تهران برای مرحله جدید مقابله با کرونا آماده می‌شود

رییس ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران از اجرای مرحله جدید مبارزه با این ویروس مرگبار در هفته جاری خبر داد که تعطیلی ادارات و کنترل تمامی خودروها در مبادی ورودی و خروجی پایتخت از جمله آنها است.

فرمانده مدیریت مقابله با کرونا در استان تهران گفت: در حال حاضر در این استان و به ویژه در شهر تهران, آمار مبتلایان به بیماری کرونا رو به افزایش است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، دکتر علیرضا زالی با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: در حال حاضر شاهد افزایش تصاعدی تعداد مبتلایان اعم از موارد مشکوک به ابتلا و قطعی و یا محتملاً مثبت بستری در بیمارستان در شهر تهران هستیم و در استان تهران نسبت به دیگر استان ها از نظر تعداد مبتلایان و شرایط بستری افراد، بالاترین میزان را در کشور داریم.

وی گفت: با تلاش همکاران مختلف گروه های پزشکی و پرستاری، خدماتی و نیروهای بهداشت و درمان, تلاش شد ظرفیت مناسبی را برای مقابله با این ویروس اختصاص دهیم.

فرمانده مدیریت مقابله با کرونا در استان تهران افزود: اگر همکاری جامع و همه جانبه مردم را در این زمینه شاهد نباشیم به طور طبیعی فشار مضاعفی به تیم درمانی ما وارد خواهد شد و به تدریج به علت طولانی بودن مقابله با ویروس کرونا ، ممکن است در آینده با خطر فرسودگی همکاران و فرسایش آن ها رو به رو شویم.

زالی از مردم خواست با رعایت نکات بهداشتی و اتخاذ راهبرد ماندن در منزل, تیم پزشکی را بیشتر از گذشته خسته نکنند.

وی گفت: همه همکاران در بیمارستان ها و مراکز درمانی تقاضا دارند مردم با رعایت جدی این موضوع, بار کمتری را به بیمارستان ها و مراکز درمانی تحمیل کنند.

فرمانده مدیریت مقابله با کرونا در استان تهران افزود: بسیاری از برنامه های صدا و سیما هم در روزهای گذشته توانسته است بخشی از نگرانی و دل مشغولی های تیم پزشکی را به شهروندان تهرانی منتقل کنند.

زالی افزود: برخی از مسئولان و شهروندان، موضوع ویروس کرونا را به اندازه کافی جدی نگرفتند و زمان قابل توجهی را برای تعارفات معمول و مدیریت مداخله ای صرف کردیم و وحدت رویه ای به صورت راهبردی وجود نداشت تا از تجربه کشورهایی که در خط اول, توفیقات فراوانی داشتند، استفاده کنیم و شاید با تاخیر قابل توجهی، برخی از اقدامات مداخله ای ما انجام شد.

او اضافه کرد: حضور پرتراکم آحاد شهروندی در سطح شهر و تغییر ریتم شهر, حاکی از آن است که این موفقیت را نداشتیم که حساسیت لازم را به مردم، منتقل کنیم.

زالی با تاکید بر اینکه با تسامح اجتماعی روبه رو هستیم, گفت: بر اساس نظرسنجی که انجام دادیم, ۶۲ درصد مردم تصور می کنند که به این بیماری مبتلا نمی شوند و این تصور نگران کننده ای است و ۴۰ درصد مردم معتقد بودند که ماندن در منزل , کار بیهوده ای است.

وی، سطح مداخلات فعلی در کشور برای کنترل این بیماری را در حد متوسط ارزیابی و اضافه کرد: اگر می خواهیم هر چه زودتر بر این بیماری فائق شویم باید شدت این مداخله در عرصه مدیریت شهری در همه استان های گرفتار، تغییر کند.

زالی با تاکید بر اینکه مردم باید موضوع را جدی بگیرند، افزود: هنوز مردم تصور می کنند بیماری کووید ۱۹ یک سرمایه خوردگی ساده است در حالی که این گونه نیست بنابراین بدون ایجاد اضطراب غیر معمول و تشویش در مردم, باید آنها کاملا این موضوع را جدی بگیرند.

او اضافه کرد: افراد در سطح شهر به طور متراکم، تردد می کنند و این ریتم باید عوض شود.

فرمانده مدیریت مقابله با کرونا در استان تهران گفت: کووید ۱۹ ویروس بسیار چموش است و در عین حال موزیانه عمل می کند و قدرت سرایت پذیری بالایی دارد و هیچ تضمینی نیست که اگر این ویروس را گرفتیم بدون علامت باشیم یا علائم خفیفی داشته باشیم و این نکته بسیار مهمی است.

وی افزود: باید مجموعه مداخلات تسهیلی و تشویش ما از جمله استمهال وام ها، کمک و جبران خسارت کسب و کارهایی که آسیب دیدند، پوشش مالیاتی, پرداخت وام های کم بهره، بسته های کمک معشیتی برای افراد با دهک پایین درآمدی، تاخیر در پرداخت قبوض برق، پایین آوردن تعرفه اینترنت و مباحثی مانند آن همزمان انجام شود.

زالی با بیان اینکه آثار اقتصادی کرونا از آثار بیولوژیکی آن بدتر است, ادامه داد: باید برای اقشار آسیب پذیر، بسته های کمک معیشتی در نظر گرفت.

وی افزود: اگر به مردم می گوییم در خانه های خود بمانند حتما باید لجستیک مناسب حمایتی آن ها را هم اعمال کنیم.

زالی اضافه کرد: اگر این کار انجام نشود ممکن است مردم هم اقبال لازم را نشان ندهند. تجربه در سنگاپور، هنگ کنگ و ژاپن نشان داد علاوه بر برنامه های بازدارنده و آموزش همگانی، دادن بسته های تشویقی، حمایتی و تسهیلات مورد نیاز، بسیار کار ساز بوده است.

وی گفت: دولت باید یک بسته عملیاتی کارا و پویا و متناسب به ویژه با پوشش دهک های پایین درآمدی داشته باشد.

فرمانده مدیریت مقابله با کرونا در استان تهران با تشکر از نیروهای مسلح از جمله ارتش، بسیج، نیروهای انتظامی به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: حمایت متعهدانه و مسئولانه و مستمر سپاه تهران در ابعاد حمایتی، لجستیکی، پشتیبانی انجام شد.

زالی افزود: بنیاد مستضعفان و جانبازان هم اقدامات و کمک هایی خوبی را انجام داد از جمله اسکان پزشکان، طراحی فضای نقاهتگاهی و تامین اقلام مورد نیاز، همچنین همه هتل های خود را در اختیار ستاد مقابله با کرونا قرار داد و گمرک هم همکاری خوبی کرد.

وی درباره تامین دارو هم گفت: کمبود دارو نه تنها در کشور ما بلکه در عرصه جهانی وجود دارد، شاید لازم باشد برخی از پروتکل ها در تامین دارو را بازنگری کنیم.

دکتر زالی افزود: اولیت ما تامین داروی بیماران بستری است کسانی که علائم خفیف دارند نیاز به درمان اختصاصی ندارند و با درمان حفاظتی و مراقبتی بهبود می یابند.

وی اضافه کرد: برخی ها فکر می کنند بعضی داروهای موجود در بازار, جنبه پیشگیرانه کووید ۱۹ را دارند اما این گونه نیست.

زالی گفت: در تهران کمبود تخت بستری نداریم. راهبرد ما در تهران, تقویت بیمارستان های دانشگاهی است.

وی ادامه داد: قرار شد بیمارانی که به ثبات بالینی می رسند و روند رو به بهبودی دارند به مدت ۱۴ روز در فضاهای اقامتی مستقر می شوند تا از گسترش شیوع این بیماری به اطرافیان و بستگان آن ها جلوگیری شود و پزشکان هم دو هفته مرخصی استعلاجی برای بیماران در حال بهبود بنویسند.

آقای زالی گفت: پروتکلی را در تهران انجام می دهیم و بر اساس دستورالعمل جدید بدون اینکه به درب منازل افراد برویم از طریق فضای مجازی با مردم ارتباط برقرار و بیماریابی می کنیم و پیش بینی می کنیم ۱۴ میلیون و ۲۵۰ هزار نفر در سامانه هایی که در نظر گرفته شده است وارد شوند.

وی ادامه داد: اکنون حدود ۲۷۷۶ مراقب سلامت در ۵۳ مرکز در تهران و حدود ۳۵۰مرکز سلامت در استان تهران مستقر شدند و ۴۲۲ بهورز هم در این زمینه فعال هستند.

او گفت: تلفن های اینترنتی هم موجود است که با شماره ۴۰۳۰ با شهروندان تماس گرفته می شود.
فرمانده مدیریت مقابله با کرونا در استان تهران افزود: امیدواریم به زودی افراد را بررسی کنیم و با این کار, بار مراجعه به بیمارستان ها کم می شود. مردم حتما به این موضوع بپیوندند.

زالی اضافه کرد: اپلیکیشن AC19 هم فعال شده است و تاکنون چهار میلیون نفر شهروند تهرانی از این طریق در تماس بوده اند و این طرح در کل کشور اجرا خواهد شد.

وی گفت: قرار شد با کمک هلال احمر و گروه های مردم نهاد، داوطلبان پزشک و پرستار و کادر درمانی به ستاد فرماندهی مقابله با بیماری کرونا، معاونان درمان دانشگاه های پزشکی تهران مراجعه از طریق سایت، نام نویسی ها انجام می شود.

دکتر زالی افزود: قرار شد کمک ها در زمینه تامین ماسک و دیگر اقلام بهداشتی در اختیار ستاد فرماندهی مقابله با کرونا قرار گیرد و این ستاد، آنها را توزیع کنند.

معاون عمرانی وزیر کشور هم با حضور در این برنامه با بیان اینکه امسال وزارت کشور، سال سختی را پیش رو گذاشت و بحران های مختلف از جمله سیل و زلزله را پشت سر گذاشت، گفت: این بحران ها در طول این یکسال, شاید در چند قرن اخیر بی نظیر بوده است.

مهدی جمالی نژاد ادامه داد: ۲۵ استان همزمان در بهار سال ۹۸ درگیر سیل شدند.

وی با بیان اینکه وزارت کشور و سازمان شهرداری ها برای مقابله با بیماری کرونا با همکاری هم تلاش کردند,اضافه کرد: شبکه منسجم مویرگی در کل کشور هستیم و در بحث پیشگیری می توانیم کمک زیادی کنیم.

معاون عمرانی وزیر کشور گفت: هزار و ۳۰۰ شهر و ۳۷ هزار دهیاری داریم و همه دست به کار شدند.
وی اضافه کرد: کارگروه ویژه شهرداری ها و دهیاری ها راه اندازی شد و دستورالعمل ها، شیوه نامه ها و بخش نامه ها صادر شد و برای ضدعفونی شهرها اقداماتی شد.

جمالی نژاد گفت: یک کار سلسله مراتبی برنامه ریزی شده و منسجم در حال انجام است.

او با اشاره به اینکه تسری این بیماری در روستا، بسیار کمتر بوده است، گفت: حتی شهرهای کوچک هم درگیری کمتری داشته اند.

جمالی نژاد گفت: شهرداری ها هم مطالبات خود از مردم را به بعد, احاله دادند و بسته های تشویقی را هم تمدید کردند.

وی افزود: حدود ۳۲۰ هزار تاکسی و بیش از ۲۰ هزار اتوبوس را روزانه و حتی بازارچه ها و بازارها را ضدعفونی می کنیم.

جمالی نژاد اضافه کرد: همه مسائل شرعی و بهداشتی برای متوفیان بیماری کرونا رعایت می شود.

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: در حوزه درمانی بیماری کرونا دو دارو داریم یکی داروهایی که مشهور هستند به داروهای درمان کرونا و برخی داروهای علامتی هستند برای کمک به درمان علامت های بیماری کرونا و عفونت های ثانویه.

دکتر غلامحسین مهرعلیان ادامه داد: در زمینه تامین داروهای دسته دوم یعنی داروهای علامتی در وضعیت خوبی قرار داریم و ذخایر ما کافی است و نگرانی در این زمینه نداریم اما در تامین داروهای مشهور به داروهای ویروس کرونا، ایجاد تقاضای کاذب در جامعه کردیم زیرا در مجامع علمی جهانی مستندات کافی وجود ندارد که این داروها پیشگیری می کنند بلکه حتی در تاثیر این دارو ها برای درمان کرونا هم ابهاماتی وجود دارد.

وی اضافه کرد: بنابراین تلاش کردیم در گام اول داروهای بیماران بستری را تامین کنیم که تاکنون این کار را انجام دادیم اما با توجه به اینکه دغدغه ای در خانوارها برای داروهای درمان کرونا وجود دارد و پزشکان هم به علت فشار از ناحیه بیماران، نسخه های زیادی را در بخش سرپایی می نویسند و داروهایی را تجویز می کنند باید به محدودیت های ما برای تهیه این داروها در زمان تحریم، توجه شود.

او با بیان اینکه امکان تامین این حجم از دارو برای بیماران سرپایی در کشور، کار بسیار سختی است, افزود: تلاش می کنیم پروتکل را اصلاح کنیم و برای تهیه داروی بیماران بستری، متمرکز شویم.

مهر علیان گفت: تدارکات لازم برای بیماران بستری را دیده ایم و نگرانی نداریم و در طول هفته, چند محموله دارویی وارد کشور می شود.

وی افزود: در مورد محلول های ضدعفونی کننده با پایه الکل, راهبرد داریم که در گام اول, بیمارستان ها پوشش داده شوند.

او اضافه کرد: حجم مصرف ضدعفونی کننده ها در بیمارستان ها در شرایط کنونی چندین برابر شده است اما وضعیت بیمارستان ها از این نظر خوب است.

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: از ۱۰ اسفند حدود ۱۰۰ شرکت را وارد مدار تولید محلول های ضدعفونی کننده بر پایه الکل برای بخش عمومی جامعه و شهروندان کردیم و در این فاصله, چندین میلیون محصول در داروخانه های کشور توزیع شده است.

دکتر مهرعلیان افزود: اما تقاضا و تب خرید بالایی در جامعه در زمینه محلول های ضدعفونی وجود دارد و برخی تمایل دارند مصرف یک تا دو ماه خود را ذخیره کنند و این, توازن بازار را برهم می ریزد.

او با بیان اینکه اکنون تولید سه برابر زمان عادی است, ادامه داد: اگر شهروندان کمک کنند، با تدابیری که اندیشیدیم مشکلی در تامین این محلول ها نداریم.

مهر علیان گفت: در ایام تعطیلی ، همه داروخانه های روزانه هم می توانند داوطلبانه فعالیت شبانه روزی داشته باشند و این محلول های ضدعفونی کننده در حجم زیاد در اختیار داروخانه ها قرار داده می شود.

وی درباره برخی پیامک هایی که به مردم به بهانه کمک به تهیه ماسک و مانند آن برای بیمارستان ها ارسال می شود,گفت: هیچ برنامه ای این چنین در سازمان غذا و دارو نداریم و این ها کاسبان کرونا هستند که در شرایط کنونی از اعتماد مردم به جامعه پزشکی و وزارت بهداشت, سوء استفاده می کنند.

رئیس اتاق اصناف ایران نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا، اصناف را در دو بخش پیگیری کردیم و یک بخش اینکه اصناف تلاش کنند وظیفه خدمات رسانی به مردم با رعایت توصیه های بهداشتی را حفظ کنند.

سعید ممبینی افزود: بر اساس آخرین مصوبه ستاد تنظیم بازار کشور، ضرورتی برای تعطیلی مشاغل خدمات رسان برای تامین کالاهای اساسی و ارزاق عمومی وجود ندارد.

او اضافه کرد: همه پروتکل های بهداشتی وزارت بهداشت را به همه واحدهای صنفی، ابلاغ کردیم.

وی ادامه داد: در مورد اینکه چه مشاغلی به تعطیلی نیاز دارند از وزارت بهداشت استعلام کردیم که تاکنون پاسخ مشخصی در این باره دریافت نکردیم. در برخی از استان ها تصمیماتی برای تعطیلی مشاغل گرفته شد.

آقای ممبینی افزود: اصناف در تامین اقلام مورد نیاز مردم ابتکاراتی از جمله به صورت تلفنی و غیر حضوری را تامین می کنند.

وی اضافه کرد: برای جبران آسیب ها به اصناف، مقدماتی برای تسهیلات مالیاتی و غیره انجام شده است.

تهران برای مرحله جدید مقابله با کرونا آماده می‌شود

رییس ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران از اجرای مرحله جدید مبارزه با این ویروس مرگبار در هفته جاری خبر داد که تعطیلی ادارات و کنترل تمامی خودروها در مبادی ورودی و خروجی پایتخت از جمله آنها است.

دکتر علیرضا زالی عصر شنبه در نشست با جمعی از هنرمندان درباره قرنطینه کردن تهران گفت: قرنطینه چند فاز دارد که فاز یک و دو در حال انجام است اما فاز سه که تعطیلی تمام ادارات و در خانه ماندن مردم به شمار می آید هنوز اجرا نمی‌شود.

وی یادآورشد: فاز چهار نیز قرنطینه کردن کامل شهر است اما فاز چهار در صورتی می‌تواند جوابگو باشد که فاز سه به خوبی اجرا شود.

زالی با بیان اینکه قرنطینه شهر (فاز ۴) اکنون نه مبنای علمی دارد و نه مناسب است اظهار داشت: قرنطینه سازی مطلق شهر جواب نمی دهد چرا که شهرها و استان های زیادی درگیر آن شده اند و اگر هم انجام شود تاثیری ندارد.

رییس ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران گفت: اگر فاز سه اجرا نشود هر فردی که کرونا دارد می تواند دو تا ۲۰ نفر را مبتلا کند و در واقع اگر فرد مبتلا برای خرید به مغازه برود دو نفر و اگر در داخل مترو حضور پیدا کند می تواند ۲۰ نفر را آلوده کند.

وی از هنرمندان به منظور تشویق مردم برای ماندن در خانه کمک خواست و خاطرنشان کرد: حضور شما برای ایجاد حساسیت در میان مردم است. در واقع از ابتکار و هنر شما به دنبال ایجاد حساسیت در میان مردم و ترساندن آنها هستیم تا بتوانیم مردم را در خانه های خود نگه داریم.

زالی ادامه داد: از شما هنرمندان می خواهیم به عنوان چهره هنری به مردم پیام بدهید که مردم سفر نروند و نوروز امسال دید و بازدید نداشته باشند و در خانه بمانند.

رییس ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران افزود : وقتی یک خبر کذب در فضایی مجازی منتشر شد که برای این بیماری درمان قطعی پیدا شده است (واکسن ویروس کرونا ) کشف شد؛ حضور و تراکم مردم در سطح شهر بیشتر شد.

وی اضافه کرد: از شما هنرمندان می خواهیم این پیام را به مردم منتقل کنید که در خانه بمانند چرا که راهبرد ما ماندن مردم در خانه است اما تاکنون ناموفق عمل کرده ایم و می خواهیم با حضور شما یک پیام جدید و متفاوتی به مردم بدهیم.

کرونا در ایران وحشی تر شده است

زالی گفت: بسیاری از افرادی که در ایران بر اثر این بیماری فوت کرده اند ، بیماری زمینه ای نداشتند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: هم اکنون بخش زیادی از ظرفیت بیمارستانی ما درگیر مقابله با این بیماری است و با تداوم این روند اگر همه ظرفیت بیمارستانی را نیز درگیر کنیم باز جوابگو نخواهد بود.

وی ادامه داد: اکنون ما به دنبال این هستیم که ببینیم آیا ما در ایران و ایتالیا با یک ویروس وحشی نسبت به چین و سایر اروپا مواجه هستیم؟

رییس ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران گفت : امروز روزی است که از شما درخواست داریم برای نجات جان حتی یک نفر نیز به کمک ما بیایید به ویژه که ظرفیت شما هنرمندان بسیار است و با کمک هم می توانیم کار را بهتر پیش ببریم و دست به دست هم بدهیم تا جلوی قربانیان کرونا را بگیریم.

وی درباره اینکه آیا این ویروس تغییر بیولوژیکی است؟ ، گفت : این یک ویروس کاملا سیاسی است و در این تردید نکنید.

زالی افزود: ما اکنون سامانه سیب را به آدرس salamat.org داریم که ۸۵ میلیون ایرانی به این سامانه وصل هستند که از طریق اقدامات خانه به خانه، نقشه آلودگی ویروس را رصد و غربالگری خود را درباره سه دسته از افراد اجرایی می کنیم.

وی اضافه کرد: نخستین گروه افراد سالم هستند ، گروه دوم ؛ علایم خفیف دارند که با (تب سنجی و تست خون ) به ماموران سلامت وصل می شوند و در صورت شدید شدن علائم به بیمارستان انتقال می یابند و گروه سوم نیز علائم شدید دارند که با آمبولانس های ویژه به بیمارستان منتقل می شوند.

کنترل تمامی خودروها در مبادی تهران

زالی درباره کنترل مبادی ورودی و خروجی پایتخت گفت: بیشترین میزان مبتلایان در تهران کسانی هستند که به ترتیب از البرز ، قم ، کاشان و مازندران آمده اند. بنابراین باید سیاست های ما در بحث کنترل در مبادی ورودی و خروجی در محدوده غرب و شرق تهران شدیدتر باشد.

وی افزود: از فردا در مبادی ورودی و خروجی شهر تهران دستگاه های حرارت سنج مستقر خواهد شد که قادرند ۱۰۰ خودرو را در لحظه از طریق دوربین های حرارتی سنجش کنند.

زالی تصریح کرد: در صورتی که فردی علائم تب داشته باشد از ورود یا خروج وی جلوگیری می شود و باید به خانه و شهر خود برگردد.

رییس ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران درباره بکارگیری سوله های مدیریت بحران شهرداری برای استفاده بیماریان کرونایی نیز گفت: این سوله های شهرداری برای استفاده بیماران بعد از بهبودی و طی کردن دوران نقاهت است تا این دوره را به مدت ۹ روز در آنجا سپری کنند.

وی افزود: این کار برای جلوگیری از گسترش ویروس بسیار موثر است و اینگونه نیست که ظرفیت بیمارستانی مان پایین است یا ظرفیت کم داریم و از این سوله ها بعنوان بیمارستان استفاده می کنیم.

نوروز همه در خانه بمانند

زالی تاکید کرد: امسال همه افراد باید دید و بازدیدهای نوروزی را کنار بگذارند به ویژه که بیماری کرونا نسبت به سالمندان رفتار خیلی بی رحمانه‌ای دارد.

وی به تعطیلی سفرهای نوروزی اشاره کرد و گفت: امسال سفرهای نوروزی را باید تعطیل کنیم چرا که بهداشت فردی در سفر به حداقل می‌رسد و افراد آسیب پذیرتر می‌شوند.

دکتر زالی ادامه داد: سال گذشته بیشترین سفرپذیری که داشتیم به استان‌های شمالی و خراسان رضوی بود ولی امسال اگر افرادی که به این استان‌ها سفر می‌کنند آلوده باشند یک باری را بر روی دوش آن‌ها تحمیل خواهند کرد در حالیکه اکنون خودشان با کمبود ظرفیت و حداکثر اشباع به سر می‌برند.

وی گفت: اگر هم آلوده نباشند در صورت سفر به آن استان ها در آنجا آلوده می‌شوند.

رییس ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا افزود: اگر هم به استان‌های کم آلوده سفر کنند با انتقال این آلودگی و ویروس ظلمی در حق آن‌ها کرده اند.

زالی گفت: البته برخی اشتباهات رایج نیز وجود دارد که این ویروس در مناطق گرمسیر شیوع ندارد این در حالیست که اگر دمای هوا به ۳۵ درجه و رطوبت ۸۰ درجه باشد در آن صورت عمر ویروس به سه ساعت می‌رسد.

کمک نقدی فریبکاری است

وی افزود: این ستاد شماره حسابی برای پرداخت پول اعلام نکرده است و مردم به آن توجه نکنند.

زالی خاطرنشان کرد: بسیاری از این حساب‌های بانکی فریبکاری است چرا که بیشترین چیزی که به جای پول نقد اکنون به درد ما می‌خورد ماسک و دستکش و مواد ضدعفونی کننده است.

وی گفت: امروز فرزندان شما در خط مقدم و در سنگری سهمگین و سخت در حال جانفشانی هستند و این بیماری خیلی راحت پزشکان و پرستاران و مردم ما را از پای در می‌آورد.

رییس ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا افزود: ما با این بیماری و ویروس یک جنگ فرسایشی خواهیم داشت و برای مقابله با آن نیاز به همکاری و همیاری همه داریم.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا