مردم جهان تا چه زمانی باید در قرنطینه دوام بیاورند؟

سیتنا به نقل از یورونیوز نوشت: نتایج تحقیقات منتشر شده در نشریه سلامت عمومی لانسِت نشان می‌دهد که بازگشایی مدارس و کسب و کار در ماه آوریل می‌تواند موجب ایجاد موج دوم شیوع ویروس کرونا شود؛ موجی که تا ماه اکتبر نقطه اوج دوم خود را تجربه می‌کند ولی برای بازسازی توان نظام بهداشت و درمان زمان کافی فراهم خواهد کرد، اما اگر قوانین قرنطینه در شهر ووهان در مارس (ماه جاری) لغو شود، این احتمال وجود دارد که موج دوم فراگیری بیماری مووید-۱۹ در اواخر ماه اوت به اوج خود برسد.

بنابراین شدت و زمان احتمالی وقوع موج دوم سرایت گسترده ویروس کرونا اصلی‌ترین عاملی است که برنامه زمانبندی دولت‌ها را برای لغو قوانین سخت‌گیرانه عمومی، تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. البته کیشا پرم، محقق ارشد مدرسه بهداشت لندن، معتقد است که الگوی شیوع بیماری کووید-۱۹ لزوما در سایر نقاط جهان تکرار نخواهد شد و عوامل متعددی آن را تغییر خواهد داد.

اما داده‌های حاصل از تجربه قرنطینه ووهان نشان می‌دهد که اقدامات انجام شده برای کاهش ارتباطات اجتماعی نه تنها می‌تواند شیب صعود منحنی ابتلا به ویروس کرونا را به صفر برساند بلکه موج‌های بعدی شیوع این ویروس را نیز به تاخیر می‌اندازد.

البته خانم پریم با اشاره به تبعات اجتماعی و اقتصادی قرنطینه تاکید می‌کند که اگر کشوری فاقد اقتصادی پیشروست، به طور قطع توان حمایت لازم از نظام بهداشت و درمان خود را در دوره قرنطینه نخواهد داشت.

بر همین اساس، تیم کلبورن، استادیار دانشگاه یوسی‌ال در بریتانیا تاکید دارد که مطابق یافته‌های موجود، هر دولت و کشوری باید راه قرنطینه کارآمد خود را پیدا کرده و اعمال کند والا فعلا روش دیگری برای مقابله با شیوع این ویروس وجود ندارد.

مقامات چینی اعلام کرده‌اند که از ۸ آوریل آینده قرنطینه شهر ووهان را لغو و به تدریج محدودیت‌های عمومی وضع شده در سرتاسر استان هوبئی را کاهش خواهند داد. قرنطینه شهر ووهان به عنوان خاستگاه ویروس کرونا از ۲۳ ژانویه گذشته آغاز شده است.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن