تسهیلات صد هزار میلیاردی برای بخش‌های آسیب‌دیده از کرونا

«اسحاق جهانگیری»، معاون اول رئیس جمهور گفت: چیزی در حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان در ستاد اقتصادی هفته گذشته دولت تصویب شد که به صورت تسهیلات به بخش هایی که از کرونا آسیب دیده‌اند پرداخت شود.

به گزارش ایسنا، جهانگیری صبح امروز ۱۳ فروردین در حاشیه جلسه هیات دولت با اشاره به منابع ارزی و ریالی که باید برای نیازهای سال ۱۳۹۹ شود، اظهار کرد: به این نیازها هم مساله اقتصادی بنگاه‌هایی که به شدت آسیب دیدند را باید اضافه کرد. بخش های وسیعی از کشور هم در بخش خدمات هم تولید به دلیل محدودیت هایی که ما اعمال کردیم و در جاهایی هم که محدودیت اعمال نکردیم شرایط طبیعی کرونا این بود که کارهای اقتصادی آنها ضعیف شود. چیزی در حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان در ستاد اقتصادی هفته گذشته دولت تصویب شد که به صورت تسهیلات به آنها پرداخت شود.

وی اضافه کرد: از مردم خواهش می کنم افرادی که می شناسند نیازمند هستند مثلا در فضای مجازی پیرمردی نشان داده شد که می‌گفت من پنیر می‌خواهم برای بچه‌ام بخرم ندارم که هر انسانی وقتی می‌شنود دلش به درد می آید که یک کسی به یک خوراکی نیاز دارد ولی تامین نشده است. ما برای این افراد از نظر خودمان فکر کرده‌ایم و گفته‌ایم سه میلیون نفری که هیچ جا مشغول نبوده‌اند و کارهای حاشیه ای داشته اند، با فروش جزیی با گاری یا کار دیگری زندگی خودشان را اداره می کرده اند ما برای سه میلیون نفر افراد اینگونه اعتباری اختصاص داده ایم که هر ماه بین ۲۰۰ هزار تا ۶۰۰ هزار تومان کمک کنیم تا زندگی اینها آسیب نبیند.

جهانگیری همچنین افزود: این افراد اگر معرفی شوند حتما وزارت تعاون تحت پوشش قرار می دهد. من از خیرین جامعه خواهش می کنم در این ایام به اینگونه افراد اگر در جایی از چشم دولت دور نگه داشته می شوند و دولت نمی تواند شناسایی کند در این ایام خیرین کمک کنند که این قشر آسیب نبینند. نهادهای حمایتی مثل کمیته امداد و بهزیستی در این ایام باید به این قبیل افراد که احتمالا تحت پوشش نیستند ولی نیازمند هستند یک توجه جدیی بکنند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان این‌که در زمینه کرونا همکاری خوبی شکل گرفته است، یادآور شد: دستگاه‌های حاکمیتی، صداوسیما، نیروهای مسلح و همه دستگاههای دولت حالا که موضوع اصلی کشور مساله کرونا و سلامت مردم شده است و دولت با این اولویت در واقع پیش می‌رود به خوبی همکاری کرده‌اند. درست است که کرونا تبعات بسیار زیادی هم در بخش اقتصادی و هم در بخش مسائل اجتماعی خواهد داشت و ما باید از الان هم در دولت و هم دانشگاهها و نخبگان کشور که از اینجا از آن‌ها دعوت می‌کنم روی مسائل تبعات کرونا از الان تیم هایی تشکیل دهند و کار کنند و نظراتشان را در اختیار دولت قرار دهند تا ما بتوانیم در واقع برای بعد از کرونا با توجه به اتفاق هایی که می افتد بتوانیم برنامه های دقیق تری تهیه کنیم.

وی همچنین عنوان کرد: در بخش اقتصادی به هر حال دولت در شرایط سختی هست و مردم ایران شرایط دولت را خودشان بهتر می دانند. دولتی که در مقابل تحریم های ظالمانه آمریکا قرار گرفته است و مهم ترین منابع درآمدی کشور که نفت و صادرات غیرنفتی بوده در فشار آمریکا با کاهش روبرو شده و ما بخش زیادی از منابع درآمدی خود را طی سال های گذشته از دست داده بودیم و این از دست دادن منابع درآمدی اثر خود را روی تامین نیازهای مردم و بودجه گذاشته بود.

جهانگیری اضافه کرد: تلاش دولت این بود که با شرایط تحریم بتوانیم شرایط کشور را به نحوی مدیریت کنیم که هم بودجه منابع خود را تامین کند و و عملکرد سال ۱۳۹۸ بودجه از نظر منابع درآمدی و از نظر هزینه ای عملکرد بسیار مناسبی بود. ما حتی در شورای عالی هماهنگی تصویب کرده بودیم که سقف بودجه تا ۳۸۶ هزار میلیارد تومان نسبت به مصوب که ۴۴۸ هزار میلیارد تومان بود، کاهش پیدا کند ولی عملا آنچه که اتفاق افتاد ۴۴۱ هزار میلیارد تومان بود که معنایش این بود که دولت راهکارهایی پیدا کرد که بتواند منابع بیشتری به دست بیاورد و تعهدات و مطالباتی که وجود داشت را بتواند پرداخت کند.

معاون اول رئیس جمهور همچنین عنوان کرد: برای بنگاه های متوسط به بالا که آسیب دیده‌اند ۷۵ هزار میلیارد تومان (۱۲ درصد دو سال پرداخت) تسهیلات در نظر گرفته شده است. امیدواریم کسی بیکار نشود و برای کسانی که کار خود را از دست بدهند پیش بینی شده که پنج هزار میلیارد توامن به صندوق بیمه بیکاری کمک شود که بتواند این افراد را برای این ماه ها تحت پوشش قرار بدهد.

وی همچنین درباره تامین کالاهای اساسی مردم گفت: کالاهای مورد نیاز بخش بهداشت و نیازهای ضروری مردم تامین شده است و ما هم برای تامین ارز آن که فردا هم جلسه ستاد اقتصادی داریم، بحث خواهیم کرد. ارز این کالاها که ارز ۴۲۰۰ تومانی است باید تامین شود که کالاها در اختیار مردم قرار گیرد و اطمینان می‌دهم که در این بخش دغدغه‌ای نداریم و الان هم اگر گفته می‌شود در برخی از کالاها از ذخایرمان استفاده می‌کنیم همین الان ورودی هایی که به بنادرمان داریم بیش از ذخایری است که مورد نیازمان است که ان شاءالله آن‌ها را هم به موقع تامین خواهیم کرد.

جهانگیری با اشاره به گزارش هایی که در جلسه هیئت دولت ارائه شد اظهار کرد: گزارشی که داده شده گزارش بسیار مهم و قابل توجهی از کاهش سفرها بود که در سفرهای ریلی حدود ۹۴ درصد، اتوبوس ۷۵ درصد و هواپیما ۷۰ درصد سفرها کاهش پیدا کرده و سفرهای جاده ای هم کاهش چشمگیری داشته که این یک اتفاق مهمی است که در این ایام با این حجم کاهش روبرو شده ایم.

وی افزود: امروز هم سیزده بدر بود که به طور طبیعی مردم ایران به دامان  طبیعت می رفتند و همواره جزیی از آیین ایرانیان بوده و امروز در خانه ماندند و طبق گزارش هایی که ما داریم و امروز در دولت اعلتام می شد مانگاری مردم در خانه در سراسر کشور خیلی قابل توجه و مهم بوده که صمیمانه تشکر می کنم و امیدوارم که نحسی کرونا در همین ایام از ملت ایران ان شاءالله دور شود.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

پیام

  1. نادان!!!! بروب بیمارستان ها سربزن حالا جدا ازمسیله کرونا، خانواده های که بیمارهای سخت علاج ولاعلاج دارند ومدتهاست درگیرند ،
    خودراجلو فامیل،آشنا وهمکارنمی شکنند به صد دلیل.البته شرمنده شدن اخلاق دراین روزگار که اینهم هیچ.
    به بعضی همین “خیریه” های سرزده اند وبعدبه خودشان سرکوفت که اصلا “احمق چرارفتی؟”
    نادان !اگربه بیمارستانها دستور دادی که به خانواده اینگونه بیماران تخفیف دادند کاری کرده ای!
    تازه این فقط یک صف ارکسانیکه دردشان رانوشتم.

  2. جناب شفيعيان، خيلي ميخواهي در حق مردم و کساني که از کرونا آسيب ديده اند، لطف کني!؟ اجراي ادعاهاي دولت و حاکميت را پيگيري کن که رسالت حقيقي و راستين يک رسانه در همين است، نه صرفا اعلام يک موضوع، بخصوص اگر مربوط به عامه مردم باشد. هم من ميدانم و هم شما ميداني و هم اکثر قريب باتفاق مردم ميدانند که غالب آنچه که توسط دولت و حکومت در مورد رسيدگي ها به جامعه و بويژه در باره جبران خسارات به مردم ميگويند دروغ و کذب است، چگونه!؟ بدينصورت که ميگويند و اعلام رسمي ميکنند اما عمل نمي کنند، فکر ميکنتد حالا ما اين را ميگوئيم، چه کسي ميخواهد راست و دروغش را پيگيري کند؟ اصلا کي ميتواند پيگيري کند؟ از مبادي رسمي اعلام ميکنيم و تمام. براي نمونه بارها مسئولين اعلام کردند که امهال حداقل دوماهه براي وام هاي مردم در نظر گرفته ميشود، خداوکيلي فقط بانک رسالت پيش قدم شد حتي قبل از اعلام مسئولين، که البته بعد از اعلام اين موضوع، خود بانک رسالت بطور اتوماتيک عمل کرد. اما بانک هاي ديگر… ميگويند رئيس جمهور گفته اما ابلاغي بما نشده و تا قبل از ابلاغ نميتوانيم عمل کنيم!! يا موضوع پرداخت يارانه معيشتي به ۶۰ ميليون نفر بعد از افزايش سه برابري نرخ بنزين (که خدا از آمر و عامل و حامي اش نگذرد انشاالله و تقاص کشتار ناشي از آن را از آمران و عاملان و حاميان آن هم بگيرد انشاالله) ، که همه ميدانند دولت و حکومت دروغ گفت و عملا به تعدادي اندک بيشتر پرداخت نکردند. حالا هم معاون اول ميگويد تسهيلاتي به بخش هاي آسيب ديده از کرونا پرداخت ميشود. اگر اين موضوع توسط کسي پيگيري نشود، اينهم مثل همه دروغهاي ديگرشان به محاق فراموشي و البته بي خيالي خواهد رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن