ببینید: این روحانی که علیه نوروز سخن می‌گوید کیست؟

روز گذشته تعدادی از رسانه‌ها فیلمی از اظهارات یک روحانی علیه نوروز را منتشر کردند. از جمله سایت «برترین‌ها» نوشت:

«فیلمی در فضای مجازی از سخنان یک روحانی انتشار یافته است که در آن این روحانی از سنت باستانی نوروز انتقاد می کند و می گوید: نوروز یک بدعت است و اسلام با آن مخالف است. عید نوروز برای علف خوارهاس ما که علف خوار نیستیم که خوشحال بشویم.»

به گزارش انصاف نیوز، این روحانی که فیلم سخنانش به صورتی بسیار گسترده در این روزها دیده شده، آیت الله سید محمدمحسن حسینی طهرانی، در اردیبهشت ماه سال ۹۸ درگذشته است.

این تصویری از مراسم تشییع جنازه‌ی این روحانی است. او فرزند آیت الله سید محمد حسین حسینی طهرانی بود. سید محمدحسین حسینی طهرانی، روز ۱۷ تیر ۱۳۷۴ (۹ صفر ۱۴۱۶) در مشهد درگذشت و بر پیکر وی آیت الله محمد تقی بهجت نماز خواند.

«نوروز در جاهلیّت و اسلام» نام کتاب سیّد محمّد محسن حسینی طهرانی، تحقیق او درباره‌ی نوروز و آداب آن در قبل و بعد از اسلام است.

در بخشی از این کتاب آمده است:

« در اسلام توجّه و رویکرد انسان را به سمت و سوی مقابل و آینده قرار داده‌اند، نه بازگشت به عقب و تجدید خاطرات و ذهنیّات گذشته و یادآوری اعمال و رفتار پیشینیان. ذهن و فکر و قلب آدمی باید به واسطۀ قطع تعلّقات دنیوی به سوی مبدأ وجود و مرکز هستی و ذات ربوبی حرکت نماید، و این مصائب که برای بشر پیش می‌آید هدیه‌هایی است از جانب پروردگار برای بندۀ خویش، تا فکر و میل و شوق او را به سوی خود بکشاند و او را از تراکم خطورات و خاطرات و تخیّلات پاک گرداند و قلب او را فقط برای مأوا و منزل خویش آماده گرداند و وجود او را از همۀ شوائب هستی برهاند، و نصیبی را که باید و می‌بایست از ورود در دنیا و حیات دنیوی تحصیل نماید برای او آماده سازد. ولی ما به‌جای پیروی از این روش و طرز تفکّر و همراهی با تقدیر و مشیّت الهی، دائماً خود را به عقب برمی‌گردانیم و به حوادث و قضایای گذشته پیوند می‌دهیم و شخصیّت‌ها و شئونات گذشتگان را همراه خود در طول حیات به دنبال خویش می‌کشانیم و سرشت و سرنوشت خود را به آنان گره می‌زنیم. »

 

انتهای پیام

نوشته های مشابه

پیام

  1. نوروز مظهر قدرت خداوند متعال است …
   برگ درختان سبز در نظر هوشیار
   هر ورقش دفتریست معرفت کردگار

   پناه بر خدا از طرز فکر داعشی که به فکر خراب کردن اسلام است

 1. فهم و معرفت آدم ها نشان دهنده ی شخصیت آدمی است . مرحوم شریعتی در کتاب هبوط مقاله ای در باب عید دارد که آدم از خواندن اش هم لذت می برد و هم سیر نمی شود . برداشتی که مرحوم شریعتی از عید نوروز بیان می دارد چقدر با عقل و فهم و شریعت هم خوانی دارد . وقتی اینگونه سخنرانی ها را می شنویم و یا مطالبشان را می خوانیم تاسف می خوریم که علل انحطاط و عقب ماندگی ما همین تفکرات است . چگونه ادعا می کند که دین ما غدیر را عید می داند والی آخر ، مگر ما غدیر گرامی نمی داریم در همان مقاله مرحوم شریعتی آمده که حتما غدیر در نوروز بوده است چون نوروز مظهر زندگی و حیات است غدیر هم جلوه ای از حیات و زندگی است . روح مرحوم شریعتی شاد که از دست این گونه تفکرات همیشه می نالید و افسوس که شیعیان با این همه سرمایه های معنوی و علمی (وجود مبارک ائمه ) هنوز در اقلیت هستند . چون تبلغ مذهب شیعه به دست مصلحان انجام نگرفته و آنهایی که منابر دستشان بوده نتوانسته اند آنگونه که شایسته است به وظایف خو.د عمل نمایند .

  3
  17
  1. داری خیال بافی مکنی و با این خیال بافی نمی شود در قبال حقانیت کلام این بزرگان ایستادگی کرد نوروز مظهر حیات است این عید بر چه پایه واساس منطقی استوار است عید غدیر کجا مقارن با عید نوروز است دلیل بیاورید با توهمات شریعتی مطلب ثابت نمی شود عید غدیر عیداست چون زمام هدایت بشر تا روز قیامت بدست یک انسان معصوم و کامل و متصل به عالم غیب تظمین شد بفرمایید نوروز بر چه پایه و اساس عقلی و شرعی استوار است

   14
   2
 2. انصاف اقتضاء میکرد که دلایل ایشان ذکر شود سپس نقد شود البته انتظار انصاف از شما درست نیست چرا که شماها با این واژه بیگانه اید والله والله والله قسم امثال شما انصاف نیوزها نه تنها برای جمهوری اسلامی،که حتی برای جمهوری ایرانی هم خطرناکید چرا که دوره سر کار بودن افکار شماها رو هم دیدیم که معتقدید در برابر زورگویی های آمریکا بایستی حرفی نزد

  16
  2
 3. سلام طلبه هستم برای تایید سخنرانی مرحوم حضرت آ یت الله حاج آ سید محمد محسن حسینی طهرانی اقدس الله انفسه الزکیه به کلام مرحوم آقای شیخ عباس قمی رحمت الله علیه در کتاب شریف منتهی الامال در قسمت امام کاظم علیه السلام مراجعه کنید که امام فرمود نوروز مردم فرس که ایران باشد مورد تایید اسلام نیست و روایتی که در مفاتیح الجنان است از نظر علم رجال و درایه مورد اشکال است وما مسلمانیم و شیعه هستیم و در اسلام و مذهب تشییع عیدی بنام نوروز نداریم لطفا کتاب نوروز مرحوم آقای حسینی طهرانی بخوانید و بعدا اظهار نظر کنید و نکته ای بگویم آقایانی که اشکال می کنید اگر راست میگوید چرا در زمان حیات ایشان اشکال نکردید و الان که از دنیا رفته اند اشکال میکنید

  25
  3
  1. سلام حاج آقا. بنده کاری به شخصیت این آقا ندارم. به قول امامان: انظر الی ما قال و لاتنظر الی من قال (نگاه کن چی میگه، نگاه نکن کی میگه) ؛ اولا لحن این آقا به عنوان یک روحانی مدرس اخلاق درست نیست انگار طلبکاره از زرتشتی ها.
   دوما چرا وقتی خودشون ی چیزی میگن که با عقل منافات داره و من نوعی اعتراض میکنم میگن فلسفه شو نمی فهمی ولی ی عیدی مثل نوروز رو خیلی راحت بدون فلسفه میدونن و مخصوص حیوانات.
   خوب بود ایشان درباره نوروز و بحث نو شدن که از ملزوماتش خانه تکانی و صله رحم و… بود کمی مطالعه میکردن. یا اندکی از رابطه خانه تکانی و فنگ شویی اطلاعات داشتن. من کتاب تفسیر آیه نور ایشان را دیده ام، فوق العاده است. یا کتابهای ابوی ایشان مرحوم آسید محمدحسین را خوانده ام، معرکه است اما این طرز بیان رو قبول ندارم. لازم به ذکره که بنده هم تا کفایتین آخوند رو در حوزه قم خونده ام.

   3
   1
 4. فهم شریعتی از اسلام، غرب گرایانه است کخ باعث گمراهی میشه.اگر مسلمانید طبق سنت پیامبر باید عمل کرد.

  12
 5. رضوان الله تعالی علیه
  مخاطب کلام ایشان کسانی هستند که دغدغه رشد و تعالی در سر میپرورانند و الا این چنین بازخورد ها و استناد ها ، آن هم به امثال شریعتی عجیب نیست .

  10
 6. مراتب معرفتی و علمی این بزرگ را کسی میتواند متوجه شود که یا چند صفحه از مطالب ایشان را مطالعه یا چندتا از سخنرانی های ایشان را گوش کرده باشد. بعد متوجه خواهدشد که این شخص در چه مرتبه ای بوده است. رضوان الله تعالی علیه
  مسلمان بلکه انسان، در مرتبۀ اول کاملا سخنان فرد و دلائل وی را گوش می دهد بعد قضاوت می کند نه این که صرفا یا یک کلیپ ۵۰ ثانیه ای بخواهد نظر بدهد…
  این قطعه که جدا شده از یک جلسه ای است در جمع ارادتمندان خود که ایشان را از قبل با این عقیده می شناختند و ایشان در مواقع مختلف دلائل خود را در رد نوروز ذکر کردند، من جمله کتاب نوروز در جاهلیت و اسلام که مفصلا دلیل آورده اند.
  فبشر عباد الذین یستمعون القول فیتبعون احسنه …

  7
  1
 7. بله همونطوری که دوستان فرمودند متاسفانه این سید بزرگوار و پدرشون رو کمتر شناختند وافسوس که رفتند
  ایشان دعوت به تفکر می کنند همانند قرآن ولی خوب به فرمایش کلام الله کم هستند آنهایی که اهل تفکرند
  و چه زیادند متعصبانی که تعصب دارند بر بی تعصبی

  3
  2
  1. سلام‌دوستان؛پیشنهاد میکنم کتاب های مرحوم علامه طهرانی وفرزند بزرگوارش مرحوم آیت الله محمد محسن رو مطالعه کنید تا متوجه بشید که این بزرگواران چه زحماتی به اسلام کشیده اند،بنده بیشتر منابع متعلق به این دو بزرگوار رو مطالعه کرده ام،ی نکته که خودم متوجه شدم این است که اونها واقعا به دور از پیروی از هوی نفس سخن گفته اند و متاسفانه چون عامه در مسیر خود سازی نیستیم نمیتونیم اونها رو الگو قرار بدیم چون نفس اماره بر ما غلبه کرده و باطل رو به جای حق میپذیریم و اونچه منافع مادی ما رو تامین کند،پیروی میکنیم…..خودم ۵۰ جلسه شرح حدیث عنوان بصری این عالم ربانی رو گوش دادم واقعا عالی بود.امیدوارم که خدای مهربان به همه ی توفیق طاعت وبندگی و خودسازی عنایت فرماید.در پایان به روح همه ی مومنین و مومنات درود میفرستیم؛روح بلند و ملکوتی علامه طهرانی و فرزند بزرگوارش با سیدالشهداء محشور باد

 8. سلام
  زمانه، زمانه شعار نیست
  نمیشه بر اساس سلیقه و دلبخواهی مطلبی رو قبول یا رد کرد.
  لطفا استدلالات ایشون رو نقد کنید.
  اگر حرف عقلایی و منطقی زدن، بپذیرید و اگر میتونید بر اساس منطق صحبتهای ایشون رو رد کنید.

 9. سلام‌دوستان؛پیشنهاد میکنم کتاب های مرحوم علامه طهرانی وفرزند بزرگوارش مرحوم آیت الله محمد محسن رو مطالعه کنید تا متوجه بشید که این بزرگواران چه زحماتی به اسلام کشیده اند،بنده بیشتر منابع متعلق به این دو بزرگوار رو مطالعه کرده ام،ی نکته که خودم متوجه شدم این است که اونها واقعا به دور از پیروی از هوی نفس سخن گفته اند و متاسفانه چون عامه در مسیر خود سازی نیستیم نمیتونیم اونها رو الگو قرار بدیم چون نفس اماره بر ما غلبه کرده و باطل رو به جای حق میپذیریم و اونچه منافع مادی ما رو تامین کند،پیروی میکنیم…..خودم ۵۰ جلسه شرح حدیث عنوان بصری این عالم ربانی رو گوش دادم واقعا عالی بود.امیدوارم که خدای مهربان به همه ی توفیق طاعت وبندگی و خودسازی عنایت فرماید.در پایان به روح همه ی مومنین و مومنات درود میفرستیم؛روح بلند و ملکوتی علامه طهرانی و فرزند بزرگوارش با سیدالشهداء محشور باد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا