استاندار اصفهان: درباره‌ی قرنطینه دستوری صادر نشده

عباس رضایی، استاندار اصفهان با بیان اینکه دستور قرنطینه یک استان باید از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا صادر شود، گفت: تعطیلی ادارات به دست استانداری نبوده و وابسته به تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا در کشور است.

به گزارش ایسنا رضایی بعدازظهر امروز (شنبه- بیست و چهارم اسفند) در نشست خبری آنلاین در اینستاگرام، اظهار کرد: استان اصفهان نوروز  ۹۹ مهمان نواز خوبی نخواهد بود چراکه حق پذیرش مهمان به مدارس، ورزشگاه‌ها، بنگاه‌های مسکن و هتل ها داده نشده و در همین خصوص استانداری و دادستانی استان اصفهان پیگیر این موضوع هستند تا با قاطعیت کسانی را که از قانون سرپیچی می کنند مجازات کنند.

اختصاص ۶۸ کلینیک تخصصی برای سطح بندی مردم

وی ادامه داد: اولین اقدام در خصوص کنترل شیوع ویروس کرونا، موظف کردن دانشگاه علوم پزشکی برای راه اندازی خط ۳۱۱۳ بود که با ۳۰ نفر پرسنل روزانه جوابگوی حدود ۳۰ هزار تماس هستند، همچنین اقدام دیگری که در خصوص جلوگیری شلوغی بیمارستان ها انجام شد، اختصاص دادن ۶۸ کلینیک تخصصی برای سطح بندی مردم بود.

به گزارش ایسنا، استاندار اصفهان تصریح کرد: یکی از اقدامات حائز اهمیت در زمینه کنترل ویروس کرونا در استان اصفهان ثبت نام شهروندان در سامانه سیب بود، سامانه یکپارچه وزارت بهداشت که بر طبق آن افراد مبتلا به ویروس کرونا شناسایی می‌شوند.

رضایی تاکید کرد: ستاد مقابله با کرونا با هفت کمیته تا کنون بیش از صد مصوبه را به تصویب رسانده است که شامل مباحث پشتیبانی، ضدعفونی شهر و اطلاع رسانی ها بوده است و باید گفت که از همه مهمتر تشکیل هفت کمیته در این ستاد بود.

اولویت ماسک های کشف شده با بیمارستان ها است

وی در خصوص انتقال ماسک ها و مواد ضد عفونی که کشف می‌شوند، گفت: با هماهنگی که با تعزیرات و مقامات قضایی انجام شده است بنا شد تا اولویت انتقال ماسک‌های کشف شده با بیمارستان ها باشد. همچنین بخشی از ماسک ها و مواد ضدعفونی کننده کشف شده نیز قرار است در بین مردم تقسیم شود و استانداری گلایه و شکایات مردم در خصوص کمبود ماسک را می پذیرد، اما باید به این نکته توجه کرد که زدن ماسک برای افرادی که بیمار و ناقل نیستند ضروری نیست.

استاندار اصفهان با اشاره به کشف ماسک ها و مواد ضد عفونی کننده در استان، اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و کاشان روزانه به ۱۵هزار ماسک دسترسی دارند که با هماهنگی تعزیرات بیمارستان ها اولین اولویت برای دریافت ماسک های مکشوفه هستند.

اصفهان اولین تولید کننده ماسک پارچه ای در کشور

رضایی اصفهان را اولین تولیدکننده ماسک پارچه‌ای در کشور دانست و گفت: این ماسک ها از پارچه‌ مورد تایید علوم پزشکی تهیه شده که قابل شست و شو و به صرفه است، همچنین ماسک های پارچه‌ای می‌توانند کارایی بهتری نسبت به سایر ماسک ها داشته باشند.

وی در خصوص افزایش خط تولید الکل در استان، اظهار کرد: با شیوع کرونا خطوط تولید الکل در استان افزایش یافته و حتی برخی از واحدهای صنعتی با تغییر خط تولید خود به کمک استان آمدند، اما باید گفت توزیع این اقلام تولیدی از وظایف سازمان غذا و دارو است.

تعطیلی ادارات وابسته به تصمیم ستاد کرونا کشور است

استاندار اصفهان تاکید کرد: تعطیلی ادارات به دست استانداری نبوده و وابسته به تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا در کشور است، اما ادارات موظف خواهند بود در روزهای پایانی سال جوابگوی مردم باشند و کارها را به تعویق نیاندازند، محدودیت ساعت ادارات در روزهای گذشته باعث ازدحام شد و ازدحام به معنای شیوع بیشتر است.

رضایی، سلامت مردم را در اولویت دانست و گفت: اگر اداره‌ای تعطیل شود تمام فعالیت ها مختل خواهد شد. اما مدیران می‌توانند برخی از کارمندان را به صورت دورکاری موظف به انجام کارها کنند تا کار مردم مختل نشود.

تشکیل ستاد رسانه در ستاد مقابله با کرونا

استاندار اصفهان با بیان اینکه ستاد رسانه در ستاد مقابله با کرونا تشکیل شده است، گفت: در این شورا صدا و سیما، علوم پزشکی، خانه مطبوعات، بسیج رسانه، فضای مجازی، سازمان تبلیغات برای اطلاع رسانی اخبار ستاد مبارزه با کرونا حضور دارند.

وی تصریح کرد: همواره هشدارهای لازم از طریق رسانه ها و صدا وسیما به مردم استان اصفهان اطلاع رسانی می شود که در برخی از نقاط شهر، هشدارهای رعایت نکات بهداشتی و قرنطینه خانگی با بلندگو محله به محله به گوش مردم می‌رسد.

رضایی افزود: جایگاه و شرایط جغرافیایی استان اصفهان با دیگر استان ها متفاوت است و باید گفت قرنطینه و ممنوعیت ورود به اصفهان مشکلات جبران ناپذیری را برای کشور ایجاد خواهد کرد.

استاندار اصفهان درخصوص بودجه اختصاص یافته برای مبارزه با کرونا، اظهار کرد: دولت ۷۹۰ میلیارد تومان به دانشگاه های علوم پزشکی کشور اختصاص داد اما چند روز پیش بودجه دیگری به مبلغ ۵۰ میلیارد تومان برای دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و ۲۰ میلیارد تومان برای دانشگاه علوم پزشکی کاشان تخصیص داده شد.

ورودی های شهر مسدود نشده است

وی اظهار کرد: ورودی های شهر مسدود نشده است و تنها ۲۰۰ خودروی پلاک قم از  ورودی اصفهان عبور کرده اند که همه این ترددها ثبت می‌شوند اما باید گفت آنان در شهر پذیرش نخواهند شد چراکه پذیرش مسافر در هتل ها ممنوع است و هم اکنون هیچ نوع پذیرشی در هتل های اصفهان نیست و مسافران زمانی که با هیچگونه خدماتی مواجه نشوند شهر را ترک خواهند کرد.

رضایی با بیان اینکه شهرداری اصفهان حق دفن فوتی های دیگر استان ها را ندارد، تاکید کرد: امیدواریم هیچگاه چنین اتفاقی در استان اصفهان انجام نشود و در صورت چنین اتفاقی با خاطیان برخورد خواهد شد و طبق پروتکل ستاد ملی مقابله با کرونا فوت شدگان کرونا مثبت، با پروتکل های مربوطه در آرامستان دفن خواهند شد، همچنین از مردم می خواهیم در نوروز ۹۹ سین سلامت را با مراقبت از خود و قرنطینه خانگی بر سر سفره ها بگذارند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا