افزایش آگاهی ملکی مردم، نکته کلیدی ساماندهی بازار اجاره مسکن

رپورتاژآگهی کیلید

روز های پایانی سال را به صورتی پشت سر میگذاریم که قیمت‌ها روزبه‌روز افزایش می‌یابد و بازارهای کلان اقتصادی همچون، بورس، طلا، ارز و مسکن به عمق دره رکود نزدیک‌تر می‌شوند. در این میان بازارهایی همچون مسکن به دلیل اینکه یکی از نیازهای اولیه انسان است، تأثیر بسزایی در روحیه مردم و جامعه دارد و حال بد آن تأثیر منفی بسیاری در بین مردم گذاشته است. تأثیر این بازار در جامعه مشخص است اما نگرانی اینجاست که بازاری همچون مسکن که ارتباط مستقیم با معیشت مردم دارد، اصلاً حال خوبی ندارد. به‌طوری‌که اجاره آپارتمان در زعفرانیه یا حتی  اجاره آپارتمان در سیدخندان برای جوانان به طور طنزآمیزی غیرممکن شده است.

سیاست‌گذاران و تصمیم‌گیران این بخش سعی دارند، این مهم را با افزایش تولید مسکن ساماندهی کنند و به همین دلیل طرح اقدام ملی مسکن آغاز شد. حال این سؤال پیش می‌آید که این طرح و این مقدار مسکن می‌تواند تعادل بین عرضه و تقاضا را ایجاد کند و به تبع آن کاهشی نرخ در اجاره مسکن روی دهد.

یکی از بهترین این راهکارها آگاهی مردم از قیمت‌های واقعی است تا سوداگران نتوانند با قیمت‌گذاری بیش از ارزش واقعی نرخ اجاره را خودسرانه افزایش دهند. مسیری که استارت‌آپی با عنوان کیلید آن را کوتاه کرده و توانسته با راه‌اندازی ابزاری با عنوان تخمین قیمت کیلید این مهم را با کمترین سرعت در اختیار مخاطبان قرار دهد. کیلید برای این امر هیچ هزینه‌ای دریافت نمی‌کند و با شعار افزایش آگاهی ملکی اقدام به راه‌اندازی این ابزار کاربردی کرده است.

گفتنی است این تخمین قیمت از ضریب خطای بسیار پایینی برخوردار است که در بین سامانه‌های مشابه در کشورهای توسعه‌یافته زبانزد شده و به‌عنوان الگو استفاده می‌شود. این تخمین قیمت، همان مؤلفه‌هایی که نیروی انسانی برای برآورد قیمت یک ملک در نظر می‌گیرد را محاسبه کرده و بسته به نیاز کاربر ارائه می‌دهد.

اما این تنها ابزار کیلید برای افزایش آگاهی ملکی نیست و کیلید در بخشی با عنوان اطلاعات بازار مسکن تمام رویدادهای ملکی اعم از تعداد و ارزش معاملات را در بازه زمانی دلخواه کاربر به‌صورت نمودار ارائه می‌دهد، تا کاربر بتواند به ساده‌ترین روش ممکن آینده ملکی یک محله را تحلیل کند و برای سرمایه‌گذاری ملکی خود تصمیم‌گیری کند.

به نظر نماید ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی بتواند پاسخگوی نیاز این تقاضا باشد و یک راهکار کلی باید برای این حوزه بسیار مهم در نظر گرفت. یکی از راهکارها می‌تواند الگو برداری از کشورهای توسعه‌یافته که همچو ایران بازار مسکنشان در بحران بوده است باشد. یکی از این نسخه‌ها هدایت بازار اجاره به‌سوی اجاره‌داری حرفه‌ای است. بدین صورت که شرکت‌ها و مؤسساتی ایجاد شوند تا اجاره را به‌صورت تخصصی مدیریت کنند.

این امر هم تا حدودی جلوی سوداگری را می‌گیرد و هم سازمان‌های مربوطه می‌توانند گزارش قراردادها را از شرکت‌های اجاره‌داری دریافت کنند، تا نظارت گسترده‌ای در این خصوص داشته باشند. از سوی دیگر این شرکت‌ها می‌توانند به متقاضیان برای جستجوی خانه مورد نظر خود کمک کنند.

شایان‌ذکر است کیلید در این خصوص نیز ابزارهای نوینی ایجاد کرده تا کاربران بتوانند در کمترین زمان، بهترین انتخاب را داشته باشند. ابزارهای جستجوی کیلید هر روز در حال فروزانی است و عمل پیدا کردن خانه را راحت‌تر می‌کند. کیلید در این بخش ابتدا اعمال فیلتر جستجو را ایجاد کرده و کاربر می‌تواند با انتخاب محله، متراژ، بازه قیمتی و سایر مؤلفه‌های تأثیرگذار در انتخاب یک فرد را مشخص کرده و بهترین پیشنهادها را ارائه دهد. کیلید در بخشی مجزا، جستجو از روی نقشه را با مشخص کردن ناحیه دلخواه کاربر را نیز به کار گرفته و گستره جستجو را در حد قابل‌توجهی کوچک‌تر کرده است. گفتنی است کیلید برای اولین‌بار نقشه حرارتی را ایجاد کرده تا کاربران بتوانند دید بازتری نسبت به وضعیت ملکی مناطق مختلف داشته باشند.

گفتنی است این سامانه دانش‌بنیان سیستم (AR) را نیز برای اولین‌بار در کشور راه‌اندازی کرده و جستجو از روی دوربین گوشی همراه را ایجاد کرده تا این فرآیند که بعضاً برای همه جذاب نبود به طور باورنکردنی جذاب شود. بدین صورت متقاضی می‌تواند با قدم‌زدن در محله دلخواه خود و روشن کردن دوربین گوشی همراه تمام فایل‌هایی که در کیلید راه‌اندازی شده است را مشاهده کند.

اما کیلید در بخشی مجزا تمام محتواهای مرتبط به بخش مسکن را همچون معماری و شهرسازی، اقتصاد مسکن، تکنولوژی در بازار مسکن، دکوراسیون داخلی و مطالب جذاب دیگر را در مجله خبری خود با عنوان کیلید مگ (KiliDmag) منتشر می‌کند.

در نتیجه می‌توان کیلید را منبعی برای دریافت کلیه اطلاعات مسکنی برشمرد و آن را به‌عنوان مرجعی برای رفع تمام نیازهای ملکی دانست. به زبان ساده متقاضی اجاره آپارتمان در قلهک می‌تواند ابتدا از طریق سامانه کیلید اطلاعاتی از روند قیمتی این محله به دست آورد و با ابزارهای مختلف جستجو به دنبال واحد مورد نظر خود بگردد و در صورت پیدا کردن آن با ابزار تخمین قیمت، از ارزش واقعی آن ملک باخبر شده و پس از آن با مالک وارد مذاکره شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا