سخنگوی دولت: در سال۹۸ ده حادثه سخت را پشت سر گذاشتیم

علی ربیعی، سخنگوی دولت گفت:  ما سال ساختی را پشت سر گذاشتیم و فکر میکنم ۱۰ حادثه سخت را پشت سر گذاشتیم.

به گزارش ایسنا، علی ربیعی با حضور در شبکه خبر سیما با اعلام آخرین اقدامات دولت در مقابله با ویروس کرونا اظهار کرد: خیلی دلم میخواست که با مردم در شرایط سختی که با این ویروس بی عاطفه مواجه شدیم همدلی داشته باشیم. ما سال ساختی را پشت سر گذاشتیم و فکر میکنم ۱۰ حادثه سخت را پشت سر گذاشتیم.

وی افزود: البته امروز وضعیت متعادلی داریم و سرپا هستیم و در حوزه بهداشت و درمان یکی از دلایلی که وزارت بهداشت ما خوب عمل کرد جدای از کادر پزشکی حرفه‌ای کشور و مدیریت این مجموعه توسط آقای نمکی، زیرساخت‌های درمانی ما در شش سال گذشته به خوبی تقویت شده بود و بیش از همه چهل سال گذشته در این شش سال تخت به بیمارستان‌ها اضافه کردیم یا آنها را بازسازی کردیم که این مورد در کنار بیمه شدن حدود ۶ میلیون نفر امروز به کار آمده و خود را نشان داده است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه ما از زمانی که متوجه ورود کرونا به کشور شدیم آن را اعلام کردیم، گفت: اولین جلسه ستاد مقابله با ویروس کرونا بدبینانه‌ترین سناریو را برای مقابله با آن در نظر گرفت و ۳ هزار تخت خواب از سوی نیروهای مسلح به مجموعه درمانی اضافه شد.

ربیعی با اشاره به اینکه در روزهای اول همه جامعه در شوک مواجه با این بیماری بودند، تأکید کرد: این موضوع البته از سوی مردم طبیعی است و در همه جای دنیا هم مشابه آن را دیدیم اما مردم باید کمک کنند که در این زمینه خیرین در استان‌های مختلف به کمک دولت آمدند.

وی با بیان اینکه ماسک‌های زیادی به کشور وارد کردیم و ظرفیت تولید ماسک را هم بالا بردیم، اظهار کرد: ما سمت و سوی تولید را به سمت لوازم ضدعفونی‌ کننده بردیم و امروز محموله ماسک هم وارد کشور شده و دیگر از این جهات مشکلی نخواهیم داشت. هرچند که در این زمینه بحران ماسک تمام دنیا با چنین موضوعی مواجه شده‌اند.

سخنگوی دولت با اشاره به تعطیلی مدارس دینی در کشور گفت: علما در این زمینه با ما همکاری خوبی کردند و از آنان ممنونیم. معمولا بستن چنین مکان‌هایی کار راحتی نیست اما با همراهی علما انجام شد.

وی با بیان اینکه مکان‌هایی که لزومی به بازگذاشتن آنها نباشد و تجمع در آن صورت می‌گیرد حتما کنترل می‌شود، اظهار کرد: در این زمینه کار به آقای وزیر کشور سپرده شده است و اختیاراتی به استان‌ها و تشکیلات محلی هم داده‌ایم. اما فروشگاه‌های بزرگ و مکان‌های ضروری باز خواهند بود و اصنافی که کالاهای اساسی ارایه می‌کنند کار خواهند کرد و حتی برخی خدمات ۲۴ ساعته خواهد بود اما برخی مراکز تجمعی نظیر بازارها تعطیل می‌شود.

ربیعی با بیان اینکه در ۱۳ استان اول درگیر با کرونا کنترل عبور و مرور انجام می‌شود، اظهار کرد: ما باید اقتصادمان را سرپا نگه داریم و در عین حال از اقشار ضعیف و کسانی که فشار بیشتری در این روزها به آنان می‌آید حمایت کنیم. هرچند که تحریم‌ها هم تاثیر زیادی در این فشارهای سخت به مردم داشته است.

وی با بیان اینکه ما در ششم اسفند آژیر کرونا در کشور را نواختیم، اظهار کرد: اگر در قم هم زودتر متوجه می‌شدیم شاید تمهیدات بهتری ارائه می‌کردیم. ولی مدارس و دانشگاه‌ها را تعطیل کردیم.

ربیعی تاکید کرد: ما سمت و سوی تولید را به سمت لوازم ضدعفونی‌ کننده بردیم. سازمان برنامه و تامین اجتماعی کمک کردند و طلب تامین اجتماعی را صفر کردیم، فعلا وام خرید و قرض الحسنه را به ۴ میلیون نفر می‌دهیم که سود ۱۲ درصدی آن را ۴ درصد مردم و ۸ درصد دیگر را دولت پرداخت می‌کند.

سخنگوی دولت اظهار کرد: به ۳ میلیون خانوار بسته‌های معیشتی پرداخت خواهد شد که تمام مراحل آن بالای ۱۰۰۰ میلیارد تومان هزینه می‌شود.

وی افزود: ما کالاهای پایه سلامت را مورد حمایت دولت قرار دادیم و برخی کالاها را بدون رعایت تشریفات لازم در زمینه دلار و سایر موارد آماده کردیم و کار خوبی که وزارت راه و معاون اقتصادی وزارت خارجه دارند انجام میدهند کار صادرات در حال انجام است و در مجموع با این فعالیت‌ها هم حمایت اجتماعی انجام شد و هم اقتصاد سرپا ماند.

خبر تکمیل می‌شود…

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن