حضور پر شمار روحانیون نزدیک به مصباح یزدی در مجلس یازدهم

خبرآنلاین در گزارشی با عنوان «حضور پر شمار روحانیون نزدیک به مصباح یزدی در مجلس یازدهم» نوشت: از اولین دوره مجلس تا یازدهمین دوره آن همواره  روحانیون قشری بودند که در عرصه سیاست به ویژه در خانه ملت حضوری نقش آفرین داشته‌اند اما گاهی پر تعداد و گاهی کم تعدادتر.

مجلس اول رکورددار بیشترین نماینده روحانی

مجلس اول با ۱۵۳ نماینده روحانی رکورددار بیشترین حضور روحانیون است اما بعد از آن سیر نزولی تعداد رای آوری روحانیون شروع می‌شود تا آنجا که در مجلس ششم این تعداد به ۳۵ روحانی می‌رسد.

مجلس دهم هم رکورد شکست

در مجلس هفتم و هشتم  تعداد روحانیون در خانه ملت دوباره  افزایش پیدا می‌کند اما پس از آن در مجلس نهم حضور آنها کمرنگ تر می‌شود و به یکباره مجلس دهم رکورد کمترین نمایندگان روحانی را با ۱۷ نماینده می‌شکند؛ اما در مجلس یازدهم دوباره شاهد رشد ۴۰ درصدی حضور روحانیون هستیم به طوری که تعداد آنها در مجلس یازدهم به ۳۲ نماینده افزایش پیدا می‌کند.

در جدول زیر به تعداد نمایندگان روحانی در ادوار یازده گانه مجلس اشاره شده است؛

حضور پر شمار روحانیون نزدیک به مصباح یزدی در مجلس یازدهم

از قدیمی ترین نماینده مجلس تا حضور پرتعداد پایداری ها

از میان ۳۲ نماینده روحانی مجلس یازدهم، ۱۳ نفر آنها برای اولین بار است که راهی مجلس می‌شوند. اما قدیمی ترین نماینده مجلس یعنی سیدرضا تقوی که از دوره دوم نماینده بودن را تجربه کرده هم در جمع روحانیت قرار دارد. سیدمحمد موحد نماینده کهگیلویه و بهمئی هم با ۵ دوره سابقه نمایندگی از باسابقه ترین های مجلس است.

استان تهران و اصفهان هرکدام با داشتن ۴ نماینده روحانی رکوددار حضور روحانیت از حوزه های انتخابیه خود هستند.خراسان رضوی هم با ۳ نماینده روحانی در رتبه بعدی قرار دارد.

از چهره های شاخص این دوره مجلس سیدرضا تقوی عضو شاخص جامعه روحانیت، مرتضی آقاتهرانی دبیرکل جبهه پایداری، سیدمحمود نبویان و نصرالله پژمانفر از دیگر چهره های منتسب به جبهه پایداری هستند. رئیس دفتر آیت الله مصباح یعنی حسین جلالی هم در پارلمان یازدهم حضور دارد. به جمع روحانیون نزدیک به آیت الله مصباح می توان مجتبی ذوالنوری، سیدناصر موسوی لارگانی، موسی غضنفرآبادی، احد آزادی خواه و حسین زاده بحرینی را نیز اضافه کرد.

میرتاج الدینی معاون پارلمانی احمدی نژاد که سابقه عضویت در هیات رئیسه مجالس قبلی را داشته نیز به پارلمان بازگشته است.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

یک پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا