انتخابات پارلمانی اسرائیل؛ همان آش و همان کاسه!

احمد زیدآبادی، روزنامه‌نگار و تحلیلگر مسائل خاورمیانه در یادداشتی تلگرامی با عنوان «انتخابات پارلمانی اسرائیل؛ همان آش و همان کاسه!» نوشت:

بنیامین نتانیاهو رهبر حزب لیکود اسرائیل خود را پیروز انتخابات پارلمانی اسرائیل اعلام کرد اما شرایط برای او نسبت به دو انتخابات گذشته هیچ تغییری نکرده است!

لیکود و مجموعۀ احزاب متحد آن در انتخابات روز دوشنبه ۵۹ کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمان را به خود اختصاص دادند و این بدان معناست که اکثریت لازم را برای تشکیل دولت در دست ندارند و مجبورند با دیگر اجزاب ائتلاف کنند.

احزاب دیگر اما شرط پیوستن به ائتلاف تحت رهبری لیکود را کناره گیری نتانیاهو از رهبری این حزب و انصرافش از تلاش برای به دستگیری پست نخست‌وزیری اعلام کرده‌اند.

این وضع در دو انتخابات قبلی نیز عیناً تکرار شد به طوری که نه نتانیاهو از سودای ادامۀ نخست‌وزیری‌اش منصرف شد و نه احزاب دیگر رغبتی برای پذیرش او در مقام رئیس دولت ازخود نشان دادند.

با این حساب، بن‌بست سیاسی برای تشکیل دولت در اسرائیل ادامه خواهد داشت.

راه آسانِ شکستن این بن‌بست اعلام انصراف نتانیاهو از ادامۀ نخست وزیری است تا با فراغ بال، وقت خود را برای بازجویی پس دادن در پرونده‌های مربوط به فسادش صرف کند، بازجویی‌هایی که به طور رسمی از هفتۀ آینده آغاز خواهد شد.

نتانیاهو اما چنان به قدرت چسبیده که به این راه حل تن نمی‌دهد! به هر حال اگر او از ریاست لیکود کناره‌گیری نکند و در عین حال، احزاب مخالفش نیز بر وعدۀ خود مبنی عدم همکاری با او پایدار بمانند، اسرائیلی‌ها برای چهارمین بار در یک سال اخیر، باید آمادۀ حضور در پای صندوق های رأی شوند!

در واقع نتانیاهو “دمکراسی اسرائیلی” را که مورد مباهات سران این کشور و حامیان بین‌المللی آن است عملاً به ابتذال کشانده است. هوادارانش او را “شاه اسرائیل” می‌دانند اما از نگاه رهبران احزاب چپ و میانۀ اسرائیل او فقط یک رهبر مافیایی بدون هرگونه پرانسیپ سیاسی است!

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن