رئیسه کمیسیون هم از خودشان انتخاب می شود. سایر کمیسیون ها البته در اختیار اصولگرایان خواهد بود.

اگر تصمیمات مجلس نامناسب باشد اصلاح طلبان و مستقلین آبستراکسیون کنند

وی یادآور شد: اگر تصمیماتی در صحن مجلس گرفته می شود که نامناسب است، آبستراکسیون کنند. من به خاطر دارم در مجلس پنجم، در یکی از جلسات که نائب رییس اول آقای روحانی بودند قرار بود تصمیم نامناسبی علیه ملت گرفته شود، اصلاح طلبان همراه با آقایان مجید انصاری، عبدالله نوری و سایرین تصمیم گرفتند جلسه را ترک کنند تا موضوع رای نیاورد و این اتفاق افتاد و آقای روحانی هم زنگ را  به صدا درآوردند و مجلس وارد تنفس شد، نهایتا موضوع مربوطه از دستور کار خارج شد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا