«اردوغان و نتانیاهو فرقی با هم ندارند»

بشار جعفری، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل رجب طیب اردوغان و‌بنیامین نتانیاهو، رئیس جمهوری ترکیه و نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی را “اشغالگر” و “متجاوز” خواند و گفت که دمشق نمی‌گذارد آنکارا سناریوی لواء اسکندرون را در ادلب تکرار کند.

به گزارش ایسنا، بشار الجعفری، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل در مصاحبه با سایت النشره لبنان اظهار کرد: من با این نظر که می‌گوید دمشق به تجاوزات اسرائیل واکنش نشان نمی‌دهد، مخالف هستم. طرف اسرائیلی به شکل مستقیم از گروه‌های تروریستی مسلح در منطقه “الفصل” حمایت کرد و به همین منظور حملات هوایی را انجام می‌داد اما امروز ما این گروه‌ها را نابود کرده و بار دیگر کنترل منطقه مذکور در بلندی‌های اشغالی جولان و مناطق دیگر را به دست گرفتیم.

وی افزود: این در نوبه خود یک شکست برای اسرائیلی‌ها و هم‌پیمانانشان بود. اسرائیلی‌ها امروز تنها با این تفکر که دولت سوریه در کنار برادران و نیروهای دوست سوریه با تروریست‌ها می‌جنگد، پریشان و سرگردان هستند و کاملاً‌ اطمینان دارند که هزینه سنگینی را به دلیل سلاح تروریسمی که همراه با هم‌پیمانان آمریکایی‌شان علیه سوریه به کار گرفته‌اند، متحمل خواهند شد.

الجعفری تأکید کرد: سوریه در نبرد با تروریسم دستاورد بزرگی کسب کرده است و علی‌رغم بهای سنگینی که از لحاظ انسانی، اقتصادی و اجتماعی در جنگ با تروریسم پرداخت کردیم اما دستاوردهای سیاسی و نظامی مهمی را به دست آوردیم؛ دستاوردهایی که در راستای منافع محور مقاومت است. نبرد ما بخشی از جنگی طولانی است و ما تا زمانی که حقوق از دست رفته‌مان در بلندی‌های اشغالی جولان را بازپس نگیریم هرگز از آن عقب نشینی نخواهیم کرد.

این مقام سوری ادامه داد: تمامی نبردهای ارتش سوریه و هم‌پیمانان آن علیه تروریسم تعیین کننده بوده است اما امروز نبرد ادلب بخش اصلی پیروزی بر تروریسم است و همه و به ویژه سازمان ملل در گزارش‌های رسمی‌شان به این موضوع اقرار می‌کنند. پیروزی ما در این نبرد قطعی است و در آینده محقق خواهد شد و پس از آن اقدام به از بین بردن عناصر تروریستی در منطقه شرق فرات و برچیدن هرگونه سلاح غیرقانونی و خارج از چارچوب دولت سوریه و دستگاه‌های آن می‌کنیم. نبرد ادلب در مراحل پایانی خود قرار دارد و این نبرد تا تحقق تمامی اهداف راهبردی متوقف نخواهد شد.

وی همچنین تصریح کرد: نظام ترکیه از طریق تبدیل مراکز دیده‌بانی خود در ادلب به پناهگاه امن برای گروه‌های تروریستی و نقطه آغاز حمایت از آنها پیش‌نویس توافقنامه سوچی را نقض کرد. آنکارا نه تنها به خارج کردن گروه‌های تروریستی به ۲۰ کیلومتری غرب جاده “ابو الظهور” میان حلب و ادلب عمل نکرده، بلکه به تعداد آنها و به ویژه عناصر خارجی در ادلب افزوده است. تجربه ما با نظام ترکیه نشان می‌دهد که آنها به تعهدات‌شان پایبند نیستند و ما هیچگاه انتظار اینکه اردوغان این تعهدات را اجرایی کند، نداشته‌ایم، چراکه عمل به این تعهدات به معنای پایان رفتارهای بی‌پروایانه او در سوریه و مداخلات سیاسی و نظامی‌اش در کشورهای دیگر است. به طور خلاصه تأکید می‌کنم رهبری، ملت و ارتش سوریه اجازه نخواهند داد که اردوغان سناریوی منطقه اسکندرون را در ادلب تکرار کند.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل در پایان خاطرنشان کرد: هیچ تفاوتی میان اردوغان و نتانیاهو وجود ندارد و هردوی آنها اشغالگر و متجاوز هستند. اردوغان اگر می‌خواهد به ندای عقل گوش دهد، به حمایت از تروریسم پایان دهد و مانع از ریخته شدن خون عناصر ارتش متجاوز و اشغالگرش شود، چراکه این مسأله صلح و ثبات را برای تمامی جوامع منطقه از جمله ملت همسایه ترکیه به همراه خواهد داشت. اما اگر او به این شیوه تجاوزکارانه‌اش ادامه دهد، هیچ چیز مانع از تداوم نبرد ما علیه تروریسم و تمامی کسانی که از آن حمایت و پشتیبانی می‌کنند، نخواهد شد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا