ببینید: این روحانی که علیه نوروز سخن می‌گوید کیست؟

روز گذشته تعدادی از رسانه‌ها فیلمی از اظهارات یک روحانی علیه نوروز را منتشر کردند. از جمله سایت «برترین‌ها» نوشت:

«فیلمی در فضای مجازی از سخنان یک روحانی انتشار یافته است که در آن این روحانی از سنت باستانی نوروز انتقاد می کند و می گوید: نوروز یک بدعت است و اسلام با آن مخالف است. عید نوروز برای علف خوارهاس ما که علف خوار نیستیم که خوشحال بشویم.»

به گزارش انصاف نیوز، این روحانی که فیلم سخنانش به صورتی بسیار گسترده در این روزها دیده شده، آیت الله سید محمدمحسن حسینی طهرانی، در اردیبهشت ماه سال ۹۸ درگذشته است.

این تصویری از مراسم تشییع جنازه‌ی این روحانی است. او فرزند آیت الله سید محمد حسین حسینی طهرانی بود. سید محمدحسین حسینی طهرانی، روز ۱۷ تیر ۱۳۷۴ (۹ صفر ۱۴۱۶) در مشهد درگذشت و بر پیکر وی آیت الله محمد تقی بهجت نماز خواند.

«نوروز در جاهلیّت و اسلام» نام کتاب سیّد محمّد محسن حسینی طهرانی، تحقیق او درباره‌ی نوروز و آداب آن در قبل و بعد از اسلام است.

در بخشی از این کتاب آمده است:

« در اسلام توجّه و رویکرد انسان را به سمت و سوی مقابل و آینده قرار داده‌اند، نه بازگشت به عقب و تجدید خاطرات و ذهنیّات گذشته و یادآوری اعمال و رفتار پیشینیان. ذهن و فکر و قلب آدمی باید به واسطۀ قطع تعلّقات دنیوی به سوی مبدأ وجود و مرکز هستی و ذات ربوبی حرکت نماید، و این مصائب که برای بشر پیش می‌آید هدیه‌هایی است از جانب پروردگار برای بندۀ خویش، تا فکر و میل و شوق او را به سوی خود بکشاند و او را از تراکم خطورات و خاطرات و تخیّلات پاک گرداند و قلب او را فقط برای مأوا و منزل خویش آماده گرداند و وجود او را از همۀ شوائب هستی برهاند، و نصیبی را که باید و می‌بایست از ورود در دنیا و حیات دنیوی تحصیل نماید برای او آماده سازد. ولی ما به‌جای پیروی از این روش و طرز تفکّر و همراهی با تقدیر و مشیّت الهی، دائماً خود را به عقب برمی‌گردانیم و به حوادث و قضایای گذشته پیوند می‌دهیم و شخصیّت‌ها و شئونات گذشتگان را همراه خود در طول حیات به دنبال خویش می‌کشانیم و سرشت و سرنوشت خود را به آنان گره می‌زنیم. »

 

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

پیام

  1. فهم و معرفت آدم ها نشان دهنده ی شخصیت آدمی است . مرحوم شریعتی در کتاب هبوط مقاله ای در باب عید دارد که آدم از خواندن اش هم لذت می برد و هم سیر نمی شود . برداشتی که مرحوم شریعتی از عید نوروز بیان می دارد چقدر با عقل و فهم و شریعت هم خوانی دارد . وقتی اینگونه سخنرانی ها را می شنویم و یا مطالبشان را می خوانیم تاسف می خوریم که علل انحطاط و عقب ماندگی ما همین تفکرات است . چگونه ادعا می کند که دین ما غدیر را عید می داند والی آخر ، مگر ما غدیر گرامی نمی داریم در همان مقاله مرحوم شریعتی آمده که حتما غدیر در نوروز بوده است چون نوروز مظهر زندگی و حیات است غدیر هم جلوه ای از حیات و زندگی است . روح مرحوم شریعتی شاد که از دست این گونه تفکرات همیشه می نالید و افسوس که شیعیان با این همه سرمایه های معنوی و علمی (وجود مبارک ائمه ) هنوز در اقلیت هستند . چون تبلغ مذهب شیعه به دست مصلحان انجام نگرفته و آنهایی که منابر دستشان بوده نتوانسته اند آنگونه که شایسته است به وظایف خو.د عمل نمایند .

  2. انصاف اقتضاء میکرد که دلایل ایشان ذکر شود سپس نقد شود البته انتظار انصاف از شما درست نیست چرا که شماها با این واژه بیگانه اید والله والله والله قسم امثال شما انصاف نیوزها نه تنها برای جمهوری اسلامی،که حتی برای جمهوری ایرانی هم خطرناکید چرا که دوره سر کار بودن افکار شماها رو هم دیدیم که معتقدید در برابر زورگویی های آمریکا بایستی حرفی نزد

    3
    1
  3. سلام طلبه هستم برای تایید سخنرانی مرحوم حضرت آ یت الله حاج آ سید محمد محسن حسینی طهرانی اقدس الله انفسه الزکیه به کلام مرحوم آقای شیخ عباس قمی رحمت الله علیه در کتاب شریف منتهی الامال در قسمت امام کاظم علیه السلام مراجعه کنید که امام فرمود نوروز مردم فرس که ایران باشد مورد تایید اسلام نیست و روایتی که در مفاتیح الجنان است از نظر علم رجال و درایه مورد اشکال است وما مسلمانیم و شیعه هستیم و در اسلام و مذهب تشییع عیدی بنام نوروز نداریم لطفا کتاب نوروز مرحوم آقای حسینی طهرانی بخوانید و بعدا اظهار نظر کنید و نکته ای بگویم آقایانی که اشکال می کنید اگر راست میگوید چرا در زمان حیات ایشان اشکال نکردید و الان که از دنیا رفته اند اشکال میکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن