در نشست خبری نمایندگان سازمان بهداشت جهانی چه گذشت؟

نمایندگان اعزامی سازمان بهداشت جهانی با تقدیر از اقدامات شایسته ایران برای مهار کرونا ویروس در کشور گفت: موضوع کمبود تجهیزاتی مانند ماسک و مواد ضد عفونی کننده مشکلی جهانی است که تنها متوجه ایران نیست و این سازمان قصد برطرف کردن آن را دارد.

به گزارش ایسنا، در نشست خبری هیات اعزامی سازمان بهداشت جهانی که با حضور دبیر ستاد ملی مبارزه با کرونا، نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران و … برگزار شد، دکتر جمشیدی با اشاره به اینکه امروز تمام دنیا با این بیماری جدید مواجه است، گفت: برای آنکه بتوانیم مقاوم باشیم نیازمند همکاری‌های بین کشوری هستیم. در این راستا تبادل اطلاعات و تجربیات از نکات حائز اهمیت است.

وی افزود: از ۱۲ اسفند ماه تیمی پنج نفره از مسئولان سازمان بهداشت جهانی به ایران آمدند تا اقدامات ما را مورد ارزیابی قرار دهند و در همین زمینه جلسات متعددی با مدیران وزارت بهداشت داشته‌اند همچنین از بیمارستان‌هایی که مقر مبارزه با کرونا است بازدید به عمل آوردند و در جلسات مختلفی شرکت و تبادل نظر کردند.

جمشیدی با تاکید بر اینکه ایران یکی از قدرتمندترین نظام‌های مراقبت سلامت را دارد، گفت: به عنوان نمونه اکنون بیش از ۹۵ درصد تزریق واکسن‌ها در کشور پوشش داده می‌شود و با پتانسیل‌هایی که در کشور می‌بینیم به‌زودی خواهیم توانست شیب صعودی ابتلا به بیماری را به روندی نزولی تبدیل کنیم. امروزه عمده بیمارستان‌های کشور در حالت آماده باش هستند؛ به شکلی که ۳۰ هزار بهورز و ۲۰ هزار مراقب سلامت در حالت آماده‌باش خدمت‌رسانی می‌کنند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه نقطه شروع فعالیت‌های ما از خانه‌های مردم است، گفت: روزهای اول این ویروس بود که ما را مدیریت می‌کرد اما امروز روند را تغییر داده‌ایم و این ما هستیم که ویروس را مدیریت می‌کنیم. ما معتقد هستیم شرط موفقیت‌مان در مهار ویروس دو اصل کلیدی است؛ اول حضور فعالانه بخش‌هایی خارج از وزارت بهداشت مانند شهرداری‌ها، رسانه‌ها و … که فعالیت خوبی دارند اما همچنان جای کار زیادی وجود دارد و دومین اصل مشارکت مردم است.

جمشیدی تاکیدکرد: هنوز بسیاری از مردم اوضاع را جدی نگرفته‌اند و اقدام به رفتن به سفر، خیابان‌ها، فروشگاه‌ها و … می‌کنند. این روند نیازمند اصلاح است.

وی افزود: ما باید به ویروس حمله کنیم تا آن را شکست بدهیم. طرح بیماریابی خانه به خانه از طریق بستر پرونده الکترونیک سلامت در حال حاضر به شکل پایلوت در سه استان آغاز شده است و به‌تدریج به سراسر کشور خواهد رسید. ما از تمام خانواده‌ها انتظار داریم تا در این حوزه مشارکت فعال و گسترده داشته باشند.

در ادامه این برنامه ریچارد برنان – یکی از نمایندگان هیات اعزامی سازمان جهانی بهداشت – با تاکید بر اینکه ویروس کرونا بسیار جدید است و طی ۶۷ روز گذشته در جهان شناسایی شده است، گفت: در ایران نیز این ویروس ۱۷ روز پیش شناسایی شد. ما می‌دانیم این ویروس سرعت شیوع بسیار بالایی دارد به‌شکلی که ۸۰ کشور در سطح دنیا درگیر آن هستند. این چالش مربوط به تمام کشورها است.

وی افزود: نکته قابل توجه آن است که در حال حاضر همانگونه که اطلاعات ارزشمندی از این ویروس به دست آورده‌ایم به همان شکل نیز اطلاعات زیادی از آن نداریم اما بر این باور هستیم که اگر اقدامات ضروری صورت بگیرد خواهیم توانست با شیوع آن مقابله کنیم. شکست دادن کرونا ویروس امری است که وابسته به تمام افراد است و یکی از دشمنان این مقابله با ویروس اخبار غلط و شایعات است که کار را برای کادر درمانی سخت خواهد کرد.

برنان ادامه داد: به همین منظور با مقامات ایران جلساتی داشتیم و اقدام به تبادل اطلاعات زیادی با آنان کردیم و حتی درس‌های زیادی از کادر پزشکی ایران آموختیم همچنین از سختکوشی دولت برای شکست ویروس نیز شگفت زده شدیم.

وی در ادامه ضمن تبریک به پزشکان، پرستاران، کارمندان آزمایشگاه‌ها و … گفت: ما به شما افتخار می‌کنیم و سازمان جهانی بهداشت قول می‌دهد هر اقداماتی که لازم باشد برای ایران انجام دهد.

برنان در ادامه در پاسخ به سوال ایسنا درباره ارزیابی تیم سازمان بهداشت جهانی از تجهیزات در اختیار گرفته برای کادر درمانی که در خط مقدم مقابله با بیماری هستند تصریح کرد: در این مدت از یک بیمارستان و یک کلینیک بازدید کرده‌ایم که لوازم مراقبت‌هایی که در این دو مرکز مشاهده کردیم ما را شگفت زده کرد. به‌طور کلی در خصوص ویروس‌ها این نگرانی وجود دارد که در محیط درمانی شیوع پیدا کند اما خوشبختانه کادر درمانی از اولویت‌های وزارت بهداشت است البته موضوع کمبود وسایل مراقبتی بهداشتی مشکلی جهانی است و تنها متوجه ایران نیست و ما مصمم هستیم تا برای تامین این وسایل با وزارت بهداشت همکاری کنیم. استفاده از وسایل حفاظتی اهمیت بسیار زیادی دارد و ما به دنبال رفع این مشکل هستیم.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه اطلاعات مثبتی از سوی ایران دریافت می‌کنند، گفت: پزشکان نیز از طریق ایمیل با ما در ارتباط هستند و می‌دانیم که شرایط سخت خواهد بود. ما کنار وزارت بهداشت خواهیم بود و با توجه به محدودیت‌های جهانی که دشواری‌هایی برای تهیه اقلام بهداشتی رقم می‌زند تمام تلاش خود را برای تامین اقلام مورد نیاز خواهیم کرد.

برنان ادامه داد: موضوعی که اهمیت بسیار زیادی دارد تبادل مرتب اطلاعات در مورد این بیماری است چراکه به شناخت بیشتر آن کمک کرده و سعی می‌کند جلوی اطلاع رسانی غلط بایستیم.

وی با تاکید بر اینکه برای شکست دادن کرونا نیاز است که تمام دولت فعالیت کنند و نه فقط وزارت بهداشت، گفت: البته در این مدت کوتاه وزارت بهداشت ایران اقدامات بسیار خوبی انجام داده است. پیشرفت‌هایی در درمان، آزمایشگاه‌های تشخیصی، اطلاع رسانی و … داشته است.

برنان با اشاره به اینکه هر کشور بنا به مقتضیات خود فعالیت می‌کند، گفت: ایران هم به همین شکل عمل می‌کند و بقیه کشورها نیز با توجه به نوع سیستم درمانی خود فعالیت می‌کنند. ما معتقدیم سایر کشورها می‌توانند از تجربیات ایران استفاده کنند و سازمان جهانی بهداشت حاضر است یک کارشناس ایرانی به هیات‌هایی که به کشورها می‌فرستد، اضافه کند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص نظر سازمان جهانی بهداشت در خصوص مشکلاتی که تحریم‌ها می‌تواند برای تامین تجهیزات پزشکی و بهداشتی برای ایران به وجود آورد، تاکید کرد: ما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا کیت‌های تشخیصی، ماسک و ابزار آزمایشگاهی را برای مردم تامین کنیم. از سوی دیگر چند ماهی است که با وزارت بهداشت همکاری می‌کنیم تا برای تهیه اقلام مورد نیاز بهداشتی از مردم ایران صیانت کنیم. این امر بسیار ضروری است.

برنان همچنین به رعایت نکات بهداشت فردی تاکید کرد و گفت: شست وشوی مکرر دست‌ها و استفاده از محلول‌های مبتنی بر الکل برای سطوح و گندزدایی آن‌ها تاثیر مثبتی خواهد داشت. همچنین مردم باید بدانند که لازم است از حضور در اجتماعات بزرگ خودداری کنند و به سفر نروند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه قرنطینه شهرها هم می‌تواند یکی از راه‌های موثر برای کنترل بیماری باشد، گفت: اقدامات مختلفی برای کنترل بیماری وجود دارد که قرنطینه یکی از آنهاست البته باید پیش از اجرا مورد ارزیابی قرار گیرد تا مخاطرات آن سنجیده شود بنابراین برای هر اقدامی هم یک راه صحیح وجود دارد هم یک راه غیر صحیح، شاید قرنطینه کامل بتواند عوارض اجتماعی به همراه داشته باشد.

برنان با اشاره به اینکه در هیچ نقطه‌ای از دنیا روند بیماری را نمی‌توان به‌طور دقیق پیش‌بینی کرد چراکه بیماری ناشناخته است، اظهار کرد: موضوعی که تاکنون متوجه آن شده‌ایم این است که با تغییر سبک زندگی و کنار گذاشتن برخی عادات می‌توانیم بر بیماری غلبه کنیم. اکنون می‌دانیم با چه نوع ویروسی سر و کار داریم و خانواده آن را شناخته‌ایم که این سبب می‌شود اقداماتی برای جلوگیری از شیوع آن انجام دهیم.

در ادامه این نشست دکتر کریستوف هملمن – نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران – گفت: تحقیقات زیادی روی کروناویروس جدید در حال انجام است. در همین فرصت کوتاه توانسته‌ایم تست‌های جدید آزمایشگاهی ایجاد کنیم و اکنون نیز تحقیقاتی را روی داروهایی که اثرگذاری مطلوبی بر روی بیماری دارد، آغاز کرده‌ایم. به عنوان مثال در خصوص بیماری ابولا شش ماه پس از شیوع آن بود که واکسنش را تهیه کردیم. اکنون نیز در خصوص کرونا ویروس نیز تحقیقات‌مان را سرعت بخشیدیم و موضوع واقع بینانه آن است که اگر از اکنون کار خود را شروع کنیم بین ۹ تا ۱۲ ماه طول می‌کشد تا بتوانیم واکسن را بسازیم.

وی افزود: با افزایش تعاملات حیوانات با انسان‌ها روند بیماری‌ها نیز رو به افزایش است. هیچ کدام از ما سالیان گذشته باور نمی‌کردیم که ویروسی در سال ۲۰۱۹ بتواند این چنین گستردگی پیدا کند بنابراین باید از حالا خودمان را برای مقابله با سایر بیماری‌ها نیز آماده کنیم.

نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران در پایان گفت: جمله آرامش‌بخش من به مردم ایران این است که بدانند ما ابزار شکست دادن ویروس را در اختیار داریم. هر شخصی موظف است نقشی را برای از بین بردن این ویروس ایفا کند. از سوی دیگر رهبری کشور نیز به دنبال ایجاد اتحاد در میان مردم برای رفع این مشکل است.

وی در پایان اظهارکرد: در مورد اقدامات ما برای کاهش تنش روانی نیاز است که مردم بدانند ابزار در اختیار ماست و اطلاع‌رسانی به‌صورت مستمر صورت خواهد گرفت. این ویروس مشکل مشترک تمام مردم دنیاست و ما می‌توانیم با تبادل اطلاعات آن را شکست دهیم.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن