نامه سرگشاده انجمن اسلامی مهندسان ایران به رئیس‌جمهور

انجمن اسلامی مهندسان ایران اسلامی طی درخواستی از رئیس‌جمهور، به دلیل شیوع ویروس کرونا تمام زندانیانی که جرائم غیرجزائی مرتکب شده‌اند موقتا آزاد کرده و به دیگر زندانیان تضمین دسترسی به امکانات بهداشتی مناسب داده شود.
به گزارش انصافن نیوز، متن کامل نامه انجمن اسلامی مهندسان ایران به رئیس‌جمهور را در زیر می‌خوانید:
جناب آقای دکتر روحانی
رئیس جمهور محترم و ریاست شورای عالی امنیت ملی
با سلام و عرض خسته نباشید و آرزوی سلامتی
جایگاه ویژه و حساس شما در میان مردم همواره با قضاوت عموم پیرامون رسیدگی جدی به قانون اساسی و پیروی از اصول آن همراه بوده است. در این شرایط بغرنج که ویروس کرونا سراسر جهان را فراگرفته است همان طور که خود بهتر مطلع هستید کشور در وضعیتی خطرناک به علت عدم آگاهی و رسیدگی دیر هنگام به این مشکل بسر می‌برد هرچند ایرادات تماماً متوجه حاکمیت و دولت نیست و مردم نیز نشان داده‌اند در زمینه رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی دچار سهل انگاری و عقب ماندگی فرهنگی هستند. بخصوص برخی گروه‌های بنیادگرا و خشکِ مقدس که در این میان نمکی بر زخم‌های ملت و علم پزشکی اند. اما خوشبختانه به مرور زمان مردم در حال بازبینی و تصحیح رفتار خود در مقابله با بیماری هستند؛ و می‌توان گفت فرصت‌ها در این نقطه از دل بحران‌ها بیرون آمدند و نظام درمانی و سلامت کشور در حال مشاهده کاستی‌های خود است که باید پس از فروکش کردن این بحران فکری جدی به حال شرایط این چنینی و پدافند غیر عامل و امکانات لجستیکی کشور کرد. نص صریح قانون اساسی شما را به عنوان مجری قانونی خود موظف به اجرا دقیق آن کرده است و در شرایط بحرانی امروز توجه به اصل تأمین مراقبت‌های پزشکی و بهداشتی لازم برای عموم از جمله اجزا ۱۲-۱۹ اصل ۳ و اصل ۲۹ قانون اساسی نکته‌ای بسیار قابل‌تأمل است و مردم نیز از شما خواسته بر حقشان رسیدگی به قانون اساسی است. حق برخورداری مردم از امکانات عمومی که قوه مجریه طبق اصل ۲۹ موظف به انجام آن شده این انتظار را ایجاد میکند که دولت به عنوان مسئول ستاد مبارزه با کرونا و بر طبق اصل ۱۱۳ قانون اساسی مبنی در اجرا آن میبایست تمامی امکانات لازم را بر حسب نیاز طبقات جامعه برای گذران امور جاریشان تا رفع بحران به کار گیرد.
حفظ جان مردم و بهبود کیفیت زندگی آن‌ها از اساسی‌ترین و مهم‌ترین وظایف یک دولت خوب است و برخورد‌های صورت گرفته در این مدت از جمله کتمان حقایق منجر به کاهش سطح اعتماد عمومی شده که در این شرایط مردم دیگر حتی به توصیه‌های پزشکی از سمت حاکمیت کمتر گوش میکنند با آنکه ترس از بیماری در بین تک تک مردم وجود دارد.
اما در این میان نیز عده‌ای بیش از همه از نگرانی بیماری رنج می‌برند، آنان که محرومین جامعه اند از اقتصاد از امکانات از توجه عمومی و آزادی! کسانیکه به هر علت صدایشان در میان همهمه‌ی جامعه شنیده نمی‌شود و آنان که تهیدستان اند.
محرومین از آزادی آنانی که امروز در زندان‌ها به سر می‌برند.
محرومین اجتماعی؛ کارگرانی که با دستان پینه بسته در فضا‌هایی غیر بهداشتی مشغول کارند. محرومین اقتصادی؛ کودکان کاری که بی هیچ اطلاعی از شدت ویروس ناچار به کار در کف خیابان‌های شهر هستند؛ و همین عوامل به ما هشدار میدهد که پس از رفع این مشکل موضوعات معیشتی مردم را دست کم نگیریم.
این ویروس با اینکه میزبان خود را انتخاب نمی‌کند و برای همه از نظر عملکرد یکسان است، اما طبقه فرودست جامعه‌ی ما که همیشه بار مشکلات بر دوش آنان بوده و در سال‌های اخیر با وجود جنگ روانی از سوی دشمنان و تحریم‌های سخت غرب هرگز در چنین شرایط خاصی قرار نگرفته و توان اقتصادی بعد از مسائل فرهنگی مردم که مهم‌ترین عامل برای مقابله با چالش هاست امروز ضعف اساسی خود را نشان خواهد داد و اقشار کم درآمد جامعه که انقلاب ما نیز به هواداری از همین محرومان شکل گرفت در زمان کنونی زیر سخت‌ترین فشار‌ها و خطرناک‌ترین روز‌های پیش رویشان هستند از کارگران بیکار شده تا روزمزد بگیرانی که باید هر روز در خارج از خانه مشغول کار باشند و در معرض خطری جدی هستند و مهم‌ترین هدف استراتژیک دولت و مدیریت بحران کرونا، مراقبت از افراد پرخطر و یا در معرض خطر نظیر زندانیان است. در اجرا و تحقق این استراتژی، سریعا باید دست به کار شد. بزرگی و عظمت ملت ایران را باید در این شرایط به جهانیان نشان داد، سنجید و محک زد، ادعای صرف و تکیه بر تاریخ چند هزار ساله و باور‌های دینی و ایدئولوژیک ارزشی نخواهد داشت مگر این که امروز نقش خود را به‌درستی در مقابله با این فاجعه ایفا نمائیم. رعایت حقوق دیگران که رعایت حقوق فردی ما نیز درون آن نهفته شاه‌بیت این حرکت اجتماعی است. نباید فراموش کرد که همین مردم کشور را تا به اینجا نگه داشته اند.
آقای دکتر روحانی
شما فرموده‌اید: اقدامات دولت علیه کرونا با وجود تحریم‌ها نسبت به دیگر کشور‌ها افتخار آفرین بوده است. آیا شما پیگیر حقوق زندانیان برای سلامتی شان هستید؟ میدانید اگر خدای نکرده اتفاق ناگواری در زندان‌ها رخ دهد چه اثر ویرانگری بر چهره حکومت خواهد گذاشت؟ ملت ایران در انتظار حرکتی شایسته‌ی خود هستند تا در این موقعیت حساس کاری کنیم که تاریخ به خوبی از ما یاد کند. این یک وظیفه ملی برای مردم و نیرو‌های سیاسی و اجتماعی و احزاب است که از مقامات و هر شخص تصمیم گیرنده در این زمینه بخواهند که حداقل با مرخصی و یا آزادی موقت این زندانیان تا بهبود اوضاع موافقت نماید؛ و چه خوب می‌شد اگر در این زمان زندانیان سیاسی را در کنار خانواده هایشان قرار دهیم تا حداقل مدتی که این ویروس در کشور است از نگرانی بیش از حد چشم به راهان این افراد جلوگیری کنیم همه آن‌ها دارای خانواده‌هایی به اندازه‌ی تمام ما نگران و ناراحت‌اند؛ البته آزادی فوری تمام “زندانیان سیاسی” آرزوی ماست، ولی در این شرایط رئیس جمهور بنا به وظیفه اخلاقی و قانونی خود باید تلاش کند تمام زندانیانی که مرتکب جرائم غیر جزائی شده‌اند مشمول آزادی موقت شوند و همچنین به دیگر زندانیان باقی مانده تضمین دسترسی به امکانات درمانی و بهداشتی مناسب در زندان داده شود و حفظ سلامت و حق حیات آنان که مقدم بر هر چیزی است تضمین گردد.

انجمن اسلامی مهندسان ایران

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. انجمن اسلامی محترم مهندسان،زندانیان حداقل دارای سه وعده غذا وحدودی امکانات پزشکی بعلاوه قرنطینه اجباری هستند،لطف کرده یک نامه اگر شده سرگشاده در حمایت از زنان سرپرست خانواده در کشور بخصوص مناطق محروم با چند تا بچه هم بنویسید.شما ها که هر کدام در خانه هایتان چندین گونی برنج وحبوبات ودیگر مخلفات ذخیره کرده اید ناقلا ها.لطف کرده این یک نامه را هم بنویسد .دستتان درد نکند.یک همدردی کاذب که خرجی ندارد. آ بارک الله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا