عزم جلوگیری از سودجویی‌ها تحت عنوان طب سنتی

دکتر حسین رضایی زاده دبیر ستاد طب ایرانی و مکمل گفت: طب ایرانی مانند طب سنتی چین ظرفیت بسیار بالایی برای کمک و همکاری با طب نوین برای مقابله با ویروس کرونا دارد و با سرعت در حال شکل بخشیدن به رویه ای مشترک در این دو شاخه برای رهایی از عوارض این ویروس هستیم.

به گزارش عصرخبر، طب سنتی ایران دارای دستاوردها و گذشته سرشار از یافته ها برای پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها بوده و روش های استانداردی برای تغذیه سالم ارائه کرده است. بسیاری از حکمای ایرانی در تاریخ تمدن و فرهنگ اسلامی و ایرانی ما، اطلاعات و داده هایی که براساس تجربیات به دست آورده بودند، برای درمان و تغذیه سالم به یادگار گذاشته اند. با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا در ایران در دو ماه اخیر و نتایج به دست آمده از ترکیب طب نوین و سنتی در چین برای درمان و پیشگیری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی نیز از متخصصان طب ایرانی برای کمک در امر مقابله با کرونا دعوت به عمل آورد. در همین راستا ستاد طب ایرانی و مکمل با ریاست جناب آقای دکتر شمس اردکانی شکل گرفت. از سوی دیگر، برخی از افراد سودجو و غیرمتخصص با ورود به حوزه طب سنتی، اخلال هایی را در چارچوب درمان و پیشگیری از کرونا ایجاد کردند که به نظر می رسد، دستگاه های قضایی و امنیتی در حال برخورد با آنها هستند.

با توجه به اهمیت موضوع طب ایرانی و مکمل در درمان و پیشگیری ویروس کرونا، گفتگویی با دکتر حسین رضایی زاده؛ دبیر ستاد طب ایرانی و مکمل ترتیب داده ایم.

رضایی زاده با بیان اینکه در هفته های اخیر، جمعی از متخصصان طب ایرانی با هدایت دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، دستورالعمل ها و پروتکل درمان و پیشگیری از ویروس کرونا را تبیین و آماده کره اند؛ گفت: از رسانه ها درخواست داریم تا با انتشار گزارش های موثق و تایید شده از سوی نهادهای رسمی، مانع از شایعه سازی، سودجویی و جولان کسانی شوند که با نسخه های مضر و غیرمفید، وجهه طب سنتی را در افکار عمومی مخدوش کرده اند و باعث سیاه نمایی شده اند.
وی افزود: با مساعدت وزارت بهداشت و جناب آقای دکتر نمکی، ستاد طب ایرانی و مکمل شکل گرفته تا یک ستاد مشترک با حضور متخصصان و افراد حاذق در حوزه طب سنتی ایران، راهکارهای پیشگیری و درمان را ارائه کنند و به کمک کادرهای درمان و بهداشت در سایر بیمارستان ها و درمانگاه ها بروند. اینکه جامعه از یک جایگاه رسمی و مورد تایید، اخبار و گزارش های مرتبط با دستورالعمل های طب ایرانی را دریافت کنند، کمک شایانی به شفاف سازی در این حوزه خواهد کرد و مرزبندی ها را با افراد سودجود مشخص خواهد کرد.

دبیر ستاد طب ایرانی و مکمل با تاکید بر لزوم برخورد با سودجویان خاطر نشان ساخت: در چند وقت اخیر با ادامه فعالیت های غیراستاندارد و سودجویانه کسانی تحت عنوان طب سنتی یا اسلامی، دستگاه های امنیتی و قضایی به موضوع ورود کردند و با چند تن از آنها برخورد کرده و هشدارهایی دادند. بنده از دستگاه های قضایی و امنیتی برای برخورد با سودجویان تشکر می کنم و درخواست داریم تا با قوت و قدرت سازوکار مقابله با سودجویی ها تحت عنوان طب سنتی و طب اسلامی اجرایی شود. مشاهده می شود برخی از افراد تحت عنوان حکیم یا طبیب که پیش از این نیز از سوی نهاهای نظارتی و وزارت بهداشت مورد مواخذه قرار گرفته اند، تجویزهایی در رسانه ها منتشر می کنند که باعث تشویش اذهان عمومی و حتی خطرات غیرقابل جبران برای سلامت جامعه می شود.

سازوکار مقابله با سودجویی ها تحت عنوان طب سنتی باید اجرایی شود

رضایی زاده در ادامه گفت: با توجه به حمایت ها و همکاری وزارت بهداشت، در آینده نزدیک به صورت گسترده و فعال در حوزه مقابله و پیشگیری از ویروس کرونا ورود خواهیم کرد و خواهان آن هستیم تا پژوهشگران، متخصصان و کارشناسان پزشکی و طب سنتی نظرات و پیشنهادات خود را به ستاد طب ایرانی و مکمل ارائه کنند.

وی با بیان اینکه در هفته های اخیر تعاملات بسیار خوبی با متخصصان طب سنتی چین داشته اند، گفت: در تبادلات و تعاملات صورت گرفته، تجربیات طب چینی و ایرانی به اشتراک گذاشته شد. طب سنتی چین در کنار طب نوین توانسته نقش بسزایی در پیشگیری و درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونا در چین داشته باشد. بیش از ۹۰ درصد بهبودیافتگان در چین از طب مکمل استفاده کرده اند و این تجربه نشان می دهد داروهای گیاهی و اصلاح تغذیه متناسب با مزاج ها در بیماران و همچنین برای پیشگیری، توانست ویروس کرونا را در چین شکست دهد.

این متخصص طب سنتی ایرانی در ادامه اظهار داشت: با به کارگیری معیارها و دستورالعمل های پیشگیرانه و تغذیه ای طب ایرانی و مکمل شاهد کاهش ابتلا و شکسته شدن زنجیره انتقال بیماری خواهیم شد. مردم در ابتدا می بایست پروتکل های ارائه شده از سوی وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا را مدنظر قرار دهند که این دستورالعمل شامل شستن دست ها به صورت مرتب، در خانه ماندن، کاهش تعاملات اجتماعی و … می شود. در بخش درمان نیز بیمارستان ها و دستگاه های مربوط به صورت مجاهدانه ای در حال فعالیت هستند. در کنار این بخش ها، پروتکل های مربوط به طب ایرانی ارائه خواهند شد تا وحدت رویه ای در این حوزه داشته باشیم. این اقدام باعث خواهد شد تا مردم دچار سردرگمی در به کارگیری روش های پیشگیرانه و اصلاحی و همچنین درمانی مرتبط با طب ایرانی نشوند و از یک مرجع رسمی دستورالعمل ها را دریافت کنند.

وی در پایان گفت: روش ها و اقدامات طب ایرانی در حوزه پیشگیری و درمان شامل موارد متعددی متناسب با وضعیت افراد و مزاج آنها است. حتی روش های صحیح پخت مواد غدایی، آش ها، سوپ ها، شربت ها، دمنوش ها، شیرینی جات و نان ها ارائه می شود. نکته بسیار مهم، پرهیزها و تقویت سیستم کارکردی بدن انسان است. برای نمونه رفع یبوست و عملکرد مناسب دستگاه گوارش برای بهبود کارکرد سیستم ایمنی بدن ضروری است که طب ایرانی با تجویز برخی خوراکی ها این عارضه را دفع می کند. متاسفانه تعدادی از افراد با توصیه به مصرف ادویه و داروهای بسیار گرم مثل زنجبیل یا سیر زیاد که حتما منجر به عوارضی خواهند شد یا از سوی مصرف برخی مکملها یا لیموی ترش در حد زیاد یا برخی داروها مثل روغن بنفشه بدون توجه به جو جامعه و رسانه، کار را برای ارائه دستورالعمل های استاندارد سخت کرده اند که با تشکیل ستاد طب ایرانی و مکمل، شبهات و تخریب ها، مرتفع خواهد شد. طب ایرانی ظرفیت های بسیار بالایی برای کمک و همکاری با طب نوین در جهت مقابله با ویروس کرونا و پیشگیری از آن را دارد و با سرعت در حال شکل بخشیدن به رویه ای مشترک در این دو شاخه برای رهایی از این ویروس منحوس هستیم.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن